Internet a zejména sociální sítě typu Facebook jsou podle Reineckeho novou arénou pro autentickou prezentaci sebe sama. „Dlouhodobé studie ukazují, že autentické chování v offline světě velmi přispívá k životní pohodě a není důvod myslet si něco jiného o efektu takového chování ve virtuálním prostředí,“ říká psycholog.
Internetové sociální sítě navíc člověku zvyšují sociální kapitál, pomáhají mu s udržování kontaktů na dlouhé vzdálenosti, otevírají možnosti pro upevňování vztahů. Existuje prý i jistá korelace mezi množstvím přátel na sociálních sítích a životní spokojeností.
Další pozitivem internetu je podle něj fakt, že funguje jako místo pro zotavení se, slouží k tomu třeba online hry. „Výzkumy ukazují, že počítačové hry včetně těch onlineových jsou lidmi zcela cíleně vyhledávány po obdobích stresu. Umožňují nám takzvaně dobíjet baterie a bojovat s depresemi,“ vysvětlil Reinecke.
Vzápětí ale psycholog dodal, že je to vše daleko komplikovanější.
Sociální sítě jsou sice skvělé místo pro autentické chování, řada lidí tam ale podle něj spíš idealizuje sebe sama, místo aby hledala své pravé já. „Průzkumy naznačují, že větší šanci profitovat z autenticity na sociálních sítí mají lidé, kteří se stejně už mají dobře. A naopak ti, kteří nejsou v životní pohodě, mají s autenticitou problém,“ říká expert.
Tak ceněná online přátelství jsou navíc poměrně povrchní. Z Reineckeho výzkumů vyplývá, že kontakty ze sociálních sítí sice umí poskytnout poměrně dobrou podporu v rovině informační či emocionální, s přetavením do fyzické pomoci v reálném světě je to už ale problematičtější.
Pokud jde o internet či počítačové hry jako zdroj zotavení, jistě to platí, na druhou stranu jsou dle expertů také zdrojem takzvaného digitálního stresu, dobře popsaného už z pracovního prostředí. Nároky, které na člověka klade neustálé připojení ke komunikačním kanálům, mohou vést k vyhoření, depresím a úzkosti. „Sociální tlak nám přitom neumožňuje tyto kanály opustit. Vrstevníci od nás prostě očekávají, že tam budeme,“ dodává psycholog.
psycholog Leonard Reinecke
Žádné komentáře:
Okomentovat