úterý 21. května 2019

Hormony v harmonii ženám v každém věku - Caroline Fibaek, Stine Fürst


Hormony zprostředkovávají buňkám poznatky i z vnějšího prostředí? Tělo tak dokáže pružněji ragovat a vyrovnávat se s okolím. Buňky se například dozví, zda máme naspěch, chce-li se nám spát, svítí-li právě sluníčko, tápeme-li v temnotě a podobně. A to všechno zlepšuje šance pro naše přežití, jen tak dokážeme zareagovat přesně tak, jak je to nutné.
Pokud tedy jeden či více smyslů zjistí hrozící nebezpečí, vyšle mozek signál do nadledvinek a ty uvolní do krevního řečiště stresové hormony kortizol a adrenalin. Zmíněný vzruch se bleskem dostane do nejrůznějších části těla - a my pak dokážeme svaly rychleji aktivovat a na nebezpečí včas zareagovat.
Při ohrožení se nám také zrychluje srdeční frekvence i dech, jsme ve střehu - a v tom nám právě pomáhá hormon kortizol. Tento stresovy hormon je vůbec jedním z nejdůležitějších hormonů v lidském těle. Produkují ho nadledvinky - dvě malé žlázy s vnitřní sekrecí podobající se drobným kloboučkům nasedajícím na horní pól vlastních ledvin. Kortizol je sice vytvářen stále, ale ve stresu se ho produkuje více. Hraje klíčovou úlohu v rychle reakci na nebezpečí - tělo odpoví stresem, který má na náš organismus často negativní dopad. Tak má kortizol v této rovině trochu rozporuplné poslání. Je ale nezastupitelným hormonem při obranné odpovědi organismu na nebezpečné infekce a stavy a má mnoho dalších velmi důležitých funkci v těle.
Tak, jako mnoho jiných hormonů, vzniká i kortizol z cholesterolu. Tyto typy hormonů se nazývají steroidní hormony.
Tělo nejprve přetváří cholesterol na pregnenolon. Pregnenolon je typem tzv. původního prekurzoru hormonů nutného k vytváření celé řady důležitých hormonů. 
Za normálních klidných okolností se pregnenolon přetváří v nadledvinkách buď na progesteron, nebo DHEA. A ten se v závislosti na hormonální hladině může chovat buď jako estrogen nebo jako androgen, neboť je jakýmsi předhormonem ženských i mužských pohlavních hormonů. Pokud jsme ale vystaveny častějším stresu, vytváří tělo na úkor těchto hormonů víc kortizol, což má i negativní dopad. Pregnenolon je v normální klidové situaci jakousi "výživou" pro mnoho dalších hormonů. Ale pokud jim ve stresu agresivní kortizol většinu ze společné svačinky "sebere a sní", nezbude už dost pro ostatní hormony. To zpětně snižuje tvorbu progesteronu a DHEA - tedy i tvorbu ženských a mužských pohlavních hormonů.
Dokud je hladina hormonů v rovnováze - tedy hladina hormonů není ani příliš vysoká, ani nízká - má se naše tělo fantastický. Máme dostatek energie, skvělé spíme, pleť máme jako broskvičku a lehce si držíme optimální váhu. Menstruační cyklus je zcela pravidelný, před či při menstruaci pociťujeme jen minimální pobolívání bříška a změna nálad v závislosti na menstruační cyklu se nás skoro netýká. Jakmile však dojde k jakémukoli vychýlení z této rovnováhy, dochází většinou i k rozkolísanosti jiné.

Nejčastější typy hormonální nevyváženosti
Vysoká hladina kortizolu způsobuje pocit únavy, ale vždycky až dodatečně. Spotřebujeme-li příliš své energie a musíme-li přesto zůstat v chodu, sáhneme po rychlém "životabudiči" a držíme se v chodu pomocí kávy či alkoholu a jídla. A výsledek? Přes den jsme sice velice výkonné, ale večer se jen těžce vracíme do normálu a v noci špatně spíme.
Nízká hladina kortizolu je důsledkem předcházející dlouhodobě zvýšené hladiny kortizolu, která nakonec klesne - a my se můžeme cítit vnitřně vyhořelé a k smrti unavené. Ano, vede to až k pocitu naprosté vyčerpanosti, cítíme se jako vyždímaný hadr. A objektivní důvod? Nadledvinky přetížením vypotřebovaly všechny zásoby kortizolu a další nejsou k dispozici! Stav signalizující jeho nízkou hladinu se kromě nedostatku energie, projevuje také chronickým onemocněním i alergiemi a dýchacími obtížemi. Dostatečná tvorba kortizolu je také životně důležitá i pro náš imunitní systém. Paradoxně tak lze mít v nepořádku obojí - tedy mít i nízkou i vysokou hladinu kortizolu, přičemž hladina může ještě v průběhu dne kolísat.
Nízká hladina progesteronu je častou příčinou premenstruační syndromu. Kdo by neznal bolesti břicha a kolísání nálad v době před a na počátku menstruace? Snížená hladina vede i k potížím se spánkem či nepravidelné menstruaci, nevyváženost se může objevit i v souvislosti se syndromem polycystických vaječníků. Ke snížení hladiny progesteronu přispívá stres, neboť kortizol se vytváří se stejných prehormonů jako progesteron a při stresu celý hormonální "balíček se svačinou" začne na úkor progesteronu zvyšovat hladinu kortizolu. A navíc hladinu progesteronu snižují i "zlé" endokrinní disruptory (látky narušující hormony) stavící se "naoko" jako estroheny. A ty jsou velice důležitými hormony v dobrém i ve zlém.
Vysoká hladina estrogenu může brzdit uvolňování vajíček a snižovat hladinu progesteronu, který je navíc citlivý i na zhoršené životní prostředí, v důsledku čehož se jeho hladina dále snižuje. K rozhození křehké hormonální rovnováhy tak někdy postačí i jinak neškodná antikoncepční pilulka po styku, používání nevhodných plastických hmot, špatná kvalita pitné vody atd. Získá-li estrogen navrch a zvýší-li se neúměrně jeho hladina, projevuje se přílišná dominance estrogenu nejrůznějšími způsoby: dostaví se pocit napjatých bolestivých prsou, nadměrně se nám zakulacují křivky v oblasti kyčlí a zadečku, dochází k zadržování (retenci) tekutin, ke vzniku děložních myomů, nezhoubných nádorů svalové tkáně, ke zhoršování endometriózy, k neúměrně silné anebo bolestivé menstruaci. Navíc je estrogen zodpovědný i za rozkolísání nálad, kdy pak máme neodolatelné nutkání se rozplakat i při naivním televizním seriálu. Vzniklá nevyváženost navíc snadno ústí v migrény, a co je ještě horší, má zřejmě tendenci zvyšovat i riziko rakoviny prsu.
Snížená hladina estrogenu způsobuje pokles libida, tedy chuti na sex. Je tak veta po optimismu a my se postupně ve svých pocitech propadáme až kamsi do sklepa. Sliznice pochvy se nadto stává křehčí a nepříjemně se vysušuje, čímž snadněji dochází ke vzniku drouboučkých oděrek, projevující se bolestí při styku. Důsledek se však brzy dostaví i ve vztahu - rozpory s partnerem se stupňují, my se cítíme neatraktivní a předčasně fyzicky zestárlé, a tím vlastně i staré duševně. A když tak připadáme samy sobě, proč by náš tak neviděli i jiní? Přitom to není žádná nemoc, je zcela přirozené, že hladina estrogenu s přibívajícím věkem klesá?
Hladina inzulínu je pro tělo takovou pěknou hormonální houpačku. Výška jeho hladiny kolísá během dne v závislosti na stravě, na typu našich aktivit i na výši stresu. Tento významný hormon je nepostradatelný - stará se o přísun energie z potravy do buněk, kd,e teprve dochází k jejímu spalování. Ale právě nesprávně cílenou potravou dochází k nepříjemné situaci. Stálý vysoký přísun cukru a jiných sacharidů (nebo vysoká dávka stresu) nadměrně zvyšují vylučování inzulinu, což vyvádí buňky z míry - ty se časem unaví z jeho neustálého působení, čímž se raději před inzulinem uzavřou. Ale tím se vše ještě zhorší! Začne se totiž zvyšovat hladina cukru v krvi - a už je tu znatelná nevyváženost. Důsledkem bývají závratě, jindy agresivita, zvlášť pokud měníme pravidelně. A výsledek? Pokud se s těmito počínajícími problémy tělo nevyrovná, může se postupně vyvinout diabetes typu 2. A nadto začneme ukládat tuk ještě efektivněji než dříve.
Vysoká hladina adrogenu je častou příčinou neplodnosti u žen, dodatečného nadměrného růstu ochlupení a tvorby akné. Vysokými hladinami inzulínu a kortizolu se totiž v našem těle zesiluje tvorba mužských pohlavních hormonů (vysoká hladina mužských pohlavních hormonů se vyskytuje například u syndromu polycystických ovarií.
Hormony štítné žlázy rovněž hrají důležitou roli: jejich nízká hladina snižuje schopnost duševně pracovat, dále ochabují různé reflexy, stupňuje se únava, někdy snížení hladiny způsobuje úpornou zácpu, jindy zvyšuje hladinu cholesterolu a někdy hmotnost, takže se nám ani za nic nedaří zhubnout.
Příliš vysoká či nízká hladina kortizolu se pojí se sníženou hladinou hormonů štítné žlázy, porušení rovnovážné hladiny kortizolu narušuje hladinu pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, nízká hladina progesteronu se vyskytuje v kombinaci s vysokou hladinou androgenů atd.

