Co tedy ty bolesti hlavy a závratě může způsobovat?
Příčin může být mnoho. Třeba blokáda v oblasti hlavových kloubů, a když se tyto drobné klouby správně nepohybují a zůstanou v určité poloze, mohou reflexně způsobit závratě, nestabilitu, míhání nebo pocit opilosti. Toto je případ minimálně 20 až 30 % pacientů, kteří ke mně chodí se závratěmi. Původ bolestí hlavy může jít i ze vzdálenější oblasti – například z kříže.
To je důvod, proč se musí pacient vysvléknout do spodního prádla, když ke mně přijde do ordinace. Protože jinak nevidím, že má třeba jednu dolní končetinu kratší nebo plochou, což způsobuje šikmé postavení pánve a důsledkem mohou být právě bolesti hlavy. Takoví lidé pak chodí od čerta k ďáblu a nic jim nepomáhá. Přičemž stačí podpatěnka, trochu cvičení, a bolest je pryč.
Přetížený kříž mohou mít i lidé, kteří mají od narození křížovou kost klopenou dopředu, mají jakoby vystrčený zadek.
Víte, jaký je nejčastější pohyb, jenž vyvolává bolesti v kříži? Zvedání břemene a zavazování tkaniček. Při tomto pohybu se provádí předklon a rotace trupu.
Tak to k vám určitě chodí i zahrádkáři, kteří jsou v předklonu pořád.
No jejda! Když ke mně přijde starší dáma, že ji bolí v kříži, hned se ptám, jestli má zahrádku. A často řekne: „Mám, a po práci na zahrádce to jsou galeje.“ Práce v předklonu nebo v kleku je pro kříž obrovská zátěž. A to i u mladých. Když k tomu ještě zvedáte nějaká těžká břemena, pak je houser nabíledni.
práce u počítače je sama o sobě moderní diagnózou. Nezpůsobuje totiž pouze bolesti v šíji, ale i brnění prstů, v loktu, bolesti hlavy nebo v záhlaví. Je to tím, že člověk přetěžuje určitou skupinu svalů, které se upínají do oblasti páteře. Obvykle mají lidé přetížená ramena, šíji, horní hrudní páteř, říkám tomu „syndrom počítače“. Velkou roli tam hraje zejména ergonomie – správná židle, správná výška stolu, správné postavení končetin, správně položené předloktí a držení myši. Málokdo sedí u počítače správně. Trvale přetížené svaly pak pracují jinak a vytvoří se blokáda. Ta se může objevit i ráno po spánku ve špatné poloze.
Jak bychom tedy měli správně spát, aby se nám to nestalo?
Nejpřirozenější poloha je spaní na boku, ale musí být správně podložená hlava, tak, aby byla v ose páteře. Důležitý je vhodný polštář. Špatné je spaní na břichu, protože aby mohl člověk na břichu dýchat, musí mít velkou rotaci hlavy, což znamená, že na jedné straně bude mít svaly maximálně natažené a na druhé straně stažené, a totéž je u páteře. Není pak divu, že má v důsledku špatné polohy ve spánku bolesti hlavy nebo že se jedním pohybem zablokuje. Poloha střelce, kdy je člověk napůl na břichu a napůl na boku a má pokrčenou nohu, je také nevhodná.
Co doporučujete pro rychlou úlevu zablokované šíje?
Záleží na tom, co pacientovi dělá dobře. Když mu dělá dobře teplo, pomůže mu třeba zahřívací dečka. Ale kdyby měl potřebu naložit se do horké vany, musí být hodně opatrný, aby se nepřehřál, protože by se svaly mohly naopak stáhnout. To by se také mohl položit do vany a už nevstat. Nejlepší je teplá sprcha. Povrch se trochu prohřeje a reflexně ovlivňuje hluboké tkáně.
Je pro zdravou páteř vhodná jízda na kole?
Když si uvědomíme, jak člověk na kole sedí, potom pacient, který má bolesti v kříži, v záhlaví nebo v šíji, nebo dokonce i brnění prstů, by jezdit neměl. Bicykl je výborná věc, máte odlehčené nohy, ale zase přetížené jiné části těla. Je to skvělé cvičení na kyčle, ale můžete si poškodit krční páteř. Trochu lepší je rotoped, který je možné pacientovi lépe přizpůsobit, a hlavně na něm nejezdí hodiny. Ale kdo nemá bolesti, může na kole jezdit normálně.
U dětí je hodně diskutovanou otázkou skákání na trampolíně.
