neděle 12. dubna 2020

koronavirus versus kapitalismus

Globalizovaný kapitalismus stojí na volném pohybu osob a zboží. Představuje koronavirus konec kapitalismu, jak ho známe?
Kapitalismus se přece beztak mění ze dne na den. Nevypadal kapitalismus před 20 lety úplně jinak než dnes? Kdy byl tenkrát ekologický aspekt? Ostatně můžeme být rádi, že jsme už před koronakrizí vystavěli digitální, sterilní a zdravotně nezávadnou infrastrukturu: internet. Už dávno nežijeme ve fyzickém, nýbrž v imaginárním světě. 70 % našeho hospodářství dnes tvoří služby, jen 3 % představují zemědělství. A mnoho našich služeb lze realizovat prostřednictvím internetu. Krizi tak můžeme přestát daleko snadněji. Tento trend to ještě zesílí: více software, méně hardware. Kdybychom měli takovou pandemii před 20 lety, ekonomika by zcela zkolabovala. A před 100 lety by mnoho lidí stála život.




Tomáš Sedláček je hlavním ekonomem druhé největší české banky ČSOB, publicistou a autorem mnoha knih. Část dětství strávil ve Finsku a Dánsku, na Karlově univerzitě v Praze vystudoval filosofii a ekonomii. Byl poradcem prezidenta Václava Havla a ministra financí Bohuslava Sobotky. V r. 2011 získal celosvětovou proslulost knihou Ekonomie dobra a zla, která mj. vyšla v angličtině a němčině. V Německu v r. 2012 získala cenu Deutscher Wirtschaftsbuchpreis.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...