SPIROS TAVANDZIS: U nás se o to s jedním psem pokoušela brněnská skupina, která ověřovala čichové schopnosti psa u nádorů prostaty. Své výsledky publikovali v odborné literatuře. My se snažíme ve výzkumu systematicky využít většího počtu zvířat pro každou z diagnóz a cvičíme je kontinuálně, takže v tomto ohledu jsme v České republice jedineční. Naše výsledky budeme také brzy publikovat.
PETRA RIEDLOVÁ MATULOVÁ: Momentálně používáme tři biologické materiály, a to krev, moč a dech.
Jak uchováváte vzorky dechu?
SPIROS TAVANDZIS: Dech je sbírán do roušek ze speciálního nanomateriálu, které nám poskytla firma, jež je vyrábí na základě výsledků výzkumů vědců z ČVUT. Pacient s rakovinou plic do nich nějakou dobu dýchá, čímž v nich zanechá pachovou stopu. Roušky pak ukládáme do uzavřených konzerv, aby se k nim nedostala vlhkost a vzduch. Upřímně řečeno, zrovna v odhalování rakoviny z dechu jsem příliš nevěřil. Každý pacient má jiné hygienické návyky, dech také ovlivňuje jídlo, alkohol nebo kouření, ale kupodivu to funguje a psi je bez problémů označí.
Počítáte do budoucna s tím, že by psi kromě rakoviny odhalovali i jiné nemoci?
PETRA RIEDLOVÁ MATULOVÁ: Určitě ano. Dnes už se psi cvičí, aby odhalovali cukrovku a do budoucna bychom chtěli diagnostikovat také časnou Alzheimerovu chorobu.
JOSEF KAŇA: Musíte si uvědomit, že děláme opravdu specifickou práci. Například kriminalisté cvičí psy na vyhledávání lidí, výbušnin nebo drog, což je vlastně poměrně jednoduché, protože je to pro to zvíře naprosto srozumitelná práce. Dají mu čichnout klidně sebemenší množství nějaké látky a pes ji najde, protože ví, co hledá. Hledá většinou konkrétní látku. U našich vzorků ale neví, co hledá. Hledá pozitivní vzorek, ale jestli si vybírá pouze molekuly rakoviny, nebo jde o nějaký komplex metabolických procesů, nevíme. Nejspíš se bude jednat o mix, čemuž nasvědčuje i fakt, že psi, kteří jsou cvičeni na diabetický záchvat, nereagují na zvýšenou hladinu cukru v krvi, ale na příchod záchvatu.
PETRA RIEDLOVÁ MATULOVÁ: Navíc už dnes víme, že nádor vaječníku a plic voní jinak. Když totiž pejskovi, který je vycvičen na hledání nádorů vaječníků, podstrčíme pozitivní vzorek s nádorem plic, za pozitivní jej neoznačí.
Spíš mě zajímalo, jestli je k těmto účelům vycvičitelný každý pes.
JOSEF KAŇA: Každý, který k tomu má alespoň částečné genetické předpoklady. Drtivá většina psů vycvičitelná je. Například přešlechtění psi, kteří mají krátké čenichy a dýchání jim dělá problém samo o sobě, asi vhodnými kandidáty nejsou. Ideální jsou ti, kteří jsou nejblíže k původnímu plemenu.
Pes prý dokáže vyčmuchat kapku krve v několika plaveckých bazénech. Zkoušeli jste to toto tvrzení ověřovat?
SPIROS TAVANDZIS: Dělali jsme takový souběžný výzkum s australským honáckým psem, kdy jsme jeden konkrétní vzorek ředili do co nejmenších koncentrací. Jednalo se o sérum člověka, který byl pozitivní na heliktobakterovou infekci (způsobuje chronické záněty žaludeční sliznice, pozn. red.) a ředili jsme jej do krajních mezí, kdy už jsme v podstatě ředili pouze vodu. Došli jsme k tomu, že je pes schopný látku detekovat až do řádu desítek miliard.
JOSEF KAŇA: V podstatě jsme se dostali na takovou úroveň, jako kdyby jeden mililitr séra bezpečně vyčmuchal v osmi olympijských plaveckých bazénech. Dokázal to poznat i na úrovni deseti bazénů, ale to už nebylo stoprocentní. Kdybychom ho trénovali, možná by se dostal na ještě větší počet, ale k tomuto tréninku jsme neměli důvod.
PETRA RIEDLOVÁ MATULOVÁ: Rakovina plic nebolí a člověk na ni většinou přijde, až když je pozdě. Chceme se dostat do fáze, kdy zachytíme pacienta, kterého psi označí jako pozitivního a my mu doporučíme častější prohlídky u doktora. Díky tomu se nádor zachytí včas. Naším cílem je tedy preventivní péče. Chceme vyšetřovat také bývalé onkologické pacienty a hlídat, jestli se jim rakovina nevrátila.
Také už k nám přišla paní s tím, že byla onkologickou pacientkou a nyní má pocit, že se jí rakovina vaječníku vrátila. Lékaři jí ale tvrdili, že je zdravá. Pejsci ji očichali a z 52 pokusů ji 48krát označili jako pozitivní. Za tři měsíce jí rakovinu potvrdili i lékaři a nasadili jí chemoterapii.
Žádné komentáře:
Okomentovat