Trampolína zdravá není. Sice je odpružená a dítě není tak těžké, ale když dopadne, všechny tkáně – jak meziobratlové ploténky, tak i svaly –, musejí náraz odpružit. Musejí se náhle a rychle vyrovnat s velkým zatížením, a to navíc opakovaně. Stejně tak bych nedoporučovala skákání na gymnastickém míči, ten je ale naopak výborný na klasické cvičení. I lehké pohupování je v pořádku, pokud to člověku dělá dobře a má pocit uvolnění zad.
Jaké nejčastější bolesti řešíte u dětí?
Opět bolesti hlavy. Ty mají zejména děti na základní škole v první, druhé a třetí třídě, a to nejčastěji během druhé nebo třetí vyučovací hodiny. Jsou způsobené tím, že některé děti mají uvolněný vaz, který jim umožňuje větší předklon, než je zdravé. A jak jsou při výuce v předklonu ve větším úhlu, může je následně bolet hlava. Říká se tomu předklonové bolesti hlavy. Ten uvolněný vaz jde vidět i na rentgenovém snímku. Bolest hlavy je nepříjemná, dítě je pak nepozorné a neposedné, a pokud neřekne, že ho bolí hlava, je posuzováno jako hyperaktivní. A i když to řekne, maminka mu dá půlku aspirinu. V rámci léčby se dětem dávají krční límce a je potřeba jim zvýšit nebo naklonit stůl, na němž pracují. Nesmějí také na tělocviku dělat žádné pohyby, jejichž součástí je předklon hlavy, ani třeba skákat do vody po hlavě. A vedle těchto předklonových bolestí mají děti samozřejmě i bolesti hlavy s jinou příčinou.
Proč je vůbec páteř i ve zdravém stavu dvakrát esovitě zakřivená?
Dvojité zakřivení je z hlediska statiky a dynamiky páteře optimální, vzniklo jako důsledek vzpřímené chůze. Páteř musí být pružná, aby vyrovnávala nárazy vznikající při chůzi.
Mají bolesti kyčlí a kolen také spojitost s páteří?
Mají ji tehdy, když to bolí a pacient začne dané místo šetřit. To znamená, že jednu končetinu méně zatěžuje, tím pádem přetěžuje druhou, což se projeví ve svalech. A protože svaly se upínají kolem páteře, bolí páteř, respektive záda. Je to zejména po úrazech dolních končetin, nebo když pacient dostane po operacích sádru a kloub je v tu chvíli znehybněn. Tam se může vytvořit i blokáda. Bolest kyčelního kloubu může být svalová, nebo proto, že se tam vyvíjí artróza.
Jak se to stane?
Styčná plocha obou kostí v kloubu je potažena chrupavkou. Při pohybu v kloubu vznikají určité silové poměry, a tak se může stát, že se postupně kloubní chrupavka opotřebovává, že se obrušuje. Jsou tam drobné trhlinky, které se postupně prohlubují. A tam vznikají ty degenerativní změny. Artróza jsou tedy nitrokloubní změny, ale mohou být i na okraji kloubu. A další degenerativní změny jsou kolem kloubu, kde jsou vazy, jež do určité míry zabraňují poškození kloubu při pohybu. Tam může člověk také pociťovat bolest v úponu některého vazu. Čím je člověk starší, tím častěji artrózu má. Koxartróza (artróza kyčelního kloubu) a gonartróza (artróza kolenního kloubu) jsou u starších lidí běžné, je to jedna z nejčastějších diagnóz (ve věku nad 50 let trápí klouby 80 % lidí; nejčastější diagnózou je právě artróza).
Na bolavá kolena se často doporučují babské rady, jako je například obklad z tvarohu. Pomáhá to?
Ano, v koleni může být jen lehký otok tkáně a tvaroh z něj vytáhne vodu. Nejlepší je dát si tvaroh s cibulí na kousek látky a na koleno přiložit. Druhý den bude tvaroh úplně ztvrdlý a bude mít jinou barvu, protože ten zánět vytáhne. Koňská mast nebo kostival také pomohou.
Zmínila jste, že bolesti zad mohou indikovat i nějaký vnitřní problém. Na co konkrétně mohou ukazovat?
Každý vnitřní orgán je s ostatními strukturami v segmentu propojen prostřednictvím nervových vláken. Kromě toho je také zásoben vegetativními vlákny. V důsledku onemocnění tyto ostatní tkáně spolu reagují a mohou vznikat svalové spasmy, bolestivé body a podobně. Tento proces nazýváme reflexními změnami. Vždy záleží na tom, v jakém stavu dané onemocnění je, jak je těžké a jak postupuje.
A třeba onemocnění ledvin nebo močových cest může zase vyvolat bolesti břicha a bolesti v kříži. Pak je nutné podrobné nefrologické vyšetření (vyšetření ledvin). Nebo onemocnění žaludku se může projevit bolestí břicha.
MUDr. Eva Rychlíková, CSc.
Žádné komentáře:
Okomentovat