„Ještě jsem nezažila tak agresivní přístup,“ prohlásila dcera bývalého bavorského premiéra Franze Josefa Strausse, která pražskou delegaci vedla. Narážela na již uvedenou skutečnost, jaké komentáře premiér Babiš k jejím českým kolegům z výboru, k lidovci Tomáši Zdechovskému a k Pirátovi Mikuláši Peksovi, pronesl.
Hanlivé vzkazy chodily i Hohlmeierové, kterou Babiš opakovaně označil za pomatenou. Na rozdíl od českých europoslanců se jí však odmítl omluvit.
„Byla jsem osobně napadána,“ zdůraznila šéfka výboru během debaty.
Mimo jiné se ohradila také proti Babišově výzvě k šéfovi europarlamentu, aby se k jeho střetu zájmů nevyjadřovala. „Psát předsedovi, abych už nesměla mluvit, to je útok, který jsem nezažila v žádné jiné zemi,“ konstatovala.
Podle Hohlmeierové české úřady nejsou schopné efektivně kontrolovat přesahy vlivu mezi politikou a byznysem v případě premiéra. „Na naše otázky, kdo je zodpovědný za odhalování střetu zájmů, jsme dostali zvlášť zajímavé odpovědi, že to musí hlásit ten člověk samotný. A pokud to neohlásí, že nemá střet zájmů. Takto jsem kontrolu nikdy nechápala,“ prohlásila šéfka výboru.
Opřela se i do holdingu Agrofert za to, že přes dceřiné firmy získává evropské dotace, které jsou určené malým zemědělcům. „Existuje jednom jedna definice malého a středního podniku, ať se vám to líbí, nebo ne. Dceřiné společnosti velkých firem nejsou malé podniky, i když se rychle oddělí a pak se zase vrátí zpátky,“ řekla Hohlmeierová.
Kromě ní, Zdechovského a Peksy se do českého premiéra během diskuse pustili i další členové výboru. „Pod vedením premiéra Babiše se systém velice připodobnil systému maďarskému,“ uvedl maďarský europoslanec Sándor Rónai ve zjevné narážce na autoritativní sklony premiéra Viktora Orbána.
Tomáš Pergler
Žádné komentáře:
Okomentovat