pondělí 1. července 2019

Voda a zase voda...


Evropa se potýká s extrémním vedrem. Teploty přesahují hranici 35 stupňů Celsia, úroda usychá ještě na polích a lidé jsou vystaveni enormní zátěži. Hic, sucho a žízeň! I náš se najednou bytostně dotýká boj o modré zlato.
Nedostatek vody přitom zní jako paradox. Vždyť tvoří 70 % zemského povrchu! Jenže jen 2,5 procenta z toho je sladká voda, většina je slaná. Největší zásoby přitom představují ledovce v Grónsku a na Antarktidě, které ovšem pomalu odtávají do moře. Zbývají řeky, jezera a podzemní prameny. Ty ovšem tvoří jen 0,7 % veškeré pitné vody na světě, tedy 32 milionů km3. Dostupné vody zkrátka ubývá. Ve srovnání s rokem 1950 poklesl její stav celosvětově na méně než polovinu. Svět v roce 2030? Skoro polovina obyvtel Země bude žít v oblastech s problémy s vodou," tvrdí zpráva, kterou vypracovala americká Národní zpravodajská rada.
Během 20. století se počet obyvatel na planetě ztrojnásobil (bez přístupu k nezávadné pitné vodě je téměř miliarda lidí), ale spotřeba vody narostla sedmkrát. Čím to? Roste životní úroveň. Klimatologové spočítali, že šálek kávy není otázka dvou decilitrů vody, nýbrž 140 litrů vody. Tolik se jí spotřebuje při pěstování, zpracování, výrobě obalu a dopravě kávy. Ve šílence pomerančového džusu je ve skutečnosti 70 litrů vody. Proto už dnes patří voda k tak ceněným komoditám. U nás si to ale uvědomujeme až ve chvíli, kdy udeří vedra, což se děje v posledních letech už skoro pravidelně. Pak se její nedostatek stává hlavním tématem. Ovšem jen nakrátko - do prvních dešťů...



Většina půdy v Česku je navíc už v takovém stavu, že v případě přívalových dešťů absorbuje jen minimum vody. Téměř vše steče. Jakmile tedy zaprší, hrozí záplavy. Náhle přívaly srážek na velké ploše území mohou tudíž snadno vyvolat obří povodně s mnoha mrtvými - jako se to stalo v letech 2002, 2006 či 2016. A čerstvá studie klimatologů z univerzity ve francouzském Brestu předpovídá opakující se letní výhně v Evropě až do roku 2022. Dominový efekt může změnit svět ve skleník, varují vědci. Jejich prognózy začínají mít takřka parametry scénáře katastrofického filmu. Definitivně zmizí dvě roční období, podzim a jaro. Hrozí rozpad lesů. Přibudou živelní pohromy, hurikány, tajfuny, obří požáry. Tsunami a zemětřesení. Dál budou tát ledovce. Oceány budou stále teplejší, jejich stoupající hladiny potopí řadu obřích měst a připraví o domov desetimiliony lidí.
Na Sibiři pak tání permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdy, může uvolnit bakterie a víry, na které imunitní systém člověka ztratil veškeré protilátky, což by mohlo vyvolat smrtící epidemie.
Vedro, sucho, nedostatek vody a války o ni navíc hrozí hlavně v oblastech planety, kde nejvíce roste lidská populace. V Africe a v Indii.





Lubor Černohlávek

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...