neděle 24. února 2019

Láska bláznivá: Jak funguje chemie v zamilovaném těle?


Dopamin - nervový přenašeč vzruchů - nás orientuje a motivuje, abychom se přibližovali ke všemu, co zavání sladkou odměnou. Když jsme zamilovaní, začne se hromadně vylučovat a my jsme zaplněni až po okraj myšlenkami na druhého člověka a city k němu. A když jsme s ním, otvírá se euforické a vzrušující sedmé nebe.
Zamilování bývá mnohovrstevnou zkušeností. Jeho součástí je většinou vyburcovaná sexuální touha, ale nejen ona. Prožitkový koktejl dále tvoří mohutný nájezd emočního poblouznění a zrychlené vytváření citového pouta, na čemž se vedle dopaminu podílí velkou měrou i vasopresin. Toužíme nejen po fyzickém kontaktu, ale také po blízkosti daného člověka v tom nejširším slova smyslu.
Zamilování může být šílené. Jeho intenzita je schopna nepřipraveného jedince zaskočit, pohltit, dokonce vrhnout do náruče destruktivních rozhodnutí. Tento opojný, leč nebezpečný stav však většinou netrvá dlouho. Postupně a nenápadně se vzbouřený oceán pocitů ztiší, člověk se navrátí do své původní zklidněné prožitkové polohy a začne mít partnera rád tak trochu jinak, hlouběji a méně zběsile. V horším případě se s hrůzou probudí vedle neznámého jedince s odpuzujícími vlastnostmi a zjistí, že byl oblouzněn vlastním mozkem, který mu v zamilování přestrojil ušmudlanou realitu do slavnostního hávu. Když láska vyšumí po pár měsících, znamená to, že kromě dopaminového vpádu toho nebylo moc, co by nás k druhému člověku poutalo. Útěk přes hory a doly a údery hlavou o zeď spolu se zvoláním:"Jak jsem jen mohl/mohla být tak slepý/slepá" jsou typickým projevem bolavé kocoviny.
Sexuální touha nás tlačí k páření, které v evolucí navrhnutém sledu událostí vede k vytváření nových individuí. Nic víc. Sexuální touha má co dělat s vylučování pohlavních hormonů: androgenů a estrogenů. Sídlíme ji se všemi pozemskými tvory, u kterých je reprodukce podmíněna spojením dvou jedinců. Zatímco však žába se spáří s žabákem, vyplkne sto dvacet oplodněných vajíček a pak už jsou jí její potomci navýsost ukradení, my, spolu s dalšími savci a ptáky, o svoje mláďata pečujeme. Často kvůli starostem zhubneme, opelicháme a všelijak se pokroutíme. Abychom byli vůbec motivováni něco takového podstoupit, příroda nám nadělila do vínku novou schopnost - citově se připoutat. Nebo, chcete-li, mít rád. Naše děti se rodí s rysy, které vyvolávají něhu v láskyplných okruzích našeho mozku. Stačí jeden pohled na roztomilého tvorečka a jsme oblaženi přílivem oxytocinu - hormonu, který v nás probouzí pečovatelské půdy. Toto přírodní přednastavení usnadňuje vznik citového pouta, které je předpokladem k přežití mláděte. Kdo by se jinak nechal šikanovat od malého, nerozumného křiklouna s nehoráznými nároky na čas a nervy?
Vypadá to, že biochemická báze romantické lásky mezi partnery je jakousi obměnou či rozšířením mechanismu, který v evoluční procesu prvotně vznikal mezi rodiči a jejich potomky. Zatímco při bouřlivé zamilování hraje podle všeho hlavní roli šílený dopamin, v dalších, zklidněných fázích partnerského soužití je vylučování oxytocinu spojeno s pohledem nebo myšlenkami na milovanou osobu. Když se opravdově, hluboce a bláznivě zamilování lidé dívali na fotky svých partnerů, v mozku jim spokojeně poklimbávaly ty části, jejichž zvýšená aktivace je spojená s pocity smutku, strachu, agrese a deprese (jako například amygdala), a naopak měli radostně nabízené části mozku spojené s pozitivními emocemi (jako například střední insula).
Dlouhodobé vztahy většinou díky dopaminu vykvétají na křiklavě zamilovaném podkladu, ten však postupem času bledne, ustupuje do pozadí. Chemické otěže trvanlivé lásky přebírá pečovatelský oxytocin. Oxytocin nás motivuje k očnímu kontaktu, zvyšuje důvěru v druhého člověka, uspává mozkové alarmy nebezpečí a podporuje chování spojené s přibližování. Páry, které se i po letech cítí hluboce zamilovaní, bývají sice čas od času polechtány dopaminovým nájezdem, který udržuje jejích centra slastí probuzená v přítomnosti partnera, na jejich stabilním pocitu vzájemné lásky se však spíše podílí oxytocin.



Psychologie dnes únor 2013

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...