Nejčastějšími příčinami hormonální nerovnováhy totiž jsou:
- nadváha
- nadměrný prijem cukru a sacharidů
- chyby a nedostatky ve výživě
- stres
- nedostatek spánku
- negativní dopady zhoršeného životního prostředí
- genetická dispozice aj.

Snad nejste mombie*?
* vyčerpaný přízrak s kruhy pod očima živící se kávou a vínem
Známe to, ketra z nás matek někdy úplně vyčerpaná "nejela" na známé pohonné látky typu kafe a sladkosti a večer ještě nepřidal sklenku vína? Jen se aspoň trochu "hodit do klidu", přejeme si toužebně, když přetažený mozek ještě pořád blázní a jede na plné obrátky, zatímco my už toho máme dost a jsme k smrti unavené. Vždyť je to jen na uklidněnou, konejšíme se.
Problémem ale je, že i když zdánlivě jen skromně hřešíme, může i toto minimum někdy spolehlivě zničit naší hormonální rovnováhu.
Téměř nepozorovaně pak časem sklozneme ke kousavosti, plačtivosti, budeme i samý sobě protivnější... a co víc, postupně nás to může zcela vykolejit. Nenechme se tedy ovládat tímto hrozným monstrem!

Pokud málo spíme, nemá tělo dostatek klidu k regeneraci a tedy ani nervová soustava, hormonální a imunitní systém. Průměrně je ke skutečné regeneraci těla zapotřebí sedmi až osmi hodin spánku (někdy i více )

Když se půlku noci nevyspíme, stoupá tvorba hormonů ghrelinu, zatímco produkce hormonu leptinu klesá. Leptin se uvolňuje z tukových buněk a informuje mozek o tom, že je tělo syté a zároveň potlačuje přílišnou chuť k jídlu. Ghrelin je naopak chuť stimulující hormon vytvářený v žaludku a vyvolávající pocit hladu. Proto míváme právě v době únavy zvýšenou chuť k jídlu.
Vědci zjistili, že nevyspalí lidé, mají vyšší tendenci k nadváze a otylosti a nakonec se jejich mozkové receptory stanou proti leptinu rezistentními. Mozek pak postrádá schopnost vyslat signál, že je už orgasmus nasycen, a my bez zábran jíme a jíme - a přibíráme jedna radost.

Pokud se totiž večer snažíme za každou cenu neusnout a pilně se stimulujeme kávou a dalšími životabudiči, nutime nadledvinky vytvářet ve zvýšené míře stresový hormon kortizol. Již samotná káva vyvolává v těle stejnou reakci, jako kdyby člověk stal tváří v tvář akutnímu nebezpečí. Nadledvinky začnou vytvářet stresové hormony signalizující játrům, že mají uvolnit co nejvíc energie, celý organismus se nastraží a napne - a cukr v krvi nám pěkně stoupá, neboť to umožňuje lepší spalování energie ve svalové hmotě.
Teprve až po chvíli cukr v krvi klesne, ale to už mezitím hledáme další stimul, teď pro změnu něco hodně sladkého, aby se zase hladina cukru v krvi zvýšila.
Zajímavé je, že čím více kávy pijeme, tím více potřebujeme i toho ostatního nezdravého.
A nás pak brní hlava, mozek "blazní", oči pálí, je to už prostě k nevydržení. Takže sáhneme po sklencde vína, třeba konečně nastane pohoda.
Ale to už je klid jen zdánlivý. Odbourávání alkoholu blokuje například schopnost jater snižovat estrogen, a to po dlouhých 72 hodin. A dominantní estrogen je opravdový problém, zvláště pro ženy ve věku nad 38 let, kdy už i od přírody bývá snížená schopnost ovulace. Zmíněná situace navíc ústí v nižší tvorbu progesteronu a estrogen tak už nic dále nedrží na uzdě, aby v těle neudělal zmatek a něco nekalého nevyvedl. Někdy podobné večerní ponocování způsobí i velmi závazná onemocnění, např. rakovinu prsu citlivou na estrogeny,, v o trochu lepším případě nezhoubný nádor svalové tkáně, případně cystu, bolesti před mestruací či premenstruační syndrom. Narušuje se i celková stabilita organismu a tělo nemá tolik síly čelit infekcím, nemluvě o kolísání tělesné hmotnosti a o všech ostatních "skvělých" stavech a pocitech, které život nám ženám především v pozdějším věku, tak často přináší.
Postupně tak může dojít k narušení rovnováhy minimálně u šesti dalších hormonů podstatných pro:
- imunitní systém
- vznik a rozvoj zánětlivých procesů
- činnost štítné žlázy
- regulaci chuti k jídlu
- spalování tuku
- tělesnou hmotnost
- plodnost
- celkové množství energie
- libido
- dobrou náladu
A co horšího - těchto šest hormonů (kortizol, inzulin, leptin, ghrelin, estrogen a progesteron) ovlivňuje mnoho dalších hormonálních procesů odehrávajících se v našem těle, které se pak mohou vychýlit z normálu.

Pokud v testu třikrát souhlasně kývnete, že ano, že stavy zde popsané jsou vám důvěrně známé, může to už být jistou indikací hormonální nerovnováhy.
Ani když několikrát kývnete "ano", nebudete pravděpodobně v pravém slova smyslu nemocná - jen na vás prostřednictvím testu tělo tiše volá:"Haló, což takhle něco preventivně podniknout?" A tělo se poslouchat má!
Ale pokud vás už vážně něco trápí, anebo si nejste zcela jistá, pak je lepší včasné vyšetření u kompetentního odborníka.

Známka zvýšené hladiny kortizolu
Zažila jste v průběhu posledních měsíců:
- nervozitu, pocity strachu nebo neklidu?
- sníženou sexuální aktivitu?
- depresí či zděšení?
- začaly vám víc padat vlasy?
- bolí vás hlava jednou či častěji za měsíc?
- hůře si něco pamatujete?
- nevzpomenete si hned na jména, data narozenin a na seznam všeho, co máte udělat?
- máte častěji stažený či nervózní žaludek? Znáte při napětí či nervozitě ten pocit, že musíte častěji na toaletu?
- a co noční pocení?
- máte občas zpřetrhané spaní?
- probudí vás častěji nějaké zvuky či sny, nudíte se bez zjevných příčin?
- ubýváte náhle bez zjevné příčiny na váze?
- běháte stále od jednoho k druhému? Nutíte se stihnout všechny termíny a povinnosti, i když jste vlastně unavená?
- často "vyletíte" a častěji než dříve se rozzlobíte, i když byste to zase ráda vzala zpět?
- přibíráte taky na břiše?
- zakulacuje se vám tam polštářek známý jako "muffin top" (bříško s rýhami a tukovými polštářky)?
- máte objem pasu větší než 80 cm?
- máte vysoký krevní tlak, trpíte na zrychlený tep?
- byla vám naměřena vysoká hladina cukru (prediabetes, diabetes, inzulinová rezinstence/ syndrom X) či nestabilní hladina cukru v krvi (máte tendence k závratím, pokud je mezi jednotlivými jídly příliš dlouhá přestávka)?

