Co jsou to vlastně kokedamy?
Kokedamy jsou japonský způsob pěstování rostlin v závěsném kulatém balu obaleném mechem. Původně se vyrábějí z bonsají a venkovních rostlin, já jsem si je ale trochu přizpůsobila a vyrábím je hlavně z běžných pokojovek, které jsou nenáročné na péči a zvládne se tak o ně starat úplně každý. Péče o kokedamu je vcelku nenáročná, jednou týdně se sundá z háčku, namočí se na pár minut do vody, nechá se asi pět minut nasáknout, odstát, a pak ji můžete opět zavěsit na své místo. A už z ní díky mechovému balu neukápne ani kapka.
Kde jste se s nimi setkala poprvé?
Svou první kokedamu jsem dostala v roce 2010 od svého muže, který mi ji přivezl jako dárek z Amsterdamu. Kokedama se stromkem cypřiše mu totiž připomněla planetu s baobabem z mojí oblíbené knížky Malý princ. Tehdy jsem vůbec netušila, co kokedama je, odkud pochází, ani jak se vyrábí, ale opravdu mi učarovala. Postupně jsem si proto začala něco o kokedamách zjišťovat na internetu, i když v té době to bylo poměrně náročné, protože ani tam se moc informací neobjevovalo. Překládala jsem si japonské stránky v Google překladači do angličtiny, abych se vůbec něco dozvěděla. Postupně jsem začala zkoušet vyrábět svoje vlastní kokedamy, o které byl v mém okolí velký zájem, a tak jsem v roce 2012 otevřela Zahradu na niti – první květinářství nabízející kokedamy v Česku.
Kdyby se vás někdo zeptá, jak vytvořit vlastní kokedamu, dáte mu návod?
Rozhodně ano, dokonce jsem na svém blogu vytvořila poměrné podrobný návod s tipy a triky, jak na výrobu kokedamy a natočila jsem i krátké video, kde je vše jasně popsáno. Výroba kokedamy není zas tak náročná, průměrně šikovný člověk to zvládne za pár hodin. Jen je důležité použít kvalitní substráty a správně si namíchat poměry ke konkrétnímu druhu rostliny, aby vše fungovalo tak, jak má. Právě i sadu na výrobu kokedamy je možné zakoupit u nás.
Lenka Hrubá, majitelka květinářství Zahrada na niti
Žádné komentáře:
Okomentovat