Nouzový stav. Pro někoho příležitost ke zklidnění v domácím prostředí, pro jiného základ emoční bolesti, pro dalšího účinná zbraň do ruky.
"Nedám Ti dítě! Je pandemie! Nedovolím, aby riskovalo nákazu v jiné rodině!" zní jeden z častých argumentů, podněcujících válku mezi rodiči. O problémech se střídavou péčí ani nemluvě. A to se týká pouze případů, kdy jsou děti jako rukojmí.
Do cely se ale dostali i dospělí. Někteří jsou izolováni od svých lásek, jiní přišli o práci nebo o část příjmů, roste nejistota, co přinese budoucnost, a to i tehdy, když jsme doma uzavřeni s někým, kdo má nakročeno do jiného vztahu a nemůže to v této době realizovat – a soužití s ním je k zešílení.
Navíc jako olej na vodu vystupují problémy, jež se ve vztazích dařilo déle držet pod hladinou, neřešit, odkládat. V mnoha bytech houstne atmosféra ponorkové nemoci, stav zvyšujícího se napětí, antipatie a nesnášenlivosti skupin, párů nebo rodin v uzavřeném prostoru.
Jak tohle ustát? Jak si pomoci? Jak pracovat se svou emoční hygienou, respektive s psychikou druhé osoby, aby se rychleji zotavila v tomto nesnadném období?
Co se to děje? Lidi, neodvracejme se od sebe. Snažme si porozumět. Mějme na paměti, že každý vztah je jako řetízek. Přetrhne se tam, kde nevydrží slabší článek. Teď je doba, kdy se ukazuje skutečná síla vztahů. I skutečná síla nás samotných.
Petr Casanova
Žádné komentáře:
Okomentovat