Známka snížené hladiny kortizolu
Zažila jste v průběhu posledních měsíců:
- únavu či pocit vyhoření?
- máte víc energie po večeři? Potřebujete kávu (kofein), abyste se udržela v chodu?
- dochází u vás k úbytku energie odpoledne v době mezi 14. - 16. hodinou?
- máte studené ruce a nohy?
- čelíte obtížněji infekcím (chřipce, nachlazení) , trpíte na jejich silnější průběh, vrací se vám často onemocnění, uzdravujete se pomaleji z nějakých zranění?
- máte snížený zájem o sexuální zivot?
- jste vznětlivá?
- máte nižší hladinu odolnosti proti stresu? Vystresují vás věci, které vás dříve "nevytáčely"?
- nemáte už schopnost řešit problémy a reagovat na životní výzvy jako dřív?
- jste méně optimistická než dříve?
- trpíte na nízký tlak či ortostatický nízký tlak (krátkodobý nízký tlak způsobený např. změnou polohy těla)?
- znáte to černo před očima a pocit závratě, když se zprudka z lehu či drepu postavíte?
- probíhají u vás zánětlivé stavy v organismu (např. fibromyalgie - chronický mimokloubní revmatismu, dna, psoriáza - lupénka, máte jiné chronické bolesti, zánětlivá onemocnění střev či nejrůznější další záněty)?
- máte nízkou či nestabilní hladinu cukru v krvi? Znáte pocit zvaný bažení - tedy zvýšený "hlad" na slané?
- příliš se potíte?
- dělají se vám častěji malé křečové žilky metličky?
- byla vám zjištěna snížená látková výměna, jež se nedá pomocí léků dobře regulovat?
- objevují se nežádoucí účinky po této medikaci?
- trpíte na střevní záněty?


Známka nízké hladiny progesteronu (nebo rezistence na progesteron)
Zažila jste v průběhu posledních měsíců:
- vracející se nevysvětlitelnou nervozitu, stavy strachu či neklidu
- míváte bolestivá či ztěžklá prsa?
- nejste schopná zabránit nahlemu nekontrolovatelnému rozkolísání nálad nebo trpíte premenstruačním syndromem?
- krvácíte silně během mestruace? Prokrvácíte tampon či vložku během hodiny?
- nemůžete snadno dosáhnout orgasmu?
- máte cyklické opakující se bolestí hlavy (například migrénu, bolí vás hlava v souvislosti s mestruací či ovulací)? Trpíte na menstruační křeče a bolesti?
- pociťujete svalovou únavu bez zjevnější příčiny?
- zvyšuje se vaše tělesná hmotnosti? Zvyšuje se v souvislosti s blížící se menstruací?
- máte nepravidelnou menstruaci?
- nedokážete si užívat života jako dřív?
- nevyhledáváte už tolik sex?
- jste neplodná či máte problémy s otěhotněním?
- zjistil vám lékař cysty v prsou či na vaječnících?
- máte lehký spánek?
- vyděsí nebo vyruší vás nějaké zvuky, které vám dříve byly lhostejné?


Známka zvýšené hladiny estrogenů
Zažila jste v průběhu posledních měsíců:
- fibrocystická prsa (nezhoubné bulky v prsou)?
- bolela vás prsa? Byla jste bez zjevné příčiny nervózní?
- přibrala jste v partiích boků a na břiše?
- nedokážete se už tak těšit ze života?
- trpíte na fibromy (nezhoubné cysty a myomy v děloze)?
- máte endometriózu či bolestivou menstruaci?
- pozorujete nějaké otoky či u vás dochází k zadržování tekutin v těle?
- bolí vás hlava?
- míváte migrénu?
- trpíte na silnou menstruaci?
- potýkáte se s nepravidelný cyklem?
- potíte se víc v noci?
- zaznamenala jste výkyvy v náladě
- jste vznětlivá?

Známka snížené hladiny estrogenů
Zažila jste v průběhu posledních měsíců:
- symptomy citlivého močového měchýře, tedy silné nucení na moč, začala jste mít potíže moc po delší dobu udržet?
- musíte chodit močit i v noci?
- trpíte na častější infekce močových cest?
- snižuje se vám libido, nevyhledáváte už tolik sex?
- snížila se vaše efektivita práce a pociťujete celkové snížen energie?
- trpíte na deprese či úzkostné stavy?
- máte suchou pleť, vysušené sliznice stydkých pysků, máte "příšerné" vlasy?
- nemůžete si často něco zapamatovat? (Jdete proto například někam zpátky, abyste si vzpomněla, ale když se tam vrátíte, nemůžete si už za nic na světě vzpomenout, proč jste tam vlastně šla? )
- jste přecitlivělá bez zjevné příčiny?
- trpíte na návaly horká, propotíte v noci noční košili?
- budíte se uprostřed noci a nedaří se vám opět zabrat se do spánku?
- zapomínáte už, co je to poradny orgasmus?
- přetrvává nezvykle dlouho únava?
- všímáte si změny pigmentu nebo černých znamének v obličeji, na ramenou a na prsou?
- byla vám lékařem zjištěna osteoporóza či osteopenie?

Známky inzulinové nerovnováhy:
Zažila jste v posledních měsících:
- velmi silnou únavu? Zvýšený tep?
- častější a větší nuceni na moč?
- mykózy v oblasti pochvy?
- velkou či často se dostačující žízeň?
- cítíte se unavená nebo rozechvělá, když jste delší dobu nic nejedla?
- sníte ráda alespoň maličkost každou druhou až třetí hodinu?
- máte větší objem pasu (nad 80 cm)?
- trpíte na "muffin top" - tedy přibíráte hlavně na břišních partiích a na bocích?
- míváte často žaludek na vodě?
- byla u vás lékařem zjištěna cukrovka, PCO,PCOS (syndrom polycystických ovarií), metabolický syndrom, žlučníkové kameny, měla jste zvýšené jaterní testy, zvýšené triglyceridy, trpíte onemocněním ledvin, máte diabetes či prediabetes?
- trpíte dnou?
- neplodností?
- máte příliš vysoký tlak?
- pozorujete tmavší či poněkud ztluštělou kůži v podpaží, na krku, na loktech a v tříslech (acanthosis nigricans)?
- trpíte nespavostí?

Zanmky zvýšené hladiny androgenu
Zažila jste v průběhu posledních měsíců:
- máte zvýšený růst ochlupení v oblasti obličeje či na prsou?
- trpíte na akné?
- máte mastnou pleť či vlasy?
- vypadávají vám vlasy?
- prodlužuje se vám cyklus na více než 35 dnů?
- tvoří se vám cysty na vaječnících?
- zjistil u vás lékař neplodnost nebo jen sníženou plodnost?
- konstatoval u vás lékař PCOS ?

