sobota 23. července 2016

„Ve slumu člověk zjistí, jak málo stačí k životu,“ říká cestovatel

Ušetřil díky tomu, že je součástí tzv. couchsurfingové komunity. Převážně mladí lidé z celého světa v ní nabízejí prostřednictvím internetu cestovatelům své hostitelské služby.
„Je to postaveno na tom, že když cestuju já, mohu využít nabídky noclehu nebo prohlídky města člověkem z komunity, který v daném místě žije. Tuto pohostinnost splácím ve chvíli, kdy naopak nějaký cizinec potřebuje přespat v Praze,“ vysvětluje Šťastný princip couchsurfingu. Není to ale jen o tom, sehnat nocleh zdarma. Z couchsurferů se stávají přátelé a hlavně průvodci městem „bez cenzury“, „Zavedou vás i na místa, do kterých se běžný turista obvykle nepodívá, a mnohokrát mi pomohli v kontaktu s místními lidmi,“ podotýká student oboru nizozemský jazyk a literatura.
Díky tomu se třiadvacetiletý Čech například dostal do nejhorších slumů ve filipínské metropoli Manila. „Chtěl jsem vidět pravou tvář Manily a dostal jsem se v doprovodu místních dobrovolníků do Smokey Mountain, což je obrovská skládka v centru města ohraničená takovou zdí, kde lidé žijí doslova v odpadcích. Ráno ti lidé vstanou, jdou odpad třídit, vydělají si tím nějaké čtyři dolary a z toho pak ten den žijí,“ popisuje.

V tomto a dalších slumech v Manile strávil Ondřej Šťastný dva dny ze své tříměsíční cesty. Hodiny v chudobě v něm zanechaly jeden z nejsilnějších cestovatelských zážitků. „Člověk si uvědomí, že není třeba se tolik hnát za materiálními věcmi. Jasně, je dobré mít co jíst, kde spát, ale zároveň tady vidíte, s jakým málem jsou schopni lidé vyjít. Nemají prakticky nic, přitom se starají o děti a ve výsledku mají lepší vnitřní pohodu než mnozí lidé v Česku, kteří si stěžují na špatnou životní úroveň,“ říká.


5 plus 2 číslo 16 ročník V

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...