Jak velký podíl mezi nemocnými mrtvicí mají lidé obézní nebo s nadváhou?
Kila navíc jsou rizikový faktor, ale ne tak zásadní. Mnohem horší než obezita je inaktivita, tedy nečinnost. Aktivní obézní na tom zdravotně může být leckdy lépe než štíhlý člověk, který jen sedí doma bez jakéhokoli pohybu. Když se k tomu přidá vysoký věk a neléčený vysoký tlak, cholesterol nebo cukrovka, je to jasný adept na mrtvici, zatímco člověk s nadváhou, který tyto neduhy léčí a přitom se hýbe, je na tom nesrovnatelně lépe. Ve vyšším věku je ideální hodinová procházka alespoň třikrát týdně, raději každý den.
Proč je právě pohyb tak důležitý?
Nastartuje metabolismus, udržuje tělo v kondici. Být fit je pro mozek dobré nejen z hlediska rizika mrtvice, ale i poruch paměti nebo demence alzheimerovského typu. Je důležité mozek zaměstnávat nejen intelektuální činností, ale i pohybem, vstřebáváním nových vjemů, impulzů. Taková procházka našemu mozku udělá podobnou službu jako luštění křížovek.
Co kromě mrtvice může ještě způsobovat úbytek mozkových buněk?
Množství neuronů máme dané při narození a po dvacátém roce věku postupně začnou spontánně podléhat degeneraci a odumírat. Urychlit to mohou jakékoli toxické vlivy, např. masivní pití alkoholu nebo užívání některých drog. To může způsobit, že počet neuronů u čtyřicetiletého je poloviční, takže odpovídá osmdesátníkovi. Sklenka denně nevadí, ale čtyři skleničky za den po dobu několika let už se na mozkové kondici projeví. Od dvaceti let se nám také mozek začíná scvrkávat přibližně o procento ročně oproti původní velikosti. Zkrátka, tak jako se opotřebovává kůže nebo klouby, opotřebovává se i mozek.
Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol
Žádné komentáře:
Okomentovat