pondělí 29. června 2020

vertikální farmaření a akvaponie

„Vertikální farmaření a akvaponie je celosvětový boom. Obecně se očekávají velké inovace v zemědělství, které je stále hodně tradičním a zastaralým oborem,“ říká Lichtenberg v přízemí bývalého JZD, kde jsou podél stěn umístěny desítky kádí. V nich je až 30 druhů ryb, od akvarijních skalár a parmiček přes pangase, sumce až po jesetera. A přímo nad našimi hlavami v druhém patře jsou regály, v nichž pod výkonným LED osvětlením rostou saláty, chilli papričky nebo bylinky jako bazalka, libeček, petržel nebo tymián. Nevyrůstají ale z půdy, nýbrž z vody.  A tady se dostáváme zpět k rybám. 

Celé kouzlo akvaponie je totiž v tom, že ryby vyměšují dusík, potřebný pro růst rostlin. Propojením této fauny a flóry vzniká téměř soběstačný ekosystém, kde ryby pomocí cirkulace vody mezi jednotlivými patry dodávají rostlinám živiny, jejich kořeny vodu naopak čistí a k rybám se tak dostává zpět čistá voda. Prostě ekologické farmaření, které s sebou přináší až šestkrát rychlejší růst a vyšší nutriční kvality.

Je jedním z tisíce ryb, které tu prožijí celý svůj život. Pod heslem welfare je tu ale o ně dobře postaráno. „Díky technologiím jsme rybám i rostlinám schopni v uzavřeném prostředí vytvořit ideální podmínky pro každou fázi jejich růstu. LED trubice dodají potřebné spektrum pro fotosyntézu, odvětráváme, hlídáme teplotu jak v patře, kde jsou vertikální farmy, tak teplotu vody, kterou máme rozdělenu do jednotlivých sekcí. Každý druh ryby totiž potřebuje jinou teplotu,“ vysvětluje Dušek náročnost akvaponického pěstování. 

Akvaponie je fenoménem posledních let. Zejména ve světě rostou uvnitř či poblíž velkých měst v opuštěných halách brownfieldů nebo starých krytech civilní obrany vertikální indoor farmy, v kterých se nepřetržitě 24/7 za každého ročního období pěstují bylinky a zelenina. V umělém prostředí bez vnějších vlivů výkyvů počasí dokážou růst až šestkrát rychleji než na poli, a navíc způsob pěstování se řadí do kolonky ekologické a udržitelné.

Podobné farmy osazené moderními technologiemi totiž spotřebovávají až o 95 procent méně vody v porovnání s konvenčním pěstováním, sterilní prostředí pak eliminuje potřebu pesticidů a herbicidů. A v akvaponii není potřeba ani průmyslových hnojiv, o živiny se postarají ryby. To vše se odráží na vzhledu, kvalitě i chuti ryb a rostlin.

A aby se rostlinám a rybám dařilo opravdu co nejlépe, což se odrazí na jejich konečné kvalitě, spojila se Farm Planet například i s vědci z České zemědělské univerzity, kteří budou růst rostlin a ryb i jejich nutriční hodnoty na farmě budoucnosti zkoumat.







Forbes

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...