„Vidím, jak rozdávají peníze, ale ptám se, kdo to bude platit. Mladí lidé budou chudáci a splácet to budou ještě jejich děti,“ to nám v anketě o rouškovném ve výši 5 000 korun řekl jeden z penzistů. Co byste tomu důchodci vzkázala? Kdo bude těch 15 miliard platit?
To je hlubší politické téma. Před pár týdny se rozhořela přestřelka mezi různými politickými stranami, kolik se dá nad zákonnou valorizaci, jestli 1 200 nebo 900. Myslím, že v době hospodářské krize bychom se měli chovat rozumně a v příštím roce navýšit důchody o zákonnou valorizaci, což je 848 korun. Závazek, který jsme dali důchodcům, že budou mít v roce 2021 průměrný důchod 15 tisíc korun, dodržíme. Pak jsme řešili, jak důchodcům vyrovnat jejich inflační spotřební koš, který je pro ně vyšší než obecná inflace. Dospěli jsme k tomu, že příští rok dáme jen valorizaci, ale letos v rámci deficitu, který máme 500 miliard, tak tam ten prostor bude. Důchodci mají jiné náklady.
Neptám se na vysvětlení, ale na to, kde se peníze vezmou?
Máme vytvořený prostor ve státním rozpočtu. Je schválený deficit ve výši 500 miliard, udělám všechno pro to, aby byl nižší. Je to podpora spotřeby.
Tomu rozumím. Ale kdo to bude platit? Kde se ty peníze vezmou, to si je vytisknete?
Ne, peníze máme.
Takže zdroje jsou?
Takto bych to nepoužila. Vytvořili jsme si fiskální prostor novelami o státním rozpočtu. Příspěvkem podpoříme spotřebu a důchodcům pomůžeme. Z hlediska dlouhodobého ekonomického růstu se nám to vrátí. To je stejné téma jako zrušení superhrubé mzdy.
Chováme se rozpočtově odpovědně
Řada odborníků a ekonomů to však kritizuje. Národní rozpočtová rada uvedla, že nadstandardní zvýšení důchodů a zrušení superhrubé mzdy ohrožují střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Jak tu kritiku vnímáte a nasloucháte expertům z Národní rozpočtové rady?
Z pohledu spotřeby a krize potřebujeme stimulovat ekonomický růst a dát jednorázový příspěvek právě v době, kdy jsme v bezprecedentní krizi. A následující roky se chovat úsporně a přidávat jen o valorizaci. Hnutí ANO mělo zrušení superhrubé mzdy už ve volebním programu v roce 2017.
Alena Schillerová
Žádné komentáře:
Okomentovat