Praktiky, které panují na čínských trzích s divokými zvířaty, jsou otřesné a riziko spojené s následnou konzumací zvířat enormní. Ostatně podobné epidemie, byť neměly ani zdaleka takový dopad jako nyní koronavirus, už jsme v minulosti zažili.
Které máte na mysli?
Například SARS – nákaza vznikla přenosem mutujícího viru z vrápenců, netopýrů, patrně na cibetky nebo na jiná zvířata a z nich potom na člověka. Do určité míry podobné to bylo při nákaze MERS v Arábii, taky za ebolou stojí nákaza od původních zvířecích nositelů virů, třeba afrických kaloňů. A když půjdeme ještě dál do minulosti, i AIDS má kořeny u opic a lidoopů. Tyhle viry nemusí jejich zvířecím nositelům způsobovat větší potíže, ale když se přenesou například konzumací zvířete na lidi a zmutují, bývá to příčinou epidemické nákazy. A skoro vždycky v tom hrálo významnou roli zacházení se zvířaty. Loví se a bez jakékoliv hygieny rozřezávají, ve vzduchu létá aerosol krve a dalších částic, u toho jsou lidi a další zvířata. Potom se konzumují často neupravené vnitřnosti, mozky, části těl. Dovedete si představit, jak to vypadá na takovém takzvaně mokrém trhu?
Nejsem si jist, jestli si to chci představit.
Kupříkladu vrápenec, tedy druh netopýra, někde nakazí cibetku, tu pak někdo chytí, v kleci drží na trhu, ona tam pomalu umírá a přitom prská kolem sebe na nechráněný kus syrového masa, pak ji podříznou a krev se rozstříkne kolem. Kdo by se divil nějaké nákaze! V Africe to není o nic lepší. Jen částečně opečené či lehce uzené maso se pohodí v autobusu mezi zavazadla, smrdí to široko daleko a vy si jen představujete, jaké nemoci se z toho můžou šířit.
Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha
Žádné komentáře:
Okomentovat