V Číně jako by se opakovala historie – přišla zima a s ní nová choroba. Na konci roku 2002 vypukla v jihočínské provincii Kuang-tung epidemie SARS. Nyní udeřil nový virus, tentokrát ve středočínském Wu-chanu. SARS i nový virus z Wu-chanu patří mezi koronaviry a napadají plíce, ale je velký rozdíl mezi tím, jak na ně čínské úřady zareagovaly, píše britský deník The Guardian.
V roce 2002 Čína existenci onemocnění SARS tajila. Média nesměla o infekci zveřejňovat žádné zprávy s výjimkou prohlášení vlády. Ta ujišťovala, že není zapotřebí dělat si obavy. Když z Kuang-tungu do Pekingu přijel nakažený cestující, lékaři neměli tušení, jakou nemocí se infikoval, a nechali ho rozšířit nákazu po metropoli.
Lidé v provincii Kuang-tung tehdy ale tušili, že se děje něco nebezpečného. Lékaři, sestry a další zaměstnanci ve zdravotnictví sdělovali svým blízkým, že se nikdy nesetkali s nemocí, která je tak agresivní. Záměr politického vedení Kuang-tungu byl ale jasný: neodradit zahraniční investory.
Důsledky zatajování byly obrovské, jak co se týče počtu obětí, tak pověsti Číny ve světě. Kdyby Peking svět před novou nemocí včas varoval a sdílel poměrně velké znalosti, které čínští lékaři o příznacích a léčbě choroby již měli, mohly se ostatní země lépe připravit a řadě úmrtí by se předešlo.
Dopady přístupu čínských úřadů k epidemii SARS přiměly Peking k větší otevřenosti. V případě wuchanské nákazy byla o šíření neznámého viru již 31.prosince informována jak Světová zdravotnická organizace (WHO), tak veřejnost. Počátkem ledna čínští vědci nový typ koronaviru identifikovali jako 2019-nCoV a poskytli světu jeho genetickou sekvenci. To je klíčové pro efektivní reakci na šířící se nákazu. Ostatní země světa tak o nemoci věděly dříve, než ji přes jejich hranice přenesli první cestující.
Žádné komentáře:
Okomentovat