Bylo to hrozně rychlé. Logistice skončila v prosinci sezona, během ledna uklízeli po Vánocích. V únoru měli měsíc trochu volněji a v tu ránu přišla další vlna. Okamžitě všichni běželi zpátky do skladů, znova zapínali čtyřiadvacetihodinový provoz. Znova jsme nabírali lidi a zaškolovali je, jenom to tentokrát nebylo v řádu měsíců, jako když se obvykle připravujeme na vánoční sezonu, ale v řádu dní.
Zároveň jsme měli vypracovaných několik scénářů, včetně toho, že budeme nuceni zavřít na dva až tři měsíce. V největším ohrožením pro nás byla logistická centra, to je vlastně srdce, které pumpuje zboží do celé Alzy a ven k zákazníkům.
Co zákazníci nejčastěji nakupovali?
Především šlo nahoru vybavení kanceláře – notebooky, monitory a podobně. Druhá věc byla zabezpečení chodu domácnosti, což byly hlavně pekárny a mrazáky. Krize například zachránila segment tiskáren, protože to potřebovali školáci pro domácí výuku. Prodej tiskáren totiž dlouhodobě stagnuje. Absolutním vítězem byly ale webkamery, které šly nahoru snad čtrnáctkrát a byly vyprodané i celoevropsky. Několikrát se objevila také vlna šicích strojů.
Výroba v Číně se na několik týdnů zastavila a přeprava zboží měla výpadky. Jak jste mohli uspokojit tak vysokou poptávku?
Výpadky jsme neměli, protože jsme byli předzásobeni. To znamená, že si tady teď koupíte mobil vyrobený před osmi měsíci. Chvíli trvá, než díra ve výrobě dorazí k nám. Nevíme, jestli už továrny v Číně dohnaly výrobní dluh. Případně je otázka, zda teď přijede dvakrát tak naložená loď, protože chvíli nejezdila. Hlavně vlaková a lodní doprava se už ale vrací do normálu. Letecká doprava je pořád přetížená.
Stalo se nám během krize, že jsme měli materiál, ale neměli jsme ho sem jak dostat, protože nebylo letadlo. V pondělí si člověk na pátek objednal spoj a ve středu se dozvěděl, že ho zabavila nějaká vláda, protože potřebuje něco urgentně přesunout. Nebo vás někdo jiný přeplatil. Byl to trochu Divoký západ.
šéf společnosti Alza Tomáš Havryluk
Žádné komentáře:
Okomentovat