pátek 25. září 2020

Nemá smysl zavírat zdravé lidi do karantény.

Nemáme žádnou první či druhou vlnu, máme standardní průběh. Virus je pořád tady. Na podzim bude problém v­ tom, že tyto viry budou vlivem počasí více přežívat, naše sliznice nebudou tak odolné a bez testování bude těžké rozeznat nachlazení od koronavirové infekce a více se budeme zdržovat uvnitř. Budou nově infikovaní. Postupně se společnost nějak promoří tak, že dopady viru budou minimální. Naučíme se s­ ním žít. Jsem přesvědčený, stejně jak říká i MUDr. Jiří Beneš z infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce, že vzhledem k číslům je možné, že se s virem potkalo více než 50 procent lidí. Akorát se to nepromítlo do protilátek. Když se setkáte s menším množstvím a máte dobrou imunitu, můžete virus zlikvidovat už na úrovni sliznic v nosohltanu.

A co s chřipkou a jinými infekcemi? Řešíte je, až když máte příznaky. Nevyšetřujete je preventivně. Při jakékoliv infekci vám může být blbě a musíte se léčit. Může mít velmi závažný průběh. Ale také může probíhat tak, že nemáte žádné příznaky, děláte vše jako obvykle, a až později vám třeba díky výsledkům testu na něco jiného řeknou, že jste tuto infekci prodělal.

Snažím se připomenout, že na každou nemoc se není možné dívat jen z jednoho úhlu. Problém bolavých zad není jen problémem neurologie, ale i neurochirurgie, rehabilitace, spondylochirurgie, ortopedie, psychiatrie, psychologie, svými důsledky přesahuje do sociální oblasti a ve svých obrovských nákladech také do ekonomie. My řešíme jeden problém, ale dopady v jiných směrech jsou někdy i horší. Proto myslím, že by celý proces neměl řídit jen epidemiolog, ale musí se na něm podílet více odborností z různých spekter společnosti.





fyzioterapeut Pavel Kolář

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...