Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium shromažďuje od veřejnosti prostředky na právní bitvu za konec plošného sběru metadat o telefonní a on-line komunikaci každého uživatele (tzv. data retention). Opírá se přitom o rozhodnutí Soudního dvora EU, který v říjnu plošný sběr metadat již potřetí označil za nepřípustné. Crowdfunding na spor ve veřejném zájmu je alternativou dosud nefunkčních hromadných žalob.
“Plošnému sběru metadat o našich životech se věnujeme už od roku 2011. Tehdy to vypadalo, že máme vyhráno, Ústavní soud data retention díky našemu podání zrušil. Vláda však obratem přijala jen upravenou novelu, dle které naše metadata uchovávají operátoři a provideři dál,” přibližuje výkonný ředitel Iuridicum Remedium Jan Vobořil legislativní historii. “Od té doby se problém jen zvětšuje. Informace z data retention byly původně určené jen bezpečnostním složkám pro vyšetřování nejvážnějších zločinů. Teď aktuálně však o ně má zájem i antimonopolní úřad či hygiena, které právě přišly s novelami. Opakovaně se objevují i návrhy na zrušení anonymních SIM karet.”
Metadata, jejichž sběr vyplývá ze zákona o elektronických komunikacích, uchovávají operátoři půl roku: obsahují informace o tom, kdy, odkud a jakým způsobem komunikace proběhla a jak dlouho trvala. Tato data jsou využívána pro vyšetřování trestné činnosti. Podle Soudního dvora EU je však takto plošné a nevýběrové uchovávání metadat v rozporu s evropským právem. Podle analýz kriminality z evropských zemí nemá plošný sběr dat všech občanů pro jistotu vliv na pokles kriminality ani na její objasněnost.
Žádné komentáře:
Okomentovat