pátek 24. května 2019

Abeceda života: Štěstí souznění - Anselm Grün


Mnozí lidé dneška trpí vnitřní rozervaností a bolestně se zmítají mezi strachem a důvěrou, mezi silou a slabostí, mezi duchem a slepou vášní, mezi touhou po duchovních věcech a požadavky všedního života. Touží po souladu. Rádi by dosáhli vnitřní jednoty se sebou samými. Tváří v tvář bezpočtu konfliktů ve společnosti touží po jednotě v rodině a velice trpí, když i v ní často narážejí na hádky a rozštěpení. Touha po harmonii a po sjednocení je stará jako lidstvo samo. Byla impulsem už pro staré řecké filosofy. Stala se hnacím motorem myšlení takových osobností antiky, jako byl Hérakleitos, Platón, Parmenidés nebo Plótinos. Touha po sjednocení se nás dnes týká úplně stejně jako tenkrát.

Přátelé jsou šťastni, jsou-li zajedno. Rozumějí si, aniž by se museli dorozumívat. Prostě o tom druhém vědí. Berou ho takového, jaký je. Jsou osvobozeni od pokušení chtít druhého měnit nebo ho kritizovat. Každý smí být takový, jaký je, a tím, kým je. Prožívají vzájemnou jednotu v hovoru, ale dostatečné často i v mlčení. Jdou mlčky vedle sebe, a přesto vnímají vzájemné souznění. Nejhlubší harmonii prožívají v objetí nebo v políbení. Tehdy jsou naprosto sjednocení.

Existují oblasti, do nichž nemá druhý člověk přístup. Cítím se v nich nepochopený a sám.

Peter Schellenbaum klade do protikladu k osamělosti a samotě úžas nad tím, jak báječné je byt sám, sám s vesmírem, sám se vším, se vším v jednotě. Samotu mohu vnímat jako trýzeň, ale také ji mohu vědomě přijmout. Cítím-li se sám, snažím se přijít tomu pocitu na kloub. V zásadě se pak cítím se vším v jednotě. Takové bylo tajemství starých mnichů. Odešli do ústraní a žili v odloučení od lidí. Svou samotu však prožívali jako tu nejhlubší harmonii se všemi lidmi - a s celým stvořením.
Ten, kdo je sám se sebou zajedno, dokáže také přijmout sebe a svůj život. Přestává se bouřit proti své minulosti nebo se vzpírat svému charakteru. Začne si uvědomovat: Dobrá, ať je tedy všechno tak, jak to je. Nejsem dokonalý. A také ani nemusím být. Mám své stinné stránky. Alen připouštím je. Také ony mají právo na život. Tím, že je přijímám, rozšiřuji svůj obzor.
Souznění spočívá spíše v tom, že přijímám své protiklady. Vyžaduje to odvahu. My bychom totiž byli mnohem radši jednoznačně kladní, než abychom přijali své stinné stránky a smirili se s nimi: se svou potlačenou agresivitou a vztekem, se svými podvědomými potřebami. K souladu ale můžeme dospět pouze za předpokladu, že dokážeme v sobě přijmout všechno protikladné a přivítat to jako skutečnost patřící k našemu životu.

Prožívám jednotu se sebou samým a s celým kosmem. Nic lidského, nic pozemského ani nic kosmického mi není cizí. Všechno má ve mně své pevné místo. Všecko smí být.
V jednotě s protiklady se cítím smířen sám se sebou. Rozšiřuje to mé srdce. Dokážu obejmout celý svět. Cítím se zajedno se vším, co je.

Vnímám svou příslušnost k přírodě. Příroda mě neposuzuje. Prostě mě nechá, ať jsem. Jsem její součást.

Vnímám, jak mě Matka země chová v náručí. Jsem s ní jedno. Život kvetoucí všude okolo je pak také ve mně a proniká mnou. Dávám se naplnit něhou, s níž mě ovívá letní vánek.

Každé společenství má vlastní zkušenost, jak obtížné je žít v jednotě. Začíná to už v rodině. Její soulad je ohrožován konflikty a nedorozuměními. Děti se snaží stále více se osamostatňovat a orientovat navenek. Obcas se natolik odcizí, že se spolu nedokážou bavit a dokonce začínají být nepřátelské. Své problémy mají spolky a firmy a je těžké přimět jejich členy plnit společně zadané úkoly. Nejde o to hnát všechny násilím do jediné předem stanovené ideologie. Jednota nevznikne tím, že všichni zaujmou tentýž názor. Tak by totiž vznikla pouze jednotná ideologie, a ta je v přímém rozporu s lidskou důstojností.
Jednota je vždycky jednotku v různosti. Jen ten, kdo má možnost být zcela sám sebou, je schopen prožívat jednotu ve společenství.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...