„Naplno něco připravovat do poslední chvíle a pak se týden před zahájením dozvědět, že to nebude, je daleko horší, než kdyby člověk od března počítal s tím, že je pro letošek konec,“ říká ředitel Signalu.
My jsme byli do poslední chvíle skálopevně přesvědčeni, že se festival bude moci konat. Udělali jsme fakticky úplně všechno pro to, aby tomu tak bylo, a nějakých pět měsíců jsme řešili bezpečnost návštěvníků a hygienická opatření. Navíc v den, kdy jsme se dozvěděli, že se festival nemůže konat, jsme zároveň dostali potvrzení od hygieny, že naše bezpečnostní opatření jsou za stávajících podmínek dostačující.
Ačkoliv jsme do poslední chvíle věřili, že to půjde a to rozhodnutí bude mít ekonomické a personální dopady, tak ho do jisté míry chápu. Něco se dělat musí. Je samozřejmě ale smutné, že se to dostalo až do této fáze, protože vláda měla spoustu času tyto věci řešit. To, že celá republika odjela v půlce léta do Chorvatska na dovolenou a opatření se zcela rozvolnila, asi nebylo úplně zodpovědné.
Měla vás vláda informovat o možných scénářích dříve?
Určitě. A chápal bych to i v případě, že by to bylo třeba jako v Německu, kde lidem v březnu oznámili, že do konce roku nebude nic. Ale naplno něco připravovat do poslední chvíle a pak se týden před zahájením dozvědět, že to nebude, je daleko horší, než kdyby člověk v březnu věděl, že je pro letošek konec.
Festival jste plánovali s bezpečnostními opatřeními. Ačkoliv je letos pravděpodobně neuplatníte, můžete přiblížit, co jste připravovali?
Najali jsme si na to expertní firmu a zpracovali jsme vše tak, aby čas, který lidé stráví mezi sebou, byl pod patnáct minut, což je jakási hranice, po kterou je riziko přenosu ještě malé. Rozjeli jsme také kampaň Signal s rouškou, nabádali jsme lidi, aby měli roušku nasazenou i venku. Byli jsme připraveni propagovat e-roušku, aby každý, kdo festival navštíví, měl e-roušku v mobilu. Samozřejmostí by byla dezinfekce, cirkulace vzduchu ve vnitřních prostorách.
Byli jste připraveni i vypínat instalace. Je to tak?
Pokud by lidé pravidla nerespektovali, byli jsme připraveni instalaci hned vypnout. Všechen personál by měl ochranné pomůcky, řešili jsme monitorování počtu návštěvníků. Měli jsme také připravené informační cedule, na kterých jsme rozšířili pravidlo 3R, které komunikuje vláda, tedy roušky, rozestupy, ruce. Přidali jsme k tomu ještě jedno R, což je respekt. Je opravdu důležité respektovat to, že někdo jiný může mít větší obavu z viru než vy. Důležitá pro nás byla komunikace. Na místech by byli koordinátoři, kteří by lidi na dodržování 4R upozorňovali. Chtěli jsme prostě udělat vše pro bezpečnost. Máme sedmdesátistránkový dokument o bezpečnostních opatřeních.
Necháte si ho v šuplíku pro případný náhradní termín?
To ano. Opatření zůstanou platná. Dokonce uvažujeme, že bychom ho vydali ven jako takový open source dokument, aby se další pořadatelé mohli inspirovat. Když už jsme tomu věnovali takovou energii a strávili hromadu času například počítáním průtoků lidí u každé lokace.
Žádné komentáře:
Okomentovat