Zvýšená hladina kortizolu
Zvýšená hladina kortizolu má většinou stejného jmenovatele: stres.
Existují značné rozdíly v tom, jak na stejně silný stres různí lidé reagují. 
Odpověď těla na stres je řízená především skupinou hormonů glukokortikoidů (kam patří i kortizol). Tyto hormony jsou v kombinaci s geny, vaječníky a štítnou žlázou odpovědné za to, jak dobře pocit stresu snášíme.
Ve stresu stoupá jeho hladina, ale když jsme v dlouhodobém stresu, nedokážou už nadále nadledvinky produkující primární stresové hormony držet krok, následkem čehož začne hladina kortizolu kolísat. Nakonec jsou nadledvinky už tak vyčerpané, že dále nedokážou dostatek kortizolu vytvářet. Tento jev se nazývá únava nadledvinek (adrenální insuficience).
Naše tělo ucítí nebezpečí většinou až tehdy, když už se dostaneme skoro do kolapsu, kdy už se blížíme syndromu vyhoření. 
Nesmíme svalovat vinu jen na kortizol. Kortizol je velice důležitý a potřebný hormon, všichni lidé jsou na něm závislí, především proto, že nám poskytuje blahodárnou energii. Kortizol také řídí trávení i krevní tlak, určuje denní rytmus, ovlivňuje fyzickou kapacitu i schopnost odbourávat stres, dokonce má na svědomí i náhlý pocit "hladu" jen na určitý typ jídla (cravings). Jednou z jeho hlavních úloh je zvyšovat hladinu cukru v krvi a ukládat přebytečnou glukózu v játrech ve formě glykogenu.
Kortizol je tak bezesporu klíčovým hormonem, neboť má tři životně důležité úlohy:
- zvyšovat hladinu cukru v krvi
- zvyšovat krevní tlak
- zvládat záněty.
Kortizol je navíc jedním z mála hormonů, jejichž hladina stoupá s věkem. Jak lidské tělo stárne, vytváří méně hormonů dodávajících sílu, energii a radost ze života, ale kortizol je výjimkou. Jeho hladina stoupá.
Správným dýcháním můžeme ovlivnit i hladinu kortizolu.
Mindfulness (tj. zacílení mysli pouze na přítomnost) je efektivní a snadný způsob snížení hladiny stresu. Musíme se naučit oddychnout si tady a teď, nevracet se v myšlenkách zpátky a nepouštět se do úvah, co bude zítra. Nesnažme se o hluboké hodnocení skutečnosti. Přijímejme věci s klidem takové, jaké jsou, žijeme tady a teď, netrapme se minulostí či budoucností. To je účinným klíčem k normalizaci hladiny kortizolu.
Snažme se alespoň jednou v průběhu cvičení zastavit se a všimnout si svého okolí, klidně, beze spěchu a s radostí. Na toto cvičení se nemusíme nijak zvlášť připravovat, můžeme trénovat při jízdě na kole nebo dokonce i během jídla.
Hormonům prospějeme už tím, že si dojdeme na uvolňující masáž, zaměřme mysl na život tady a teď, koupíme si měkký koberec, obklopíme se příjemným teplem, uklidňujícím světlem svíček a oblečené si pohodlné měkké oblečení. 
Při spánku se regeneruje hormonální systém, obranyschopnost organismu i nervového systému a mozek v klidu zpracovává dojmy z minulého dne.
Někde velice hluboko v nás dřímá příčina permanentně zvýšené hladiny kortizolu. Je jí nedostatek sebedůvěry. Pochybování o sobě nás paradoxně žene k velkému vypětí, snažíme se ze sebe vymačkat naprosté maximum, jen abychom dosáhly uznání okolního světa. Kdesi velmi hluboko máme zakódován, že musíme být "tou hodnou holčičkou", čímž ztrácíme schopnost myslet samy na sebe a mít se dobře.
Pláč je přirozeným uvolněním v důsledku stresové či jinak emocionálně náročné situace. Slzy mají fyziologickou funkci odvádět toxické látky ve formě stresových hormonů z těla. Endokrinní systém (tedy orgány produkující hormony) uvolňuje hormony do oblasti očí, které potom začnou slzet.
Zdraví prospěšné doplňky stravy při zvýšené hladině kortizolu
Lecitin - ve vaječném žloutku nebo v extraktu že sojových bobů - zvyšuje citlivost buněk na kortizol
Rozchodnice růžová - Rhodiola rosea - "zlatý kořen" - chrání naše tělo před následky zvýšeného stresu a zvyšuje obranyschopnost organismu proti stavům úzkosti a depresím
Ovesná sláma - Avena sativa - působí zklidňujícími účinky na centrální nervový systém, obsahuje saponiny, steroly a flavonoidy - používá se i jako tinktura nebo extrakt při depresích, nervozitě, nespavosti a melancholie a je vhodná i při pocitech únavy v období přechodu.

Nízká hladina kortizolu
Při dlouho zvýšené hladině kortizolu se časem nadledvinky tou neustálou "poptávkou" po kortizolu unaví, což značí, že se po celodenních shonech ve stresu tichounc začnou pootvírat dveře syndromu vyhoření. Hned se tak ovšem nestane. Nebezpečné je, že jde o plíživý dlouhodobější proces. Navíc, než se hladina kortizolu sníží, nejprve po určité mezidobí kolísá. I z toho důvodu se lze v této mezifázi setkat se symptomy nízké i vysoké hladiny kortizolu.
Unavené nadledvinky nemohou produkovat v dostatečném množství požadované hormony. Nadledvinky jsou přitom důležitou součástí hormonálního systému, vytvářejí mnohé hormony, například steroidní hormony kortizol, adrenalin, noradrenalin, aldosteron, testosteron a DHEA (dehydroepiandrosteron). Spoluregulují růstovou rovnováhu, hladinu cukru v krvi, hladinu pohlavních hormonů i odpověď imunitního systému na nejrůznější podněty z vnějšího okolí.
Nejběžnější příčiny snížené hladiny kortizolu:
- vážná onemocnění - těžké nebo opakující se infekce, zápal plic, závažná bronchitida, někdy i forma těžké chřipky, autoimunitní onemocnění, rakovina apod.
- velké fyzické či psychické zatížení - např. operace, špatné stravování, úrazy, stavy dlouhotrvající únavy či stresu, chronický nedostatek spánku, ale i sexuální zneužívání
- emocionální stres - mobing, komplikované vztahy v rodině, napjaté vztahy mezi přáteli či na pracovišti, i celková psychická křehkost či duševní onemocnění, nepodceňujme rovněž každodenní nenápadný stres, třeba nestíháme-li termín pro odevzdání zadané práce
- stres pramenící z nevyhovujícího životního prostředí - jedovaté chemikálie, kontaminovaná voda, nevyhovující strava,..
- alergie na potraviny či potravinová intolerance
- prenatální zatížení - silný stresový podnět či jiný závažný problém v těhotenství, v jehož důsledku se matčiny nadledvinky unaví - to vše se negativně přenáší i na plod v jejím těle

Přirozená péče o nadledvinky a vyrovnaná hladina kortizolu - pomohou:
- ovoce a zelenina
- dostatečný přísun vitamínů a minerálů - výraznou únavu způsobuje nedostatek vitamínů B12, D3 (sluneční svit!) a železa
- odstranění zlodějů energie - sladkých produktů z mouky, potravin obsahujících ve větší míře škrob, sladkostí, kávy, alkoholu a cigaret
- tělesná aktivita - např. jóga to - ale vždycky jen, je-li chuť
- relaxace
- spánek - sedm až devět hodin denně
- nenasycené tuky
- správné zavodňování těla
- čerstvý vzduch a denní světlo
- aminokyselina tyrosin - pomáhá zvládat stres - konzumace potravin s vysokým obsahem proteinů - vajíčka, tofu, tempeh, vločky z droždí, arašídů, arašídová mouka, mušle, kuřecí játra, ryby, drůbež, jehněčí maso, zvěřina, sezamová semínka, čočka, fazole mungo a semínka konopí
- adaptogenní byliny - ochraňují tělo před stresem pramenícím z životního prostředí a z vnějšího okolí - např. :
- pravý ženšen - Panax ginseng - vyhýbejte se mu, pokud máte PCO (syndrom polycystických ovarií) či zvýšené androgeny, ale i tehdy, jste-li příliš senzitivní nebo trpíte-li stavy zvýšeného strachu či neklidu
- korejský ženšen - Korean ginseng - všeobecně dodává energii a působí proti psychické únavě
- Kozinec blanitý- Astragalus membranaceus - mírný prostředek pomáhající imunomodulaci, podporující slabý imunitní systém a uklidňující přehnaně silné reakce

Nízká hladina progesteronu
Jeho nedostatek stojí v pozadí mnoha ženských potíží : premenstruačního syndromu, kolísání nálad, deprese, špatného spaní či bolestivé menstruace.
Nerovnováha hormonů estrogenu a progesteronu způsobuje zlost, lítost, bolesti hlavy, různé cysty, velice silnou menstruaci i špatný spánek. Také někdy zapříčiňuje od přibívání na váze až po melancholické nálady. Navíc se zvyšuje riziko endometriózy, nepravidelného "špinění" v mezidobí, velmi silné mestruace a těžké případy mohou skončit i rakovinným bujením. Je-li navíc hladina estrogenu příliš vysoká, dochází ke zvýšenému riziku neplodnosti či rakoviny děložního čípku.

Progesteron:
- reguluje tělesnou teplotu
- pomáhá štítné žláze pracovat efektivněji
- podporuje tělo při opětném odvodňování, což zabraňuje nadměrnému zadržování tekutin
- ochraňuje před nadměrným účinkem estrogenu
- jeho uklidňující účinky se projevují simulací gaba receptorů (stejně jako benzodiazepiny zklidňují a snižují pocit strachu)
- pomáhá při navození posilujícího zdravého spánku
- napomáhá pocitu odpočatosti a přílivu nové energie
Mimo progesteron je důležitý také jeho derivát - alloprognenolon - ovlivňující mozek, díky němuž se cítíme v lepší pohodě a snadněji odoláváme stresu. Při nedostatku alloprognenolonu jsme podrážděné a někdy se dostaví i klasické syptomy PMS či bolestivé mestruací.

