neděle 11. února 2018

Mýty o potravinách a správné výživě

Chipsy obsahují akrylamid, což je pravděpodobný karcinogen. Vzniká zejména v potravinách, které mají hodně škrobu a jsou připravovány při teplotách nad 120 stupňů. Velké koncentrace byly zjištěné právě u chipsů. Jezte proto jen ty, které jsou osmaženy dozlatova. Pokud jsou dohněda, obsahují více nebezpečného akrylamidu. Vysoký příjem soli může souviset mimo jiné se vznikem vysokého krevního tlaku, ale i nádoru žaludku, protože sůl dráždí sliznice. Když se chipsy smaží na nevhodném oleji, vznikají tam oxidační produkty, některé jsou také karcinogenní a jsou ještě horší než akrylamid. Kdysi se smažilo na palmovém oleji, ten je odolný mě proti mně změnám při vysoké teplotě. Jenže kvůli té současné hysterii někteří výrobci přesedlali na slunečnicový olej, který je méně stabilní.

Cholesterol je nezbytná složka organismu, mimo jiné tvoří membrány buněk. Proto je taky cholesterol v těch vejcích, jnak by se z nich kuře nevylíhlo. Když omezíme ve stravě cholesterol, tělo zvýší vlastní produkci. Ale stále by neměl být příjem cholesterolu vyšší než 300 mg denně, což jsou zhruba ta dvě vejce. Cholesterol ve vejcích je stejný jako v sádle, ale vejce jsou zdravější. Ve vejcích jsou totiž fosfolipidy, což je součást tukové složky. Prodávají se i jako doplněk stravy pod názvem lecitin. Působí mě proti mně cholesterolu, takže ten jeho negativní účinek trochu vyruší.

Olivový olej je stabilní, ale nikoli ten panenský, zastudena lisovaný. Na tom by se smažit nemělo. Protože takové oleje nejsou rafinované, tedy přečištěné, takže tam zůstávají zbytky dužin oliv. Když je zahřejete nad 200 stupňů, mohou tam vznikat karcinogenní látky.

Pokud se nechceme vzdát příjemné chuti másla při smažení, použijeme přepuštěné. To je zbavené vody a s ní i zbytků mléčných bílkovin, prodává se pod názvem ghee. V Indii ho přepouštějí hlavně kvůli mikrobiologii, aby se jim nekazilo. Z hlediska složení mastných kyselin máslo příliš rizikové není, i když obsahuje zhruba dvě třetiny těch nasycených. Biokrávy mají díky krmivu trochu více těch nenasycených.

Je pravda, že při rozkladu aspartamu v organismu se uvolňuje metylalkohol. Ale jen velmi malé množství. Když sníme okurku, uvolní se nám ho v těle mnohem víc než u nápoje slazeného aspartamem.

Stévii bych nedoporučila konzumovat ve větším množství kvůli možným negativním hormonálním účinkům. Indiánky kdysi žvýkaly listy stévie jako antikoncepční prostředek.



Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.

Téma 1/2017

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...