čtvrtek 2. ledna 2020

"bezdrátový" internet

Bezdrátový internet je vlastně tak trochu iluze, protože v realitě 99 procent všech dat cestuje podmořskými kabely na dně některého ze světových moří a oceánů. Pokaždé, když něco googlíte, cestují jedničky a nuly po dně Atlantiku na server do Ameriky a zpátky. Bity, megabity, terabity dat tu cestu uběhnou za dobu kratší, než jste si přečetli poslední slovo téhle věty. 

■ Podmořské datové kabely leží v různých hloubkách. Ten nejhlubší je natažený mezi Amerikou a Japonskem v hloubce přes osm kilometrů napříč Japonským příkopem. To je téměř stejně hluboko, jako je vysoký Mount Everest. A víc než dvakrát hlouběji než leží vrak Titanicu.
■ Internet komplet stojí na necelých čtyřech stovkách kabelů, kterými je pod mořskou hladinou zeměkoule omotaná ze všech stran. Dohromady mají všechny ty kabely délku přes 1,2 milionu kilometru.
■ Datové kabely na oceánském dně jsou tlusté asi jako průměrná zahradní hadice, čím blíž jsou pobřeží, tím tlustší ale jsou. To proto, že čím blíž ke kontinentu, tím víc ochranných vrstev kabely potřebují.
■ Některé kabely jsou celkem krátké – třeba CeltixConnect spojující Irsko s Velkou Británií má 131 kilometrů. Oproti tomu kabel Gateway mezi Amerikou a Asií má neuvěřitelných 20 tisíc kilometrů.
■ Natáhnout jeden kabel přes oceán trvá rok až dva, jsou na to speciální lodě (nakládání kabelů zabere přes měsíc) a položení jediného kabelu na dno moře přijde na stovky milionů dolarů.
■ Dosud nejrychlejší kabel Marea, položený přes Atlantik Facebookem ve spolupráci s Microsoftem, měří 6600 kilometrů a váží přes 4,6 milionu kilogramů (asi jako 34 plejtváků obrovských).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...