Že má stále více párů problémy dítě počít, případně donosit a porodit, si všimla i Veronika Holomková. „Vystudovala jsem biotechnologii léčiv a jsou mi proto blízká témata léčiv i výživy. Velmi citelně ale v posledních letech narůstal počet přátel a příbuzných, kteří se se mnou začali radit, jak podpořit reprodukční zdraví. Jaké bych jim doporučila doplňky stravy, vitamíny či léky, aby se jim podařilo otěhotnět a donosit zdravé dítě,“ potvrzuje Holomková.
S ohledem na svou odbornost proto začala pátrat na českém i zahraničním trhu po vhodných doplňcích, které by mohly reprodukční zdraví upevnit. „Nenašla jsem v podstatě nic, co bych mohla s čistým srdcem komukoliv doporučit. Vždycky mi v tom něco nesedělo. Určitě nechci, aby to vyznělo jako kritika, protože obdivuji každého, kdo se do výroby léčiv a doplňků pouští. Pořád jsem si ale říkala, že by to šlo udělat ještě jinak a lépe,“ říká biotechnoložka.
Konkrétně jí vadila například přemíra přídatných látek. „Doplňky často obsahují navíc barviva, emulgátory, sladidla. Není to nic, co by dospělé zdravé ženě uškodilo, ale zároveň jí to ani neprospěje. Zbytečně tím tělo zatíží,“ vysvětluje.
Dodává, že některé složky sice nejsou škodlivé pro dospělého člověka, mohou ale negativně ovlivnit vývoj dítěte. „Příkladem je oxid titaničitý. Je to barvivo, které jsem v některých doplňcích pro nastávající maminky viděla. Dnes už ale existují klinické studie, které byly prováděny na laboratotních myších a které prokazují negativní vliv oxidu titaničitého na vývoj plodu,“ upozorňuje Holomková.
Druhým častým problémem, který jako biotechnoložka vnímá, je forma použité kyseliny listové. „Máme v těle enzym, který dokáže kyselinu listovou přeměnit na aktivní formu vstřebatelnou do organismu. Problém ale je, že mnoho žen má dnes genetickou mutaci v enzymu MTHFR, která u nich vede ke snížení schopnosti přeměnit kyselinu listovou na aktivní formu,“ říká Holomková. Mutaci lze zjistit z genetických testů. „Často se ale začíná testovat například až rok dva poté, co se žena marně snaží otěhotnět. Což mi z gynekologického hlediska přijde zbytečná ztráta času. Navíc test stojí okolo osmi set korun a řada žen si ho nemůže dovolit. Chceme se proto zasadit do budoucna o to, aby bylo otestování zdarma,“ dodává.
Startup Jobs
Žádné komentáře:
Okomentovat