sobota 14. března 2020

Lidé chudnou...

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze bohatství pak vede vlády k přesvědčení, že mohou ekonomiky dále a více svazovat regulacemi.
Omezení běžného života značí omezení – a tedy ztrátu – ekonomiky. Protože každá ekonomika, to jsme konec konců my všichni. Naše každodenní rozhodnutí. Třeba zda jít do divadla nebo do kina. Ano, i to je ekonomika. Ano, i zde začínáme počítat ztráty.

Rozhodnutí vlády zakázat akce vede k zavírání či omezování provozu kulturních zařízení. Divadla v Česku navštíví ročně zhruba 6,5 milionu lidí, přičemž za lístek v průměru zaplatí 290 korun. To znamená, že úplný výpadek provozu divadel je v souhrnu připraví na tržbách za vstupenky zhruba o 160 milionů korun měsíčně. Do tuzemských kin zavítá ročně 16,3 milionu lidí a platí v průměru zhruba 140 korun. Úplný výpadek kin by je tedy připravil na tržbách za vstupenky přibližně o 194 milionů korun měsíčně. 

Jde o stamiliony, z hlediska celkových ztrát tuzemské ekonomiky z důvodu koronaviru jsou to však stále jen „drobné“. Ruší se toho pochopitelně mnohem víc. Ohrožený je třeba i březnový koncert Avril Lavigne. Jeho pořadatel, americká společnost Live Nation, kvůli celosvětovému rušení hromadných akcí na burze úpí. Její akcie se v posledních týdnech propadají ještě dvakrát rychleji než americké akcie jako celek. Od 19. února, kdy nynější burzovní propad začal (kvůli výraznějšímu šíření koronaviru mimo Čínu), spadly akcie Live Nation o zhruba čtyřicet procent, zatímco americký trh jako celek ztratil necelých dvacet procent.

Jenom v Česku má Live Nation na letošek v rozvrhu 28 koncertů, a to včetně vystoupení kapel jako Aerosmith či Lucie, mezinárodně pak pochopitelně mnohonásobně více. Zákaz shromažďování tedy ohrožuje tržby a zisk společnosti, což děsí akcionáře, kteří se svých akcií zbavují. Ti, co si je nechávají, chudnou. Zhruba pětiprocentní podíl drží v Live Nation kanadský státní penzijní fond, který má na starosti zajištění na stáří dvaceti milionů Kanaďanů.
Takže případné zrušení pražského koncertu Avril Lavigne – nebo dokonce celé její „šňůry“ – nepotěší nejen její fanoušky, ale také, byť zprostředkovaně, její krajany, kterým se kvůli tomu potenciálně snižuje penze. Když jsou tedy akcie Live Nation o čtyřicet procent levnější než před necelým měsícem, jeho akcionáři – a nejen kanadští penzisté – jsou chudší. To jim kazí náladu. Takže klesá jejich ochota utrácet. Třeba si kvůli tomu nepořídí nové auto, to s pneumatikami z Česka, čímž se zase zhoršuje naše exportní výkonnost ve vztahu ke Kanadě. Jde o jednu z nepřeberného množství ilustrací, že vše souvisí se vším, a koronavirus páchá škody celoplanetárně.




Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...