čtvrtek 30. dubna 2020

šmírovací technologie

Dohled nad společností, tentokrát obhajovaný z důvodů ochrany veřejného zdraví, může mít mnoho podob. V souvislosti se šířením nového typu koronaviru, jehož prvním epicentrem bylo čínské jedenáctimilionové město Wu-chan, se v posledních týdnech objevují stále nové technologie, které mají v zájmu ochrany obyvatel před celosvětovou pandemií kontrolovat šíření viru v populaci, ale také dodržování omezujících opatření. 

I když argumenty zastánců zdůrazňují ochranu zdraví, může se vtírat otázka, zda z dlouhodobého hlediska nepůjde o snazší omezování svobod člověka a jistou formu digitální totality. Už před vypuknutím poslední pandemie ochránci lidských práv poukazovali na expanzi sběru dat ve společnosti a zneužití těchto informací. 

Z posledních let lze jmenovat aféru spojenou se společností Cambridge Analytica, jež pomocí datové analýzy mohla ovlivňovat voliče a manipulovat výsledky voleb. Firma v roce 2018 musela ukončit činnost, když se provalilo, že neoprávněně využívá data sociální sítě Facebook. 

Advokát Tomáš Sokol se domnívá, že rizika spojená se sběrem dat existují, zejména v zemích, jako je Česká republika, Polsko nebo Maďarsko. Mnohem více než ve Velké Británii nebo USA, kde je ochrana svobody jednotlivce tradičně silně vnímána jako hodnota, kterou je třeba chránit.

„Jakási forma digitální totality je trvalou hrozbou, což ovšem není nic nového, protože s trvalými hrozbami žije lidstvo odnepaměti. Ostatně ilustruje to přísloví o ohni, který je dobrý přítel, ale zlý pán. Pro digitální technologie to nepochybně platí zcela stejně. Není vyloučeno, že v souvislosti s pandemií někoho napadne posunout hranici monitoringu obyvatel ještě o kousek dále, než doposud byla, ale nemyslím si, že by zmíněná pandemie tuto hrozbu nějak dramaticky zvyšovala. Prostě hrozba existuje.“

Nicméně v komunistické Číně k tomuto „utahování digitálních šroubů“ už dochází. „Ale to je tyranie, která nezávisí na souhlasu ovládaných,“ upozornil ředitel Občanského institutu. 

Nyní firmy spolupracují na vylepšení využívání a sdílení dat o místě pohybu svých uživatelů. V případě firmy Google se jedná o update mobilního operačního programu Android, který bude moci lépe trasovat pohyb uživatelů telefonů. Apple zase představil nové funkcionality pro sledování uživatelů operačního systému iOS. Data mají být od poloviny května dostupná především americkým zdravotníkům, aby mohli informovat ostatní uživatele, zda se dostali do kontaktu s nakaženými. 
I když je sdílení dat založeno na dobrovolném souhlasu majitelů telefonů a má pomoct v boji proti šíření nemoci covid-19, jedná se o další dílek skládačky, jak zvýšit digitální dohled nad lidmi, využívající současný strach z nové nemoci. Hovoří se také o posunu současného typu kapitalismu k postvirovému kapitalismu, který bude ovládán velkými korporacemi. 

Z českého prostředí lze uvést aplikaci firmy Seznam mapy.cz. Více než milion lidí se dobrovolně přihlásil ke sdílení své polohy. Uživatelé mají dostávat informace o tom, zda se v jejich blízkosti nevyskytoval někdo z nakažených.
„O svoje soukromí se nemusíte bát. Naše systémy používají pouze anonymizovanou historii polohy. Vaše data budeme uchovávat jen v Seznamu a pouze pro účely sledování koronavirové infekce. Po skončení epidemie je smažeme,“ slibuje česká firma.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...