Už bylo jednoznačně prokázané, že celoživotní fyzická aktivita zvyšující fyzickou zdatnost zlepšuje také kognitivní funkce a je do určité míry prevencí Alzheimerovy choroby a dalších typů demence.
Co se po půl roce tanečních hodin změnilo?
Jednoduše řečeno, jejich mozek se změnil. Neuropsychologické vyšetření a také vyšetření na magnetické rezonanci ukázala, že u seniorů, kteří se pravidelně věnovali tanci, došlo ke zlepšení kognitivních funkcí a také ke změnám v jejich mozku. Ve srovnání s kontrolní skupinou, která necvičila, a také se stavem před začátkem tanečních hodin došlo ke zbytnění tloušťky šedé mozkové hmoty zejména v oblastech spánkového a týlního laloku. Tyto části mozku jsou důležité pro učení se novým pohybům a také pro napodobování nových pohybů. Navíc se lépe propojily jednotlivé mozkové struktury i v dalších částech mozku, konkrétně v oblasti čelního laloku, který je zodpovědný za funkce jako pozornost nebo schopnost koncentrace. Po půl roce pravidelných tanečních hodin se tak u seniorů zlepšila jejich pozornost i další kognitivní funkce, které potřebujeme při každodenním životě, například při plánování různých věcí nebo při strategickém uvažování. Pozitivní vliv byl prokázán jak u zdravých seniorů, tak ve smíšené skupině zdravých a těch s mírnou kognitivní poruchou.
V čem se podle vás jako neuroložky liší tanec od jiných druhů pohybu?
Myslím si, že rozdíl není jen ve složitosti pohybů ve srovnání například s chůzí nebo během. Obecně řečeno, jakýkoliv pravidelný aerobní pohyb, jako je chůze, jízda na kole nebo plavání, má pozitivní vliv. Zásadnější rozdíl je v tom, že tanec je komplexnější aktivitou, která vyžaduje zapojení více mozkových oblastí, sítí a center. Nejedná se tedy jen o monotónní, stále stejný pohyb, jejž mnoho lidí považuje za poněkud nudný, ale jde o něco zajímavějšího s prvky experimentování a učení a pro řadu z nás příjemnějšího. Už jen příjemná hudba na nás působí pozitivně. Důležité je uvědomit si, že z hlediska pozitivního vlivu na struktury mozku i kognitivní funkce opravdu nehraje roli, jak moc je tanec „dokonalý“, ale to, že se hýbete a je to pro vás příjemné. Zároveň to od nás však vyžaduje určité úsilí, zapojení pozornosti, koncentrace, paměti, zrakově-prostorových i řečových funkcí a také určitou fyzickou kondici.
neuroložka Irena Rektorová z brněnského institutu CEITEC
Žádné komentáře:
Okomentovat