Jaká je v úlu vlhkost či teplota, jak to v něm bzučí nebo jestli se děje něco neobvyklého. To všechno na dálku zjistí včelař díky monitorovacím senzorům brněnské firmy Forsage.
Senzory sbírají data a odesílají je do webové aplikace. Včelař tak přesně ví, co jeho včely potřebují a jak se mají. „Hardware umístíme fyzicky do úlu, data umíme sbírat, přenášet a ukládat na úložiště. Navíc máme schopnosti je zpracovávat a analyzovat – nejen pro nás, ale i pro další včelaře – a poskytnout je na včelí výzkum,“ vysvětluje za Forsage Pavol Ulbrich.
Včelař má díky tomu souhrn aktuálně naměřených hodnot, jejich vývoj v čase i historii dění v úlu přehledně v aplikaci.
Firma spolupracuje s Mendelovou univerzitou, kde mají umístěno asi dvacet zařízení. „Posbírat data je v dnešní době to nejcennější, my je chceme popsat a udělat z nich analýzu. Máme ambici získat informace, proč včely tak hynou a mají to v dnešní době tak komplikované, a nasdílet je široké veřejnosti,“ dodává Ulbrich.
Kompletní zařízení do úlu zahrnuje kromě senzoru i váhu, přenašeč dat a aplikaci. Cena celého systému pro jeden úl je 16 500 korun. Za svůj nápad se Forsage dostala do národního finále soutěže Creative Business Cup.
Žádné komentáře:
Okomentovat