„Inovace se dějí za pochodu a velmi rychle, protože každá firma má velký zájem na tom se buď udržet, nebo přispět k udržení těch ostatních. Dochází nám, že když desítky českých firem zhasnou, dotkne se to i ostatních, protože spousta lidí přijde o práci,“ shrnuje Soňa Jonášová v Budoucnosti R.
„Velmi pozitivně mě překvapilo, že české inovace a technologické firmy s know-how, které zatím neměly příležitost uplatnit, dokázaly v době krize svoji činnost přizpůsobit, a hlavně dát o sobě vědět, říct: Jsme tady pro vás, ale potřebujeme jistou podporu,“ vyzdvihuje a jako příklad uvádí třeba libereckou nanotechnologickou produkci.
Například český ministr průmyslu Karel Havlíček za hnutí ANO prohlásil, že Zelená dohoda by měla jít stranou, aby se Evropská unie mohla plně soustředit na pomoci koronavirem postižené ekonomice.
Soňa Jonášová ale s jeho názorem nesouhlasí. Cirkulární ekonomika by podle Jonášové mohla znamenat naopak příležitost pro inovaci v současnosti zabrzděného hospodářství.
„Green Deal není jen zelená legislativa, která by omezovala průmysl, ale naopak svým důrazem na budování soběstačnosti a jisté míry zdrojové nezávislosti posiluje evropské zemědělství, hospodářství i průmysl. Podporuje malé a střední podnikatele, opravy a využívání recyklátu,“ argumentuje ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.
Výsledkem principů nastolených v Zelené dohodě by mělo být hospodářství schopné efektivně fungovat při dodržování uhlíkové neutrality, zdůrazňuje Soňa Jonášová. „Není to jen zelená demagogie a diktát Bruselu, ale naopak pro Česko obrovská příležitost,“ dodává.
Žádné komentáře:
Okomentovat