K vyvážené hladině progesteronu pomáhá:
- společnost dobrých lidí
- krátkodobé pohybové aktivity - 30 min 3-4x týdně snižuje symptomy bolestivé menstruace
- redukce stresu a tím vyrovnání hladiny kortizolu
- syntetický progesteron a estrogen
- překonání závislosti na kávě - káva a kofein zvyšují vylučování kortizolu, kortizol blokuje receptory progesteronu a snižuje jeho tvorbu, nahraďme kávu povzbuzujícími účinky něčeho zdravějšího: maté, zeleného čaje matcha
- přísun vitamínu C - při léčbě nízké hladiny progesteronu byl prokázán pozitivní účinek vitamínu C, už u dávka 750 mg vitamínu C zvyšuje hladinu progesteronu u žen s jeho nízkou hladinou a defektem luteální fáze (stavem, kdy se sliznice děložní uvolní příliš brzo a druhá polovina cylu - luteální fáze - se neúměrně zkrátí a menstruace se dostaví s předstihem)
- vitamín B6.- při silném premenstruačním syndromu doporučujeme užívat 50 - 100 mg vitamínu B6, pokud možno ve formě pyridoxal-5-fosfátu, a to denně po dobu jednoho cyklu
- mnišský pepř - drmek obecný - Vitex-agnus castus - zvyšuje hladinu progesteronu a zlepšuje fertilitu, je vhodný ke zmírnění potíží s premenstruačním sysdromem jako přídavek do jídla v množství 500 - 1000 mg, nedoporučuje se při syndromu polycystických ovarií (mohlo by dojít ke zvýšení luteinizačního hormonu - hormonů řídícího činnost pohlavních žláz)
- tmavá čokoláda - bohatá na fenylalanin, který by měl být podle několika studií schopen zmírnit fyzické i mentální symptomy při premenstruačním syndromu (ženy trpící premenstruačním syndromem mají nízké hladiny melatoninu)
- třešně - zejména ty kyselé obsahují přirozený melatonin

Přirozená cesta k vyvážené hladině estrogenu:
- strava - vyloučení konvenčně zpracovávaného masa, zvláště pak červeného, častější zařazování rybího masa, zvěřiny, drůbeže a rostlinných bílkovin, zlepšení se někdy dostavuje po vyloučení mléčných produktů (mléko obsahuje hormony, mezi jinými i růstové hormony a estrogeny), zásobování probiotiky a fermentovanými (kvašenými) potravinami - při správném složení střevní flóry se také lépe vylučuje estrogen (lidé konzumující hodně masa a rafinovaných uhlohydrátů (především koláčů, cukrovinek, brambor, bílého pečiva a testovin) nemívají správně vyvinutou střevní mikroflóru, která pak není schopna dostatečně podpořit proces vylučování)
- vláknina - váže na sebe nepotřebné estrogeny a odvádí je přirozenou cestou střevním traktem - zelenina, chia semínka, lněné semínko
- konzumace švestek - může dojít k redukci 16-alfa-hydroxyestronu - méně dobrá forma estrogenu, jež se dává do souvislosti i s rakovinou prsů a dělohy
- váhový úbytek - již sám o sobě automaticky snižuje tvorbu estrogenu, neboť při nadměrném množství tukové tkáně se produkuje estrogen
- přiměřené množství potravy - posiluje si játra užíváním vitamínu B12, kyselinou listovou a aminokyselinou methionin - jsou důležité pro tvorbu "dobrého" estrogenu a správné vylučování "špatného" - para ořechy, maso z lososa, vajíčka, sýr, sezamová semínka - obsahují dostatek methioninu
- vyhýbejme se kávě - kofein zvyšuje v krvi hladinu estrogenu
- snižme konzumaci - zvyšuje hladiny estrogenu a snižuje spalování tuků
- pravidelně cvičme
- choďme spát nejpozději ve 22 hodin - časná doba ukládání ke spánku napomáhá zvyšovat hladinu melatoninu - hormonu snižujícího hladinu estrogenu
- pravidelný přísun probiotik a fermentovaných potravin - zvlášť často by měli do jídelníčku zařazovat probiotika lidé konzumující velké množství masa a rafinovaných uhlohydrátů
- DIM (diindolymethane) - obsažená v červeném i bílém zelí, brokolici, růžičkové kapustě a kadeřávku - pomáhá játrům odbourávat estrogen - vhodná dávka je asi 200 mg za den
- resveratrol - antioxidant nacházející se především v bobulovitém ovoci, v červeném hroznovém vinu a v dalších potracinach rostlinného původu (např. v arašídech, grapefruitu a kakau)

Nízká hladina estrogenu
Nejčastější a nejpřirozenější příčinou nízké hladiny estrogenu je ženský věk v období klimakteria, což je období 12 po sobě jdoucích měsíců bez mestruace - přibližně kolem 50. roku života
Nízká hladina estrogenu ovlivňuje i chuť k jídlu, tělesnou hmotnost, spánek, náladu i sexuální vzrušivost.
Není zcela zjištěno, proč vlastně v období ženského klimakteria dochází k návalům horka, pravděpodobně, ale souvisí s náhlým snižováním a zvyšováním hladiny hormonů, s nízkou hladinou estrogenu a vyšší hladinou FSH (folitropinu, folikuly stimulujícího hormonu). Ženy v klimakteriu (po menopauze - odborný termín pro poslední menstruaci) často provázejí návaly horka a kolísání nálad ve spojitosti se změnou hmotnosti - spíše s jejím narůstáním - stejně jako s nepříjemným vysušováním poševní sliznice.

Přirozená cesta k vyvážené hladině estrogenu je:
- akupunktura - pozitivní účinky při návalech horka
- vitamín E - schopnost redukovat návaly horka - z ořechů a semínek
- Maca - rostlina zvyšující hladinu estradiolu - 2000 mg denně
- extrakt z červeného jetele
- extrakt ze šalvěje - snižuje potivost a návaly horka
- ženšen pravý - upravuje poměr kortizol/DHEA - pomáhá v premenopauze i po menopauze, zvláště v případech spojených s kolísání hladiny kortizolu, prospěšný i při zvýšené hladině androgenů
- chmel, heřmánek a baldrián - zklidňují nervový systém a zlepšují kvalitu spánku
- levandule - vhodný tišící prostředek, pokud souběžně s tím někdo trpí na návaly horka
- alergie na lepek či zvýšená citlivost na lepek zhoršují problémy spojené s menstruací, při intoleraci lepku dochází kupříkladu k amenorré, tjk k vynechávání menstruace a ke snížení zásoby vajíček, nerovnovážná hladina estrogenu je dalším známým nežádoucím účinkem
- zařazení do jídelníčku - lněná semínka, výrobky z fermentované sóji (miso, nattó) , boby Edamame obsahující fytoestrogeny
- častější orgasmus - u žen v období premenopauzy stimuluje hladinu estrogenu

Rakovina prsu citlivá na estrogen - vyhněte se ve větším množství rostlinným estrogenům z kategorie izoflavonoidů (sója, chmel, červený jetel a lněné semínko) , zaměřte se na zlepšení jaterních funkcí, velkou pomocí je DIM (diindolylmetan) - zdrojem jsou brokolice, zelí a květák - chrání před oxidační stresem a přispívá k normalizaci imunitního systému, prospěšný je i resveratrol ze slupek hroznů a kurkuma

Některé ženy trpí nízkými hladinami estrogenu, i když tomu ještě jejich věk neodpovídá. Příčinou může být podváha, extrémní stres, negativní účinky antikoncepce po styku i zhoršená činnost štítné žlázy. Ke snížené tvorbě estrogenu přispívá i dysfunkce vaječníků či hypothalamu. Pokud neznáme přesné příčiny nízké hladiny estrogenu či vynechání menstruace, je nutné obrátit se na lékaře.

