úterý 9. června 2020

Parkinson/ Alzheimer?

O prevenci infarktu a mozkové mrtvice toho už víme mnoho. Ale u Parkinsonovy nebo Alzheimerovy nemoci, které jsou velmi nepříjemné hlavně ve stáří, zatím žádná prevence neexistuje. Když přijdete k lékaři s Parkinsonem a už budete mít třes, moc šancí, jak to zlepšit, bohužel není. Už máte 80 % nervových buněk v dané oblasti mrtvých, a to již nejde nějak razantně změnit. Snažíme se tedy rozpoznat první příznaky v době, kdy pacientovi bude chybět jen 20 % buněk. Díky tomu můžeme oddálit první příznaky o 20 let. Jde však nejen o změnu v koncepci zdravotnictví, ale i v myšlení lidí. Měli by si zvyknout, že neexistují jen dva stavy – buď jsem zdravý, nebo nemocný –, ale že je prostě mezi tím milion odstínů šedi.

Jedna z možností je, že jde o geneticky abnormálně vyvinuté cévní řečiště. A to je pravděpodobně více propustné, než by mělo být. Kvůli tomu se tak dál do mozku mohou dostávat různé toxiny, které poškozují nervové buňky, a ty následně rychleji odumírají. Umíme vám tedy říct, že máte v mozku nějaký rizikový faktor, a pokud se v životě nesetkáte s nějakou toxickou látkou, nemusíte onemocnět.

Ale jde také o to, že některé příznaky nejsou typické jen pro jedno onemocnění.
Většina pacientů s následně diagnostikovanou Parkinsonovou nemocí se shoduje, že už dlouho předtím, než vypukly jasné příznaky choroby, cítili, že něco není v pořádku. Chodili po doktorech s tím, že mají bolesti, zácpu nebo ztuhlé rameno, ale lékaři je poslali domů s tím, že jim nic není. 

Alzheimerova demence má prakticky stejné rizikové faktory jako ateroskleróza. Když hrozí, že budete mít Alzheimerovou nemoc, musíte dodržovat stejná režimová a preventivní opatření, jako když vám hrozí srdeční infarkt. To znamená dostatek pohybu, středomořská dieta (základem je čerstvá zelenina, ovoce, ryby, mořské plody, libové maso, sýry, jogurty, olivový olej, luštěniny, ořechy, semena a cereálie), omezit solení, léčba rizikových faktorů, jako je zvýšený cukr v krvi, vysoký cholesterol a vysoký tlak.
Také se ukazuje, že máte-li těžkou aterosklerózu, je i mnohem větší riziko, že umřete na nádor. Spousta onemocnění se prostě v rizikových faktorech s aterosklerózou shoduje. Třeba právě Alzheimerova demence. Je tedy otázka, zda prokrvení orgánu není klíčové i pro toto onemocnění. Takže jezte ryby, zeleninu, kuřecí maso, choďte na dlouhé procházky, a pro své zdraví uděláte mnohem více, než si myslíte. Jsou to jednoduché věci, ale velmi účinné.
U Parkinsonovy nemoci je prevence stejná?
Tam jsou ještě další nebezpečí. Jako největší riziko vyšly toxické látky z hnojiv. A nadměrná konzumace mléčných výrobků. Ty toxické látky se totiž pravděpodobně v mléce rozpouštějí.

Kam bude pokračovat vývoj? Nahradí jednou lékaře roboti?
Myslím, že to bude dost podobné jako ve sci-fi filmech. Když se narodíte, oskenují vás a o vašem zdravotním stavu, současném i budoucím, budou hned vaši rodiče vědět všechno. Třeba i to, že v 83 letech asi dostanete infarkt. Genetika hraje velikou roli a je to jenom otázka počítačů, které budou umět všechny ty informace zpracovat. Už v kolébce budete mít pak nalajnováno, co byste měla nebo neměla dělat a čemu byste se měla vyhnout, abyste se dožila co nejvyššího věku. V průběhu života vás ještě přeskenují a vyjedou vám report, co a kde máte aktuálně špatně. Umím si představit, že takhle to bude opravdu vypadat.







neurolog prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...