neděle 1. července 2018

Homo sapiens...Homo sapiens sapiens...Spratek český

Děti dnes mají veliký problém v tom, že jsou obrovsky zahlcené podněty a technologiemi a malé dítě je vlastně trychtýřek bez záklopky. Ohrožují je technolohie deprivací. Navíc jsme se přestěhovali do měst a děcka se skoro vůbec nehýbou. Tu spoustu podnětů, které na každého z nás působí, normálně uvolňujeme pohybem, hrou, chůzí. Ale dnešní děti tráví čas u počítače nebo u tabletu. Ve školkách dnes řešíme dva hlavní problémy: děti neumí mluvit, žvatlají a jsou nemotorné. To vám potvrdí každá učitelka.

Dítě do tří let ale potřebuje úplně jiné věci než tablet. Potřebuje rozvíjet své dovednosti prostřednictvím něhy, doteků, vůní a přítomností mámy. A když se dítě místo mámy dotýká tabletu, vlastně si už odmala buduje závislost na přístroji. Místo k člověku budujeme vztah k obrazovce.

Máme přece zrcadlící neurony. Takže všechno, co dítě dělá, někde muselo vidět.

Další velký zločin, který jsme jim vlastně spáchali, je, že jsme jim vlastně vzali touhu. Mozek je spokojený, jen když o něco usiluje, to je miliony let starý mechanismus. Jenže dnes mají děti všechno.

Jakmile dítě mladší tří let posadíte k televizi, poškozujete mu mozek.

Dítě na trůně zkrátka nemá co dělat. V tu chvíli totiž získá pocit, že táta s mámou jsou slabší. A slabší vás přece neochrání. Když se dítě šprajcne a vzteká, v podstatě vám říká: prosím vás pěkně, už mi konečně něco zakažte, trvejte na tom, nepovolte a já se uklidním.

Jak se to stalo, že jsme dítě začali stavět na piedestal? Podepsala se na tom mimo jiné kombinace 2. světové války, to strašlivé utrpení, které prožívaly i děti, a potom ohromný nástup technického pokroku a s tím spojeného pohodlí. Dokud lidi kmitali, aby se uživili, nebyl čas na přemýšlení. My dnes máme vás. Máme pračky, sušičky, auta, takže základní potřeby jsou relativně vyřešeny, ale náš mozek si pořád potřebuje hledat nějaké problémy, potřebuje pořád něco řešit. A tak si občas vymýšlí zbytečnosti.

Některé děti prostě spratci jsou. A některé jsou zase hodné, stejně jako jsou chytří a hloupí rodiče. Jenom se to nesmí říkat. Štve mě, že se i tady začíná rozmáhat politická korektnost, lidé se mají strach zeptat, aby si to náhodou někdo nevyložil špatně, a spousta lidí má strach odpovědět, aby si to taky někdo nevyložil špatně. Takže se všichni máme rádi a v podstatě neexistuje dobrá a špatná odpověď. Trochu drsně se tomu říká "atmosféra šťastných blbců": nikdo nic neumí, ale všichni jsou nadšení.

Říkám tomu "tekuté písky", na kterých je dneska všechno postavené, a lidé se pak nemají o co pevně opřít. Maminky jsou převzdělané, zahlcené informacemi, neustále se snaží dítě pochopit, zrcadlit jeho pocity, všechno do alelujá tolerují. Pak jsou ale uštvané, vyřízené a mají pocit, že je s nimi něco špatně.

V první řadě jde o tzv. selhání otců. Táta je dneska buď neznámý, anebo na útěku. Máme padesátiprocetní rozvodovost, mnohé páry se ani nevzaly. O děti se z 95 procent starají mámy, a pokud je táta přítomný, často je slabý. A taky jsme se odpojili od rodičů a prarodičů - přerušilo se přirozené předávání vzorců.

Výchovné metody našich rodičů nefungují a svět, který dnes děti obklopuje, je mnohem složitější a nebezpečnější. I děti jsou obecně jiné. Neplatí hrozby, jaké platily na nás, děti dnes mají rozvinutější kritické myšlení a nestačí jim příkazy typu "Uděláš to, protože jsem to řekla."

Má pocit, že všichni jsou tu pro něj, všechno je mu k dispozici a všeho dostane, kolik bude chtít. Nemá vůli na sobě pracovat, odříkat si, trpět, proč? Vždyť vždycky mělo, nač pomýšlelo. Takhle dnes poprvé dorůstají generace dětí, synů, kteří nechtějí být lepší a dotáhnout to dál než jejich táta. Chtějí si hlavně užívat. Mox neřeší, jestli studovat, pracovat, chtějí ideálně 30 000 čistého a moc se nenadřít.

Počítač je pro ně šidítko, kterým zahánějí hlad po kontaktu, po reálném zážitku, který tím pádem nemůže být nikdy úplně uspokojený. Takže hrají víc a víc, ale ten hlad je pořád stejný, ne-li větší.


A k tomu Facebook, což je takové "připravené pódium", na kterém si iluzorně navzájem ukazujeme dokonalý svět. A vy pořád porovnáváte skvělé zážitky ostatních se svým "obyčejným" životem a máte pocit, že to nějak není ono, že selháváte.



Marek Herman 
vysokoškolský profesor a autor úspěšné knihy o psychologii Najděte si svého marťana

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...