Co se vám na španělské kuchyni tak líbilo?
V této oblasti neexistovala nějaká globalizovaná kuchyně.
Místní kuchaři vařili tak, jako jsem to ještě nikdy předtím neochutnal. Takový respekt k surovinám jsem před tím ještě nikdy nezažil. Používali zdánlivě obyčejné suroviny, jako jsou brambory, luštěniny nebo zvěřina, ale všechno podané v tak zajímavých chuťových kombinacích, že jsem si říkal v duchu, toto musím nastudovat.
Španělé hodně vychází z kultury vývaru, ty se dělají ze všeho, a když zmíním koření, tak tam patří šafrán a zauzená paprika. Používají hodně římský kmín, a poněvadž přišli do styku s arabskou kulturou, používají kombinace, které jsou pro nás spíš vánočního charakteru. Takže třeba v kombinaci s masem najdete badyán, skořici nebo hřebíček. Na druhou stranu je to národ, který je ovlivněný Středozemním mořem. Je to bylinková kultura počínaje rozmarýnem a konče bazalkou. Jsou to milovníci bobkového listu, který tam roste všude, oregana a tymiánu.
Tapas je způsob, kdy se podávají menší porce jídel, studených i teplých.
Je to takový systém, kdy se sejde společnost, a lidé sdílejí jídlo. A to funguje i v dalších kulturách – v Turecku, Řecku, Itálii. Je to způsob stolování, který v nás evokuje to, co je v nás dávno uloženo. Že jídlo není jen prvek, který uspokojuje naši fyzickou potřebu, že se najíme a pak si povídáme, ale naopak. Sejdeme se, povídáme a přitom ochutnáváme.
David Böhm, šéf španělské restaurace El Camino
Žádné komentáře:
Okomentovat