Inzulinová nerovnováha
K jeho produkci dochází v beta-buňkách Langerharsových ostrůvků slinivky břišní.
Jestliže za normální situace tělo nedostane delší dobu najíst, klesne po čase hladina cukru v krvi a slinivka břišní začne uvolňovat hormon glukagon, který uvolní část předtím uloženého glykogenu v játrech - jenž se uvolní zpět ve formě glukózy - načež stoupne hladina cukru v krvi.
Při nadměrném přísunu cukru a jiných sacharidů však přivádíme buňky do situace, na kterou nejsou připraveny. A buňky se tak snaží poctivě ukládat veškerý tím vznikající tuk, jehož už však není třeba, a postupně tak jeho nadměrné ukládání způsobuje i nadváhu. Ke zmírnění tohoto zmatku přicházejí ku pomocí veliké buňky imunitního systému zvané makrofágy, aby tzv. uklidily. Jejich činnost však způsobuje v buňkách zánět (je to druh zánětu bez tvorby hnisu), a tudíž se zmatek ještě zvyšuje. Tukový tkáň, utvářející se při nadměrně konzumaci cukru a sacharidů, tyto zánětlivé látky uvolňuje. Ty jsou pak transportovány krevním řečištěm do celého těla, čímž má zánět šanci ovlivňovat všechny buňky, a citlivost buněk na inzulin se dále snižuje. Naše buňky pak musí být vystaveny velkému množství inzulínu, aby se vůbec otevřely všemu krevnímu cukru, jenž se zatím jen potlouká po těle a čeká, až bude uvnitř buněk spálen. To ovšem nutí slinivku břišní k ještě vyšší tvorbě inzulinu. Celým tímto nezdravým vývojem se postupně naruší nejen spalování tuku, ale i cukru, což ve svých důsledcích způsobuje například zvýšení krevního tlaku, zvýšené riziko kornatění tepen a kardiovaskulárních chorob.

Kolisající hladina cukru může například :
- působit vysokou či nízkou hladinu cukru v krvi
- mít vliv na strukturu proteinů (AGE-komplexů), snižovat příjem proteinů a tlumit schopnost krve transportovat různé látky na místo určení
- zhoršovat osteoporózu
- přispívat k výskytu kardiovaskulárních chorob
- být příčinou bolesti hlavy a migrén
- při velkém přísunu zvyšovat riziko Parkinsonovy nemoci
- ovlivňovat růst plodu
- snižovat imunitní reakci organismu
- vytvářet zubní kaz
- ovlivňovat činnost mozku, čímž se mohou narušovat látky potřebné k regulaci chuti k jídlu

Cukr snižuje koncentraci a schopnost efektivně se učit a přispívá i k rozvinutí Alzheimerova nemoci a demence.
Při konzumaci cukru mozek vylučuje dopamin, který je v mozku součástí systému odměňování, tedy jednou z tzv. Signálních látek navozujících pocit štěstí, jež mozek vylučuje za odměnu.

Inzulinová rezistence ovlivňuje další hormony. Má vliv na mnohé z enzymů snižujících či urychlujících tvorbu různých steroidních hormonů a v tukových tkáních zvyšuje přeměnu testosteronu na estrogen, což podporuje dominanci estrogenu a způsobuje výpadky v uvolňování vajíček. Inzulinová rezistence zesiluje i aktivitu enzymů aromatázy a posiluje aktivitu enzymu 5-alfa-reduktázy, který zvyšuje hladinu androgenů, čímž dochází k přeměně běžného testosteronu na třikrát tak účinný dihydrotestosteron, což s sebou přináší problémy typické při zvýšené hladině androgenů. Inzulinovou rezistencí klesá i hladina SHBG (sexuální hormony vázající globulin - nejvýznamnější protein k transportu estrogenů a androgenů v krvi a zároveň hlavní faktor regulující jejich distribuci mezi volnou a vázanou formou hormonu). Tím se zvyšuje hladina volného testosteronu v krvi, což se projevuje zhoršeným akné a sílícím ochlupením. Inzulinová rezistence zhoršuje i zánětlivé procesy.

Symptomy inzulinové rezistence:
- vysoký krevní tlak
- syndrom polycystických ovarií či neplodnost
- akné a nepravidelná menstruace
- těhotenská cukrovka
- chronické mykózy
- spánková apnoe
- poruchy spánku zlepšující se konzumací sacharidů
- pocit silné únavy zlepšující se po jídle
- únava po požití sacharidů
' přehnané návaly chuti na sladké a "rychlé" sacharidy
- hypoglykémie - snížená hladina cukru v krvi - noční pocení, přecitlivělost, bušení srdce)
- váhový přírůstek v abdominální (břišní) oblasti - WHR (Waist-hip ratio)- poměr pasu a boků přes 0,8 :
Pas (cm)/ boky (cm)
Poměr pasu a boků udává míru břišní obezity, tj. tuku uloženého kolem orgánů, jenž je mnohem škodlivější. Vysoký index je lepším indikátorem nemocí v důsledku nezdravého životního stylu než prosté měření BMI, či dokonce pouhé sledování hmotnosti.
Poměr obvodu pasu a boků :
0,8 a menší - nízké riziko vzniku nemocí ovlivnitelných nadváhou
0,81 - 0,85 - průměrné riziko
0,86 a vyšší - signalizuje nebezpečí nerovnovážné hladiny cukru v krvi, což může vyústit v prediabetes či diabetes, zvyšuje se zároveň také riziko srdečního infarktu, onemocnění krevního oběhu a metabolického syndromu
- neschopnost snížit hmotnost

Přirozená cesta ke stabilní hladině inzulinu:
- pohyb - pohybem se uvolňuje interleukin-6, látka zvyšující citlivost na inzulin
- chrom - často pozorujeme nedostatek chromu při nestabilní hladině cukru, vhodné dodávat chrom ve formě chrom pikolinátu - například v celozrnných potravinách, vejcích a masu
- skořice - způsobuje vyšší citlivost buněk na inzulin (methyl-hydroxy-chalcon-polymer)  - stabilizuje se cukr v krvi a lépe se spaluje tuk, pomáhá při diabetu 2. typu, "ředí krev", což vede k poklesu trigliceridů, LDL cholesterolu i celkového cholesterolu - stačí pouhá 1/2 čajové lžičky cejlonské skořice (cinnamomum verum/zeylanicum) - nezaměňovat s nepravou skořicí (cassia canela), jež obsahuje kumarin (ten u velmi citlivých jedinců může poškozovat játra) - pravou skořicí nalezneme například pod názvy Sonnentor, Cosmoveda nebo Mill&Mortar aj.
- dostatečný přísun proteinů při každém jídle
- vyhýbejme se cukru a kávě. - káva působí na tělo stejně jako stres a způsobuje kolísání hladiny cukru v krvi

Zvýšená hladina androgenů
Androgeny tvoří skupina pohlavních hormonů, které jsou v populární literatuře často nazývány mužskými pohlavním hormony. Mají vliv na vitalitu a libido, na náladu i dostatek sebedůvěry. U plodu se již přibližně v šestém týdnu těhotenství vylučují androgeny určující pohlaví dítěte. Androgeny jsou rozhodující především pro mužské pohlaví (i když jsou důležité i pro ženy). Muž těchto hormonů produkuje 10-40krát víc než žena, obě pohlaví však vylučují testosteron při sexuálním vzrušení. Ženy s neúměrně zvýšenou hladinou testosteronu mívají hlubší hlas, hustší ochlupení (v oblasti pohlaví a tváře) , většinou i vyvinutější svaly a trpívají nadváhou. Zvýšená hladina testosteronu stimuluje i agresivitu a touhu po dominanci. Dihydroepiandrosteron (DHEA) je prehomornem testosteronu, který se v případě potřeby může přeměňovat na testosteron. Vyšší hladina DHEA ale bývá v menopauze občas svázána s depresemi, jindy u žen se syndromem polycystických ovarií se může projevit ve formě akné.
Syndrom polycystických ovarií: Projevuje se zvýšenou hladinou androgenu, obráceným FSG/LH poměrem, inzulinovou rezistencí a vysokým počtem antrálních (sekundárních) folikulů ve vaječnících. Symptomem je oligomenorhea, tedy zřídka se dostavující menstruace přicházející někdy i jen 3-4x do roka. Dalším průvodním jevem bývá silnější ochlupení, akné a nadváha. Existují však i pacientky s PCOS, které vůbec nemají nadváhu, nemají akné a nevyskytuje se u nich silnější ochlupení. Diagnózu musí vždy stanovit gynekolog.

