Součástí intenzivního duchovního reje zvaného Nine Emperor Gods je devět dnů přísně bezmasého hodování, ale také obřadů očisty ve zdejších taoistických chrámech. Leccos tam bývá za hranou evropského chápání.
Nejočekávanější atrakcí jsou každopádně lidská média, která během rituálů propůjčují svá těla bohům. Bůh do člověka vstupuje skrz ostří nožů a dalších předmětů, které jsou vybraným jedincům zapichovány do tváří. Vyvolení se na médium kvalifikují například tím, že prodělali neidentifikovatelnou nemoc.
Výjimkou pak nejsou bytosti, kterým úsměv „zdobí“ sada pletacích jehlic, vějíř ze steakových nožů či celý bicykl.
Podle tradice je propichování způsob, jak dosáhnout těsnějšího spojení obyčejného smrtelníka s božstvem. Znetvořená média se v obležení svých věrných sluhů, kteří jim davem razí cestu, účastní průvodu, během něhož takto obtěžkáni ujdou až 18 kilometrů. Celá sláva bývá po setmění zakončena ohňostrojem.
Podle legendy stojí za svéráznou podobou phuketského masopustu čínští přistěhovalci, kteří před 200 lety přišli na ostrov kvůli těžbě cínu. Postihla je však smrtící epidemie neznámé choroby, z jejíchž spár je zachránily modlitby k devatero bohům a půst. Proto se dnes obyvatelé ostrova po dobu trvání tradičního svátku zříkají masa, alkoholu i sexu. Když už očista, tak se vším všudy.
magazín Víkend
Žádné komentáře:
Okomentovat