pátek 22. února 2019

Popelčin syndrom stále přežívá


K žádnému výraznému posunu nedošlo, a já jsem velmi zklamaná. Jsem rozčarovaná z toho, jak se stát chová k matkám malých dětí. Finanční podpora se umenšuje, neexistují výrazné programy, jak zaměstnat matky na zkrácenou pracovní dobu, ženy po čtyřicítce, neřkuli padesátce jsou profesně diskriminovány. Žádný masový vstup žen do politiky se nekonal, počet žen v parlamentu se výrazně nezvyšuje, proto nadále tvoří zákony muži. Ti si hrají na svém písku, honí svoje zájmy, velké hry, velké prachy a nějaké ženy jakožto nositelky života je vůbec nezajímají. To, co je důležité pro budoucnost národa, školství a ekologie, je stále na chvostu zájmu. Jsem přesvědčená, že celá neutěšená situace současné vysoké politiky škodí především ženám, potažmo dětem. Politici se řvou o moc a o prachy, nemají čas na podružné záležitosti. Nenávratně ztracené korupční peníze snižují schopnost státu starat se o vzdělání, o kulturu, o handicapované, o sociálně slabé. A matky handicapované jsou. Bohužel svým mateřstvím.
Ženy se bohudík změnily. Míním tím mladé vzdělané ženy, které nevyrostly v patriarchálním komunistickém režimu, nechtějí přebírat model života svých matek a především jsou schopny dělat kariéru a vydělat si peníze, které je činí nezávislými. Tyto ženy také "vychovávají" své partnery, nenechají ze sebe dělat služku a chůvu, žádají, aby se s nimi o domácnost jejich partner dělil. Ale těch žen není mnoho. Popelčin syndrom je totiž v ženách jak v koze. Patriarchát trval tisíciletí, tradiční vzorce chování nelze změnit za jedno století.
Čekání na prince na bílém koni, který z nás teprve udělá povšimnutelného člověka, je tragický omyl, kterému podlehly generace žen. Já ale myslím, že je to naopak. Teprve žena udělá z muže člověka.

Olga Sommerová

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...