Původním domovem papriček je Amerika, tam je obyvatelé používali už dávno předtím, než kontinent objevil Kryštof Kolumbus. Ten byl asi jedním z prvních Evropanů, kteří pálivé papričky ochutnali. Z Ameriky se po lodích rozšířily dál do světa. Uvádí se, že do Španělska první keříky dorazily v roce 1493 a už v té době se mluvilo o blahodárném účinku papriček na lidské zdraví. Obchodníci s kořením je následně začali rozvážet dál do světa. Do Indie, do Číny, do vzdálenějších míst Evropy – třeba do Portugalska a dalších zemí. Z původních divoce rostoucích keříků lidé brzy začali pěstovat kulturní rostliny a chuť ostrých papriček získávala na oblibě.
Proč papričky mají zcela jinou chuť, než má třeba černý pepř?
Obě koření obsahují různé látky, a tím pádem mají různou chuť. Štiplavou chuť černému či zelenému pepři dodává látka piperin, zatímco papričky jsou pálivé proto, že obsahují kapsaicinoidy. Ty jsou pro člověka dráždivé a vyvolávají pocit pálení až bolesti v každé tkáni, s níž přijdou do styku. Rozdíl je pouze u kajenského pepře. Ten chutná stejně jako papričky, a to proto, že ve skutečnosti nejde vůbec o pepř, tedy plody pepřovníku, ale je vyráběn z mletých chilli papriček.
Je pravda, že papričky pálí „dvakrát“?
Kapsaicin pálí až bolí na všech sliznicích, se kterými přijde do styku. Proto se také říká, že chilli papričky pálí při průchodu trávicím traktem „nejméně“ dvakrát.
Je pravda, že mnohdy jejich konzumace připomíná spíš utrpení než gurmánský zážitek...
To záleží na druhu papriček, obsahu kapsaicinu i na tom, jak moc je člověk zvyklý na pikantní jídla. Mnoho lidí také dělá chybu, když si myslí, že pálivou chuť „spláchne“ tím, že se napije vody. Opak je pravdou! Účinky papriček se tím ještě zhorší. To proto, že voda, ale i sladké nápoje posunou a rozprostřou pálivost ještě dál a na větší plochu zažívacího ústrojí. Na kapsaicin se vážou tuky a alkohol. Při pálení sliznic trávicího traktu tak pomůže vypít hrnek mléka, nejlépe s vyšším obsahem tuků. Účinky kapsaicinu se zmírní tím, že se naváže na tuk. Pokud se do pokrmu přidá více chilli, než jsme původně zamýšleli, ostrost utlumíme právě přidáním mléka nebo smetany.
Která část plodů pálí nejvíc?
Za pálivost je zodpovědný kapsaicin a ten je nejvíc obsažen hlavně v semenech a ve vnitřních bílých membránách plodů. Tyto části papriček způsobují největší pálivost. Pokud chcete pálivé účinky v pokrmu snížit, semínka nebo jejich část odstraňte, stejně tak odstraňte i vnitřní membrány. Kromě toho je pálivost u koření a sušených plodů dána i následnou úpravou a mletím papriček. Mezi nejpálivější druhy patří Habanero, Red Savina, Naga Bhut Jolokia a Infinity.
Říká se, že kapsaicin působí jako dezinfekce. Je to pravda?
Je pravda, že chilli a vůbec silně pikantní jídla jsou nejen kvůli chuti oblíbená v oblastech, kde je obtížné uchovávat pokrmy. Jde především o oblasti s tropickými teplotami a vyšší vlhkostí vzduchu. Jídla se v těchto místech často připravují a servírují i na venkovních tržištích ve stáncích za ne úplně vyhovujících hygienických podmínek a nejsou uchovávána v chladu. Pokrmy mohou být plné bakterií a chilli je tzv. dezinfikuje. Jde o metodu, která určitou měrou funguje proti infekčním průjmovým nákazám.
Často se zmiňuje pozitivní vliv na zdraví. Je to pravda, nebo pověra?
Pokud se bavíme o běžné míře, pak za určitých okolností pozitivní vliv mít může. Chilli se doporučuje například jako podpůrný prostředek při redukci hmotnosti. V chilli papričkách jsou obsaženy dusíkaté látky ze skupiny fenylalkylaminových alkaloidů, které pomáhají zrychlovat metabolismus a zvýšit množství tepla. Při redukci hmotnosti je zrychlení metabolismu výhodné, hlavně v období, kdy se snižování hmotnosti zastaví a je potřeba metabolismus znovu „nastartovat“. Mnoho studií potvrzuje, že kapsaicin v papričkách pomáhá snižovat pocit hladu, a tím snižuje konzumaci jídla. Vlivem pikantnosti papriček se v žaludku vytvoří více žaludečních šťáv, ve žlučníku se vytvoří větší množství žluči, a tudíž dojde k rychlejšímu zpracování tučných jídel. Důležité je vědět, že lidé, kteří jsou na pálivé papričky zvyklí, se jejich účinkům přizpůsobují, a jejich efekt se pak mírní.
