Dopřejete si častěji pár drinků a cigaret s přáteli nebo i o samotě? Možná byste si spolu s tím měli pořídit ošatku brokolice, hroznového vína, pomerančů a jablek. Výzkumníci z australské Univerzity Edith Cowanové zjistili, že specifická složka ovoce a zeleniny aspoň částečně chrání náruživé konzumenty alkoholu a tabáku před předčasnou smrtí.
Jsou to flavonoidy.
Flavonoidy jsou látky spoluodpovědné za žluté či rudé/modré zabarvení, kterými rostliny lákají opylovače.
Tyto organické sloučeniny nalezneme v 'zelených potravinách', v ovoci, zelenině a bylinkách. Mají antioxidační účinky, chrání buňky před volnými radikály, brání bujení nádorů, posilují imunitní systém a působí preventivně proti srdečním chorobám. Jsou obsaženy zejména v brokolici, hroznovém vínu, cibuli, ječmeni, celeru, zeleném čaji, brokolici, zelí, červených grapefruitech, borůvkách, cibuli a třeba i v kakau.
Zmíněná australská studie se zabývala tím, jaké důsledky zdravotních zlozvyků flavonoidy mírní. Výzkumníci si vzali na paškál analýzu stravování 53 tisíc dánských kuřáků a konzumentů alkoholu, a zkontrolovala, kdo z nich zamířil předčasně do hrobu.
Ukázalo se, že lidé, kteří často jedli potravu bohatou na flavonoidy, měli menší riziko smrti vlivem rakoviny nebo srdeční choroby.
Mechanismus, který konzumenty flavonoidů chrání, je zatím neznámý. Existuje proto riziko, že výsledek je do jisté míry daný zkreslením – lidé, kteří častěji jedí ovoce, budou patrně žít zdravěji a pít/kouřit méně.
Případný mechanismus bude nyní hledat navazující studie, která si posvítí na to, před kterými typy srdečních chorob a nádorových onemocnění chrání flavonoidy nejvíc.
Do té doby autoři studie alespoň doporučili, kolik flavonoidů denně postačí sníst. Radí snižovat rizika pestrou konzumací 500 miligramů flavonoidů denně. K tomu, aby konzument získal dostatečné množství, postačí šálek ovocného čaje, jedno jablko, jeden pomeranč, hrst borůvek a k tomu 100 gramů brokolice.
Edith Cowan University Australia
Žádné komentáře:
Okomentovat