Přirozenou cestou k vyvážené hladině androgenů je:
- snížení přísunu sacharidů
- konzumace více vlákniny - Nejvíce testosteronu se vylučuje žlučí, tou se ale nejdříve dostane do středního traktu, kde se může zpětně vstřebávat. Teprve strava s dostatečným množstvím vlákniny na sebe dokáže účinně navazovat a odvádět ho rychle z těla ven. - košťálová zelenina, zejména zelí, lněné semínko, chia semínka aj.
- konzumace více proteinů rostlinného původu
- zinek ve stravě - zelené fazolky, dýňová a sezamová semínka - Dostatek zinku brání nežádoucí přeměně testosteronu na třikrát tak silnou formu dihydrotestosteronu, jenž způsobuje typické symptomy zvýšené hladiny androgenů.
- chrom - ve formě pikolinát-chrom působí proti inzulinové rezistenci
- inositoly d-chiro-inositol a myo-inositol - vykazují pozitivní účinky při léčbě PCOS - grapefruit, karob, pohanka - v případě nedostatku je vhodné užívat dvakrát denně dávku 600 mg
- serenoa plazivá- saw palmetto, Sabal serulata - znesnadňuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron a blokuje receptory androgenů
- omega-3 kyseliny - naprosto nezbytné, mimo jiné zmírňují i záněty v těle, ženy s vysokou hladinou androgenů mají hladinu omega-3 často sníženou
- skořice - působí vyšší citlivost buněk na inzulin, působí na snížení hladiny androgenů - pravá skořice (cinnamomum verum/zeylanicum)
- vyhýbejme se kávě a cukru
- zacvičme si několikrát týdně jógu
- akupunktura
- pobývejme dostatečně na slunci a zvyšuje si tak hladinu vitamínu D
- vyvarujme se BPA (bisfenol A) - je základem lehkého žáruvzorného plastu polykarbonátu a přidává se jako přísada do hořlavého spotřebního zboží ke snížení rizika jeho vznícení - ženy s polycystickými ovarii či s vysokou hladinou androgenů prosíme o zvýšenou pozornost, při těchto onemocněních totiž bývá v krvi zvýšená hladina bisfenolu A

Prokázaný snížený metabolismus
Jednou z nejsnáze zjistitelných známek poruchy funkce štítné žlázy je nižší tělesná teplota a s tím související zimomřivost; často se výrazně mění i tělesná váha. Zpomalený metabolismus nemá vliv jen na tělesnou hmotnost, ovlivňuje i celou řadu důležitých funkcí. Při snížené funkci štítné žlázy je patrné zpomalení chodu celého organismu, což se projevuje pomalým pulzem, hlubším a chraptivějším hlasem, někdy i zácpou a prodloužením intervalu mezi jednotlivými menstruačními cykly (což ztěžuje otěhotnění). Při zvýšené funkci vzrůstá naopak neklid, ohrožuje nás vysoký tlak, nedokážeme se patřičně koncetrovat a někdy se snižuje i tělesná hmotnost. Zmíněná dysfunkce negativně ovlivňuje náladu a celkově způsobuje značnou únavu.
Důsledky nesprávné funkce štítné žlázy bývají neurčité bolesti, brnění a píchání v konečcích prstů, svalová ztuhlost, někdy se přidává vypadávání vlasů, silnější menstruace, která jindy naopak zcela vynechává a problémy s váhou. Obtížnějším se stává otěhotnění - porucha funkce štítné žlázy může v jistých situacích vést v těhotenství až k potratu.
Zdravější životní styl zvyšuje a usnadňuje schopnost buněk přijímat hormony štítné žlázy. Štítnou žlázu a problémy s ní spojené není radno podceňovat, i když se je někdy nepodaří hned v počátcích odkrýt.

Faktory negativně ovlivňující funkci štítné žlázy:
- nedostatek zinku, selenu a některých jaterních enzymů
- různá onemocnění a léky proti epilepsii
- přílišný stres
- dlouhodobá dieta typu low-carb (nízkosacharidová dieta) především v kombinaci s neúměrně tvrdým tréninkem
- nedostatek sacharidů ve stravě - při extrémní low-carb dietě nebo při dlouhodobém půstu
- nedostatek jódu, jenž je důležitým prvkem štítné žlázy - ryby, mořské řasy, korýši, mořská sůl
- příliš vysoká i příliš nízká hladina jódu - pozor! Některé potraviny obsahují goitrogeny, blokující příjem nebo zpracování jódu. Zhorší-li se tedy funkce štítné žlázy nedostatkem jódu, vyhněme se raději arašídům a arašídové mouce, výrobkům ze sóji, špenátu, všem druhům koštálovin, hořčici i pohance

Nedostatek hormonů štítné žlázy se projevuje zvýšeným působením estrogenů. Zpomalený metabolismus snižuje tvorbu progesteronu i pregnenolonu, což bývá spojeno s nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Nedostatek hormonů štítné žlázy se vyskytuje v kombinaci se zvýšenou hladinou cholesterolu.

Přirozená cesta ke zdravé štítné žláze a dobrému metabolismu je:
- vitamín C
- selen a zinek
- vitamín B6 - stimuluje tvorbu melatoninu a usnadňuje přetváření tryptofanu na serotonin? Je vhodné ho dodávat tělu tehdy, bereme-li léky snižující hladinu melatoninu (např. Kyselinu salicylovou, ibuprofen a podobné protirevmatické léky, léky ke snižování krevního tlaku typu beta blokátorů a blokátorů vápníkových kanálů, některé zklidňující léky a léky na spaní. Melatonin stejně snižují i káva, tabák a alkohol.
- nízká hladina kortizolu - únava nadledvinek a chronický snížená hladina kortizolu v krvi negativně ovlivňují i účinek hormonů štítné žlázy.

Kvalitní spánek
Potřeba spánku je zčásti individuální a částečně závisí na věku, přesto téměř všichni vědci zkoumající spánek poukazují na prospěšnost kvalitního, minimálně osmihodinového spánku, což platí pro většinu dospělého obyvatelstva. V dětském věku potřeba spánku stoupá až na 10 a více hodin denně.
Nejhodnotnější je spánek od večera do rána, nejlépe po celou noc bez přerušení? Také noční doba, ve které člověk spí, je velice důležitá : k obnově fyzických sil dochází především mezi 22. hodinou večerní a 2. hodinou ranní, regenerace psychických sil nastává mezi 2. a 6. hodinou ranní.

Posilujme játra
Naše tělo je pro biotransformaci vybaveno především enzymatickým systém cytochrom P450. Postup očisty, tedy odstraňování jedovatých látek a různých chemikálií a léčiv, sestává ze dvou fází:
1. Oxidací, redukcí, hydrolýzou, hydratací či dehalogenizací
2. Pak se vážou (konjugují) metabolity na glukoronovou kyselinu, sulfát, aminové kyseliny či acetát, čímž se tyto metabolity neboli odpadní produkty stanou rozpustnými ve vodě a snadněji se vyloučí žlučí, močí či střevním traktem.

Jak vyživovat játra:
- zařazen velkého množství antioxidantů do stravy - například ovoce, výborné je bobulové (flavonoidy), mnoho flavonoidů obsahuje zelený čaj, petržel, kakao či citrusy, mladé růžičky z brokolice, brokolicové klíčky (sulforofan), zařazení i brukvovité zeleniny, výborné se osvědčuje především brokolice a zelí
- schopnost jater vylučovat hormonální látky (konjugaci) zvyšují i potraviny s dostatkem vlákniny, hořčiny stimulující játra obsahují artyčoky a všestranný pomocníkem je vitamín C, jenž už při denní dávce 500 mg denně povzbuzuje vlastní tvorbu glutathionu v organismu o celých 50 %
- Schisandra chinensis - schisandra čínská - klanopraška - popínavá liánovitá bylina zesilující schopnost odbourávání chemikálií - bohatá na antioxidant gomisin A, který rovněž posiluje játra
- cibule a česnek, potočnice lékařská, ředkvičky a papriky - dodávají játrům k procesům vylučování (konjugaci) síru
- kůra z citrusů (především citrónů) - bohatá na bioflavonoidy, jež rovněž přispívají k očistným funkcím jater
- ostropestřec mariánský - přispívá k zvyšování počtu jaterních buněk, posiluje jaterní kapacitu potřebnou k odvodu jedovatých látek z těla
- fermentovaný nápoj z kombuchy - redukuje následky alkoholu' přivádí ke konjugaci prospěšnou kyselinu glukuronovou

Výživa střevního traktu
Až 80 % imunitní obranyschopnosti organismu se nachází ve střevním traktu.
- kombucha - fermentovaný nápoj nejlépe ze zeleného čaje - elixír plný látek vyživujících pokožku i pojivové tkáně, posilujících imunitní systém a pomáhajících tělu zbavovat se odpadních látek i těžkých kovů, obsahuje i probiotické bakterie zlepšující funkci trávení
- kefír
- kysané zelí
- vláknina - váže na sebe odpadní látky - syrová zelenina, chia a lněná semínka