Má chilli nějakou výživovou hodnotu?
Papričky obsahují značné množství vitaminu C, což je silný antioxidant, dále vitaminy B6, K, betakaroten a minerální látky, draslík, měď. Papričky jsou tedy poměrně bohaté na řadu vitaminů a minerálních látek, ale při jejich zkonzumovaném množství, jež je většinou minimální, je jejich přínos z pohledu výživy organismu spíše symbolický. Vedle jmenovaných látek obsahují i antioxidanty, tedy látky, které mohou chránit před onkologickými onemocněními. Ovšem i v tomto případě platí, že množství antioxidantů přijaté z chilli není pro organismus moc významné.
Jak kapsaicin působí na pokožku?
Zde musíme rozeznávat účinky při vnitřním a zevním použití. Během konzumace kapsaicinu dochází k roztažení pórů pokožky, tělo se začne více potit a ochlazovat. Když papričky přestanou pálit, je vhodné doplnit tekutiny, které jsou pro krásnou pleť také důležité. Papričky kladně ovlivňují i spánek, jenž je pro zdravou pleť taktéž nezbytný, stačí špetka chilli do večerního jídla. Zevní použití zahrnuje aplikaci krémů a gelů určených na redukci celulitidy a hmotnosti, zde se využívá zmíněné vlastnosti, kdy na kontakt s kapsaicinem pokožka reaguje pálením a prohřátím, což je při těchto procedurách žádoucí. Vedle toho je obsažen i v krémech a náplastech na zmírnění bolesti páteře, kloubů a svalů. I zde se využívá jeho schopnosti prostupovat pokožkou. Jen pozor, kapsaicinové přípravky se nesmějí podávat na otevřenou ránu nebo narušenou pokožku.
V lidovém léčitelství je pálivé jídlo považováno za silné afrodiziakum...
Konzumace chilli papriček vede k celkovému prohřátí, k dráždění a prokrvení pohlavních orgánů, odtud pramení zařazení chilli do skupiny přírodních afrodiziak. Kromě toho se při jejich konzumaci v těle uvolňují endorfiny a serotoniny, jež mají relaxační účinek, přinášejí pocit spokojenosti až blaženosti a jsou nazývány hormony štěstí. Tím dochází k celkovému pozvednutí psychiky, a to se následně může pozitivně odrazit v sexuálním apetitu.
Jaké další účinky mají papričky na organismus?
Při jejich konzumaci dochází ke zvýšené produkci žaludečních šťáv, čímž se zrychluje i trávení. Díky tomu, že strava prochází organismem rychleji, se dá říci, že taktéž čistí střeva. Papričky podporují i krevní cirkulaci a mohou mírně snižovat krevní tlak. Při běžném užívání v jídle není třeba konzultovat jejich konzumaci s lékařem, při vyšších dávkách již ano. Chilli papričky rovněž pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi. I v tom je jejich konzumace prospěšná.
Dalo by se říct, že chilli je až na výjimky velmi prospěšné zdraví...
V běžné míře tomu tak může být, ovšem nic se nesmí přehánět. Není vhodné konzumovat papričky ve větším množství, pokud je nemáme vyzkoušené a tělo na ně není zvyklé. Nejprve je vhodné vyzkoušet jen minimální množství a sledovat, jak na něj organismus reaguje. Obzvlášť obezřetní musejí být lidé s alergiemi, akutně i chronicky nemocní. Hodně pálivá jídla se nesmějí zapíjet vodou, limonádou apod., aby se palčivost nebo až bolest nepřenášela dál. Dále je nezbytné věnovat pozornost typu papričky, některé jsou extrémně pálivé, až nebezpečné. Chilli papričky se nedoporučuje konzumovat ve velkém množství i proto, že mohou způsobit žaludeční nevolnost.
Kdo by se měl chilli vyhnout?
Chilli je nebezpečné podávat například dětem. Pokožka i sliznice dítěte může na látku reagovat prudce, tím může dojít k rozvoji k nevolnosti a průjmu, hrozit ale může i zánět, otok, zarudnutí míst, jež byla papričkami zasažena, či silná alergie. Pozor by měli dávat i pacienti, kteří užívají lék Warfarin na ředění krve, ti by měli informovat svého ošetřujícího lékaře, pokud do jídelníčku papričky zařazují častěji. Důvod je ten, že papričky obsahují vitamin K, který ovlivňuje srážlivost krve, a tím může ovlivnit účinek Warfarinu. Chilli papričky se nepodávají pacientům při žaludečních vředech nebo při dalších problémech se zažíváním, kde je potřeba dodržovat stravu s výběrem lehce stravitelných pokrmů. Opatrnost se doporučuje i v případě těhotných a kojících žen a příliš vhodné nejsou ani pro seniory.
Mgr. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Žádné komentáře:
Okomentovat