čtvrtek 27. února 2020

Žijeme v utopickém systému

Jste známý jako kritik kapitalismu. Co vás vede k tak vyhraněnému postoji vůči tomuto systému?
Myslím, že člověk se vždycky vymezuje vůči systému, v němž žije – kdybych žil v chalífátu, nejspíš bych se vymezoval vůči chalífátu. Navíc kapitalismus není systém, za který jsme v době sametové revoluce cinkali klíči. Tehdy jsme si naopak všichni dávali velký pozor, abychom tohle slovo nepoužili, protože jsme moc dobře věděli, že to není systém, za který by kdo chtěl položit život či riskovat svobodu. Tenkrát se mluvilo hlavně o získání svobody – ve smyslu svobody pohybu, svobody projevu a svobody volby. A pokud už došla řeč na politický systém, všichni jsme si představovali kapitalismus s lidskou tváří – zlidštěný desítkami let bojů za sociální rovnost. Málokdo si uvědomoval, že pádem východního bloku ztratí kapitalismus protihráče a zcela se vymkne kontrole. A právě v tom teď žijeme – v systému, který je v mnoha rovinách naprosto utopický. Ať již jde o rovinu psychologickou, či ekonomickou. Ideologie nekonečného růstu se neslučuje ani s logikou, ani s kapacitami téhle planety. Tržní fundamentalismus probouzí v lidech především jejich horší stránky, což je mimochodem aspekt, který má společný s komunismem. A v obou případech platí, že jde o nereformovatelné systémy, což je nesmírně depresivní vědomí – striktně vzato je alternativou bezdomovectví nebo terorismus, protože tenhle systém, který sám sebe vydává za seslaný od pánaboha, nepřipouští žádné alternativy.

A jaké je tedy podle vás řešení?
To sám nevím, ale osobně velmi vítám nejrůznější programy udržitelných zdrojů, což ovšem znamená, že se budeme muset energeticky radikálně uskromnit. Ostatně je známo, že jediné období, kdy v Americe kleslo množství emisí, bylo ve třicátých letech minulého století, za velké hospodářské krize – a někam na tuhle úroveň bychom se měli dostat. Což je mimochodem úroveň, na jaké bylo lidstvo za druhé světové války. A i když je jasné, že není možné přejít na obnovitelné zdroje a zároveň zachovat stávající spotřebu energií, spíš je třeba klesnout na desetinu současné spotřeby, vůbec si nedokážu představit, jak to chce lidstvo dokázat. Vlastně se spíš bojím, že to nedokážeme a všechno dopadne špatně.





režisér  a scenárista Petr Zelenka

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...