K hormonální harmonii přispívá:
- smích a vše příjemné - masáže, spolehlivé domácí útočiště, udržení myšlenek v současnosti (tady a teď) , měkké koberce, teplo, jemné měkké oblečení, tlumené světlo svíček - vše příjemné stimuluje i tvorbu hormonu oxytocinu normalizujícího hladinu stresu
- vyvážená strava - strava plná vitamínů, lehká a s dostatkem proteinů vysoké kvality (ryby, vajíčka, kvalitní maso, konopné semínko, chia semínka, včelí pyl apod.), zdravé mastné kyseliny (máslo, kokosový, olivový a konopný olej), každodenní přísun zeleniny (v zelenině obsažené minerály zkvalitňují stav kostní tkáně, vláknina odvádí jedovaté a nepotřebné látky z těla) , i dostatek zelí (obsahuje diindolylmetan (indol-3-carbinol) pomáhající játrům inaktivovat a odvádět nepotřebné estrogeny z těla). Pokud máme problémy s látkovou výměnou, je lepší se zelí vyhnout. V případě narušené látkové výměny by měl vypadat náš den co do stravy trochu jinak. Ráno je v tom případě lepší zaměřit se na proteiny a ovoce a sacharidy si nechat až na večer. Nejvíce lidí je totiž rezistentních na inzulin hned po ránu, takže pokud si navíc dáme snídani bohatou na sacharidy, třeba výrobky z obilí a ovoce, budou se přebytečné kalorie snadněji ukládat do břišních partií ve formě tuku.
- péče o zažívání dostatečným přísunem vody - alespoň 2 litry vody, zařazujme fermentovanou stravu a přidávejme si minimálně 30 g vlákniny denně (syrové zeleniny, chia semínek, lněného semínka)
- choďme pravidelně na slunce - zvyšuje hladinu vitamínu D a vytváří serotonin
- pohybujme se - pohyb zvyšuje tvorbu interleukinu 6 mírnícího záněty a zvyšujícího schopnost buněk zbavovat se jedovatých látek
- dostatečně dlouho spěme - ve spánku se snadněji vytváří svalová hmota, snižuje se množství tělesného tuku, spánek prospívá imunitnímu systému, hormonální rovnováze a regulaci nasycení, nedostatkem kvalitního spánku zatěžujeme neúměrně i nervový systém
- vyrovnaná osobní sféra - obklopme se blízkými milými lidmi - naše tělo uvolňuje více oxytocinu snižujícího hladinu stresu (uvolňuje se i při orgasmu)
- přirozená hormonální terapie - mnišský pepř, sibiřský ženšen výtažek z jetele lučního, zázvorový čaj, lékořice, čokoláda

Přípravky do jídla, jež mohou příznivě ovlivňovat hormonální rovnováhu :
- aloe vera- podporuje správně fungující zažívací trakt a silný imutni systém, vyživuje pleť, posiluje a vyživuje i střevní sliznici
- mateří kašička - blahodárně působí na nervový a hormonální systém, obsahuje cukry, steroly, fosforové látky, esenciální mastné kyseliny a důležitý neurotransmiter acetylcholin zvyšující schopnost koncetrace, jsou zastoupeny i nukleové kyseliny a mnoho dalších významných látek, např. vápník, měď, sodík, křemík a síra - zvyšuje fyzickou zdatnost, reguluje hormonální systém, vyrovnává hormonální hladinu a snižuje pocit strachu a nervozity, při potížích s otěhotněním (pozitivně působí na zdravé utváření ženských vajíček ve vaječnících), ochraňuje proti předčasnému stárnutí, v případě alergie na včelí bodnutí či na přípravky z medu se poraďte s lékařem!
- d-chiro-inositol (DCI) a myo-inositol - B8 (MYO) - účinnost při normalizaci metabolismu inzulínu a glukózy, přispívá k normalizaci hladiny tuků v krvi a krevním oběhu, k zlepšení činnosti vaječníků a pravidelnému uvolňování vajíček, ve vyšších dávkách snižuje zvýšenou hladinu androgenů a pozitivní účinek prokázal i při léčbě syndromu polycystických ovarií
- diindolylmetan - rostlinný extrakt nacházející se v košťálové zelenině, brokolici, zelí, kapustě, růžičkové kapustě a květáku - jeho pomocí se zlepšuje metabolismus estrogenu
- Kozinec blanitý - reguluje účinek kortizolu Při imunitních reakcích, zvyšuje obranyschopnost lidského těla, napomáhá redukovat především déletrvající stres, používá se v čínské medicíně při zmírňování návalů horka
- omega-3 - napomáhají tišení zánětlivých procesů, ovlivňují stahování hladkého svalstva, shlukování krevních destiček, přispívá k regulaci srdeční činnosti, ledvin, endokrinních žláz, krevního oběhu a kůže, blahodárně působí na imunitní systém - v moderním jídelníčku jsou na ústupu, v naší strvae převažují omega-6 - zvyšující se nepoměr zhoršuje záněty v těle
- ženšen pravý - zvyšuje schopnost bránit se stresu a posiluje játra, neužívejme však v případě zvýšené hladiny androgenů
- hořčík - reguluje přes 325 enzymů, hraje významnou roli v mnohých tělesných funkcí, např. při kontrole svalů, elektrických impulzů a při získávání tělesné energie i při vylučování toxinů - doporučený denní přísun 300 mg magnezia - vhodný i jako podpůrný prostředek při potížích se spánkem, uklidňuje křeče ve svalech, neklidné nervy, zmírňuje migrény či jiné bolesti hlavy, upravuje bolestivou menstruaci a má zklidňující a léčivé účinky i při astmatu a při zánětech - magnesium doporučujeme pít rozpuštěné ve vodě s citrónem či kyselinou citrónovou
- Maca - ženšen z Peru a - dokáže zvyšovat tvorbu estradiolu, progesteronu a testosteronu, má tendenci podporovat i srdeční činnost, zlepšovat stav kostí a zvyšovat paměť - užívá se v množství do 2000 mg denně
- ostropestřec mariánský - stimuluje jaterní činnost, zklidňuje záněty a chrání membrány jaterních buněk, na něž má přímo blahodárný účinek, stimuluje tvorbu žluči a zlepšuje zažívání, poskytuje játrům ochranu i před nejrůznějšími toxiny: chloridem uhličitý, alkoholem, jedovatými splodinami, spory plísní, viry, volnými radikály a těžkými kovy - doporučuje se i jeho preventivní užívání
- Rozchodnice růžová - vhodná při vysoké hladině kortizolu, obsahuje fenylglykosidy působící na hypofýzu kontrolující endokrinní žlázy (nadledvinky, štítnou žlázu, vaječníky a varlata (testikuly)), jež se stávají jejím působením citlivější na hormonální změny
- Eleutorokok ostnitý - Eleutherococcus senticosus - "čertův kořen" - k celkovému posílení, mírní poškození nadledvinek a pomáhá vyrovnávat se lépe se škodlivinami, užívání vede i ke zvýšení koncentrace a k větší fyzické i duševní odolnosti proti stresu, podporuje imunitní systém a pravděpodobně stimuluje tvorbu a aktivitu významných buněk imunitního systému (T-lymfocyty) - lze ho užívat i dlouhodoběji, přičemž zvyšuje tělesnou výkonnost a odolnost proti infekcím, posiluje organismus a snižuje nežádoucí účinky léčiv užívaných například při léčbě štítné žlázy
- Drmek obecný - vhodný zvláště pro ženy - snižuje tvorbu prolaktinu v hypofýze a podporuje tvorbu progesteronu, což zvyšuje hladinu luteinizačního hormonu, jenž způsobuje uvolnění vajíčka (ovulaci), podporuje utváření progesteronu, snižuje dominanci estrogenu, stimuluje tvorbu mateřského mléka v období kojení a vytváření dopaminu, je tradičně užíván při léčbě fibromů, endometriózy, cyst na vaječnících a ke zmírnění poporodních depresí, nedoporučuje se při zjištěném PCO
- Jetel luční - reguluje nepříznivé následky působení zvýšené hladiny estrogenu v období menopauzy (návaly horka a pocení, nevyrovnaný nervový systém, snížená funkce tvorby kostní tkáně, slabě a křehké sliznice, problémy se spánkem, další příznaky snížené hladiny estrogenu

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...