neděle 15. prosince 2019

Kde domov (výčep) můj?

Dějiny naší státnosti se často nepsaly v palácích, na hradech a zámcích, ale za hospodským stolem. Podle historika Jiřího Raka bylo pivo logicky jedním z konstitutivních prvků české vlastenecké ideologie.
„Ekonomicky slabá česká společnost nemohla najít jiná společenská střediska než početné restaurace, hostince, pivnice, sklípky, krčmy a kafírny,“ píše Rak.
Od dob plebejských obrozenců se datuje bytostně demokratická tradice české hospody – kulturní instituce, ve které se nad pivem druží univerzitní profesoři, vrcholoví podnikatelé a politici s dělníky a často i s lidmi z okraje společnosti. „Tomáš Garrigue Masaryk chodil s náma na žejdlík,“ shrnuje verš známé pivní odrhovačky.

Příkladem z novodobé historie může být někdejší hospoda Na Rybárně v pražské Gorazdově ulici, kde dnes sídlí vietnamská restaurace Hoi An. Za rohem na dnešním Rašínově nábřeží bydlel Václav Havel, který býval v hospodě častým hostem jak v časech disidentských, tak prezidentských.
Podle pamětníků se tu za totality vymýšlely protirežimní akce a po listopadu 1989 sem Havel bral vážené hosty. Včetně členů slavné rockové kapely Rolling Stones.
Velmi ilustrativní je příběh restaurace v Novém Veselí na Vysočině, kde řadu let prožil Miloš Zeman. Někdejší hostinec U Bílé růže byl v létě 2013 slavnostně přejmenován na hospodu U Prezidenta.

Že by to snad bylo prokletí? Podnik totiž začal postupně chátrat a hosté se mu čím dál víc vyhýbali. V lednu 2017 se definitivně uzavřel – podle České televize i proto, že prý je „ostudou náměstí“ a že tam straší.

Podobný osud potkal i hostinec U Kaštanu v pražském Břevnově, kde byla v dubnu 1878 založena sociálně demokratická strana. Na slavný „Kaštan“ se později často odvolávali komunisté. Dnes už se tu pivo netočí, což je velmi symbolické. Kdo by se chtěl veselit v místech, kde byl kdysi předznamenán únorový puč a čtyřicet let totality?

Některými hospodami se historie mihla v souvislostech, které sice patří do vrcholové politiky, ale jsou poněkud trapné. Pamatujete na Michala Babáka? Někdejší poslanec Věcí veřejných se v srpnu 2011 v pražském baru Blue Light popral s jedním z hostů.
V bitce přišel o přední zuby. Poté, co jeho fotografie se zkrvavenými ústy oblétla česká média, vyvěsil majitel baru ceduli, která Babákovi další vstup zakázala.

K podobně bizarní strkanici došlo v září 2016 v brněnské pivnici U Poutníka. Levicoví ekologičtí politici Matěj Hollan a Matěj Stropnický se tu „nad škopkem“ nepohodli s názorovými odpůrci. Z hospody byli vyhozeni a ta pak byla přechodně uzavřena. „Majitel si nepřeje, aby se v pivnici vytvořila frontová linie mezi různými tábory a aby se tam scházeli extremisté,“ psalo se poté.

Jiné hospody dokazují, že i vládci velkých říší jsou jen lidé, včetně milostných pletek a tajných dostaveníček. Třeba dnešní hotel U Bílého koníčka ve Velkém Meziříčí – kdysi zájezdní hostinec ležící na frekventované císařské silnici mezi Prahou a Brnem.
Po roce 1770 se tu prý císař Josef II. inkognito scházel s kněžnou Eleonorou z Lichtensteinu, do které se zamiloval. Dnešní majitelé hotelu dodávají, že se tak mělo dít v pokoji č. 19. Snad pro případ, že byste hned vedle dnešní dálnice D1 chtěli zažít něco podobně vzrušujícího.


Jistě znáte slavný obraz Josefa Lady Rvačka v hospodě. Národnímu umělci prý byly inspirací události v restauraci U Sejků v rodných Hrusicích, což je vesnička mezi Říčany a Benešovem.
Nejslavnější verze obrazu pochází z roku 1943, existují však ještě další tři varianty z různých let. Všechny se odehrávají v podobných kulisách, ale liší se mírou násilností. Na jedné variantě se zatím jen tancuje, zatímco na jiné se dav řeže tak drsně, že se ho snaží rozehnat hasiči se stříkačkou. Slavné občerstvovací zařízení dodnes funguje vedle hrusického kostela a má popisné číslo 25. Zajeďte si tam na pivo. A kdyby se zase něco semlelo, raději zalezte pod stůl.

Milujete víc než adrenalin hudbu? Pak se vydejte do Olomouce, kde na Dolním náměstí stojí renesanční Hauenschildův palác. V říjnu 1767 tu dva dny bydlela rodina skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Tehdy mu bylo teprve jedenáct let. Dnes je v přízemí paláce Hanácká hospoda, která se kromě moravských specialit chlubí i dávnou návštěvou autora slavné opery Don Giovanni.

Ve Staré hospodě v pražském Hloubětíně se kdysi postupně zastavili hned tři čeští panovníci z rodu Habsburků. Císař Karel VI. tu poobědval na cestě na svou pražskou korunovaci v roce 1723 a podle legendy se přitom „zapomněl“ s pohlednou dcerou zdejšího hostinského.
Mezi dalšími urozenými hosty hloubětínské Staré hospody historici uvádějí Karlovu dceru Marii Terezii a později i jeho vnuka Josefa II., který tu prý měl hlavní stan během vojenských manévrů v letech 1781–1784.



IDNES Premium

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...