sobota 28. března 2020

Vlezme Číně třeba do...

Úředníci na ministerstvu vnitra a zdravotnictví posílají miliardy korun do Číny, aby získali ochranné pomůcky proti koronaviru. Jen vnitro už komunistické velmoci zaplatilo na 1,7 miliardy korun.

Některé české firmy si však stěžují, že na objednávky od státu čekají marně.

Například některé dodavatele, kteří za normálních okolností vybavují nemocnice, armádu či policii, po vypuknutí koronavirové krize nikdo nepožádal, zda by státu poskytli zboží více. 
Například společnost Ego Zlín vyrábí špičkové systémy biologické ochrany. Její speciální obleky dokážou stoprocentně ochránit zdravotníky i před těmi nejnebezpečnějšími chemikáliemi či viry. Firmě z továrny vyjíždí i speciální izolační boxy, které dokážou zabránit, aby infekční pacienti nakazili okolí. Společnost teď logicky čelí násobně větší poptávce. Ovšem pouze ze zahraničí. "Na stole nyní nemám jedinou objednávku z České republiky. Těmito obleky jsme v minulosti vybavovali třeba Bulovku," uvedl generální ředitel společnosti Ego Zlín Pavel Kostka.
O nezájmu ze strany státu hovoří i Gumárny Zubří. Česká firma vyrábí ochranné masky i obleky. "Běžně dodáváme ochranné pomůcky policii i armádě. Nicméně v souvislosti s koronavirem se nám ministerstvo vnitra neozvalo. Kapacita naší výroby jsou desítky tisíc masek měsíčně, které před koronavirem ochrání," konstatoval ředitel marketingu a prodeje Gumáren Zubří Zdeněk Masařík.
A bez podpory státu se zatím musí obejít i skupina technologických nadšenců, která pod hlavičkou iniciativy Covid19cz pracuje na projektu CoroVent, který za tři týdny plánuje z běžně dostupných součástek vyrobit 500 plicních ventilátorů a dodat je nemocnicím. Na prvních sto kusů vyhlásili internetovou sbírku. Ani ne za den už vybrali více než 12 milionů korun. Celkem je třeba na 50 milionů. Ministr vnitra Jan Hamáček ovšem v pátek napsal, že stát zatím přispět neplánuje.
Hamáčkovo ministerstvo se dohodlo na nákupu 500 ventilátoru s Česko-čínskou obchodní komorou Jaroslava Tvrdíka. V Číně by jeden přístroj měl přijít asi na 640 tisíc. Čeští experti slibují jeden dodat za 100 tisíc.
O nutnosti obrátit se na Čínu hovoří i předsedkyně Asociace vývozců a dovozců zdravotních prostředků Jana Vykoukalová. Připouští, že české firmy nemají zatím kapacitu, aby mohly nahradit množství roušek a respirátorů, které přicházejí z Číny.

"Bylo logické, že se všechno dováží z Číny. Čeští výrobci na trhu nebyli, protože před koronavirem byla taková cenová politika, že jsme nemohli roušky a respirátory vyrobit za tak nízkou cenu, jako je tomu v Číně. Česká kapacita absolutně nemohla stačit, v tomto nejsme soběstační."

Opoziční poslanec, člen výboru pro zdravotnictví a lékař Vlastimil Válek tvrdí, že kdyby stát chtěl, mohl se dávno mnohem víc spoléhat na tuzemské výrobce. "Jsem spoluzakladatelem Agentury pro zdravotnický výzkum. Všechny granty, které se týkají filtrů či nanovláken, jdou přes Komisi pro biomedicínský výzkum, které předsedám. Mám proto dobrý přehled o českých kapacitách. Byly bychom například schopní produkovat miliony roušek měsíčně. Stát toho ovšem doteď nevyužívá," uvedl Válek.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...