Zametání drobků z podlahy
Záměr: Jednou za den vezmete do ruky smeták, který „stáhne“ z podlahy všechen prach a nečistoty. Přece si nebudete roznášet drobky po bytě!
Realita: Při zametání jen rozvíříte prach. Pár smítek sice dostanete na lopatku a vyhodíte, ale větší procento z nich spadne na nábytek. Výsledek? Více prachu, více práce. A to ještě nevíte o tom, že součástí smetí bývají i drsnější částečky, které narušují nátěr podlahy. Když se pak podíváte na parkety, máte pocit, že jsou zašlé.
Dobrá rada: Vyměňte smeták za bezdrátový tyčový vysavač. Uklidí lépe než koště. Můžete ho použít třeba i na vysávání auta.
Krájení potravin na plastovém prkénku
Záměr: Prostě chcete naporcovat pečivo, maso, ovoce nebo zeleninu. Plastové prkénko je hygienické, pevné a dá se mýt i v myčce.
Realita: Pozor, zdání klame. Plastové prkénko není zase tak úžasně hygienické, jak by se mohlo zdát. Jakmile do něj totiž uděláte pár zářezů nožem (a to se stane i při velmi opatrném krájení), vytvoříte živnou půdu pro bakterie. To ostatně potvrzují i výzkumy vědců z americké Madisonské univerzity, kteří si vzali plastové a dřevěné prkénko, dali na ně bakterie salmonely, listérie a čekali, co se bude dít. Zatímco na dřevěném prkénku „breberky“ uhynuly do tří minut, na plastovém se držely dál. Podle vědců je to tím, že dřevo obsahuje látky, které mikroorganismy zabíjejí.
Dobrá rada: Pokud máte rádi dřevěná prkénka, sázejte vždy na taková, která jsou vyrobena z tvrdého dřeva, jako je třeba javor, olše, buk, ořešák nebo dub. Moderní prkénka z akátu se moc nedoporučují, protože obsahují hodně tříslovin a suroviny potom můžou chytnout hořkou pachuť. Vhodnou alternativou na krájení jsou prkénka ze skla nebo mramoru.
Slévání těstovin přímo do dřezu
Záměr: Slít těstoviny a rychle je „hodit“ na talíř. Kdo by řešil vyvařenou vodu?
Realita: Voda z těstovin vám může udělat v odtoku pořádnou neplechu. Jak to? Málokdo ví, že tenhle roztok obsahuje tuk, který se usazuje na vnitřních stranách vodovodních trubek. Při častém vylévání do dřezu pak může znamenat nebezpečí jejich ucpání. Pozor: Stejně jako voda z těstovin působí také ta, ve které se vařila rýže!
Dobrá rada: Vodu z těstovin či z rýže nevylévejte. Naopak, nechte si ji vychladnout a používejte k zalévání květin. Roztok je totiž bohatý na minerály, které vaše domácí zeleň potřebuje.
Ranní (úmorné) stlaní postele
Záměr: Hezky uklidit postel, aby to v ložnici nevypadalo jak po výbuchu. Vždyť se přece říká: Jak si kdo ustele, tak si také lehne.
Realita: Podle vědců ale není vhodné ráno stlát. Důvodem jsou roztoči, kteří si v teplých a propocených peřinách libují. Když je ráno pěkně naducáte, jako byste „breberkám“ dali impulz k množení. A pak se nemůžete divit, když vás začne obtěžovat nějaká alergická reakce – třeba ucpaný nos, otoky kolem očí nebo suchý kašel. Dobrá rada: Ráno nechte peřiny pořádně vychladnout a až potom je ustelte. Jednou za dva týdny vysajte matraci a převlékněte prostěradlo, polštář a peřinu.
Věšení froté ručníků v koupelně
Záměr: Když se umyjete, tak chcete mít osušky po ruce... Proč je tedy nezavěsit na háčky a nepoužívat, když je potřeba?
Realita: Koupelna bývá vlhká, teplá a málo větraná místnost v bytě. Není proto divu, že ručníky se stávají živnou půdou pro bakterie (dokonce i pro stafylokoka nebo fekálie).
Dobrá rada: Po každém koupání ručníky důkladně vysušte. Ale ani tak nemáte jistotu, jestli v nich „něco není“, proto je vhodnější je po dvou dnech vyměnit za čisté. Mimochodem, stejná pravidla platí i pro utěrky v kuchyni, které jsou plné páry, mastnoty a zbytků jídla.
Používání záchodové štětky
Záměr: Čas od času se musí záchodová mísa pořádně vyčistit, aby byla opět hezky čistá a nezapáchala.
Realita: Není žádným tajemstvím, že toaleta je semeništěm různých bakterií, plísní a kvasinek. Většina hospodyněk dělá tu chybu, že po úklidu toalety dá štětku zpátky do nádobky s vodou. Bakterie vlhkost milují, a nezůstanou tak jen v kartáči, ale rozšíří se i na držadlo. Pak stačí, aby někdo po sobě vyčistil záchod, a má problém.
Dobrá rada: Po vyčištění toalety použitou štětku zavěste na držák a nechte vysušit.
Stříkání přípravku na nábytek
Záměr: Používání prostředků ve spreji nebo rozprašovači je pohodlné, hygienické a praktické. Nadávkujete si potřebné množství a úklid bude rychlejší a méně namáhavý.
Realita: Odborníci však před stříkáním přípravků přímo na sklo či dřevo varují. Přípravek totiž na povrchu vytvoří film, který zachytává ještě více prachu a nečistot.
Dobrá rada: Nejdříve naneste čisticí přípravek na hadřík a až pak vetřete do nábytku.
TINA
Žádné komentáře:
Okomentovat