Mnoho nařízení se v současné době dá pochopit, akceptovat nebo tolerovat, pokud jsou v zájmu všech. Patří ale mezi ně rozhodnutí omezit přítomnost otců u porodů?
Ač toto opatření připadá mnohým pochopitelné, ve skutečnosti postrádá logiku. Zoufalá, psychicky rozložená rodička, která je v nemocnici sama, zabere personálu značné množství času – je potřeba jí nosit vodu, masírovat záda nebo ji hlídat, aby neupadla ve sprše. Tohle všechno přitom může zajistit přítomný partner – personál v takovém případě nastupuje jen v případě potíží. O tom, že stres rodičky vede ke komplikacím při porodu a rapidnímu nárůstu rizika akutního císařského řezu, se ví snad ve všech vyspělých zemích. Jen u nás psychika nebývá považována za podstatnou.
Argument, že otec může nakazit personál, je pro hodně lidí pádný. Jenže žena se svým mužem tráví nyní většinu času před porodem v jedné domácnosti, sdílí s ním lože, jeden prostor, a proto není velká pravděpodobnost, že on může být nakažený, zatímco ona ne. Mnohem většímu riziku nakažení se sestry a další personál porodnic vystavují při cestování tramvajemi nebo nakupování, případně při kontaktu s pacienty pohybujícími se po nemocnici.
Následky zákazu otce u porodu na sebe nenechaly dlouho čekat. Ani ne 24 hodin od rozhodnutí vydala porodnice v Olomouci stanovisko, že při nepřítomnosti další osoby nemůže zaručit dvouhodinový poporodní bonding, protože by údajně mohlo být ohroženo bezpečí dítěte. „Velmi se budeme snažit, aby s maminkou na pokoji mohlo být miminko co nejdéle (přiložení na hrudník je samozřejmostí) za dohledu našeho personálu,“ píše se v prohlášení nemocnice. Stanovisko kromě očekávatelného důsledku zákazu, tedy více práce pro personál, ukazuje také naprosté nerespektování kompetentnosti matek, jejich práv a práv nezletilých dětí ze strany nemocnice. Skutečnost, že matkám nechtějí nechat jejich dítě bez dozoru personálu, ilustruje žalostný stav českého porodnictví.
Opravdu jsme schopni přijmout to, že budou nově narozené děti traumatizovány oddělením od matek? Nejenže je takový přístup protiprávní, ale také může vést k hlubokému narušení vztahu matky a dítěte, k poporodní depresi či potížím s kojením.
Ágnes Němečková
Žádné komentáře:
Okomentovat