čtvrtek 24. září 2020

Úvod do současné trapnosti 4/5


"Než bejt s nějakým chudákem..." můžeme slýchávat v kavárnách stále častěji. Když přestane byt sledování Sexu ve městě v partě holek vtipný i ironicky, je čas poohlídnout se po jiný zábavě. Oslavování kvality vlastního života je podstatnou součástí životního stylu singles po třicítce.
"Soustředím se sama na sebe. Chodím na jógu, nedávám si zbytečně závazky a začala jsem se konečně učit francouzštinu, rozumíš," vykládá nezadaná třicítka zadané kamarádce, která nechodí ani na jógu, ani na francouzštinu. "Než bejt s nějakým chudákem, to radši budu sama. Vztah pro vztah neuznávám. Jsem prostě nezávislá osobnost, chápeš," Dává důraz na konec věty, aby bylo jasné, o čím chudákovi je tady řeč.
Chuligáni, politici a nezadaní ví, že nejlepší obrana je útok, a tak nedává všestranně se rozvíjející singl třicítka šanci okolo sedícím holkám se v debatě rochnit v jejich vztahovým shitu a dokola opakuje, jak se od chvíle, co je single, zkáznila a osamostatnila a hlavně dostudovala, zkrásněla, všeobecně se rozvinula, někam se posunula, získala skvělé přátele a poskočila v kariéře.
S heslem, že třicet je nových dvacet, se single holky vydávají na cestu seberozvoje. Nemusí jít hned o hácéčkovou toltéckou moudrost, že jsme všichni Bohy, jak se píše v bibli zkrachovalců Čtyři dohody. Volný prachy kariéristek se dají utrácet i míň idiotským způsobem než za kartářky. "Tam venku" na ně čeká workoholismus, mejdanovej alkoholismus a sexuální experimenty, ale krutým pravidlem zůstává, že čím jsou kozy povislejší, tím je náruč eza otevřenější.
K tématu mají co říct i různý druhy idiotů a především pak pestrá škála ničím neředěných trapáků.
Tak jako se ty nejlepší mozky rozvíjejí na prestižních univerzitách , tak pravým inkubátorem mně pro nefalšovaný trapáky je právě stav single.
Přestože nemůžou aplikovat přísloví "s jídlem roste chuť" a zbývá jim jen "hlad je nejlepší kuchař", trapáčtí singlové s gustem labužníků dávají na odiv svůj vybroušený vkus "na děvky" a s opovržením mluví o špekatých krávách - zvlášť o těch, který se jim přes použití těch nejprogresivnějších metod nepodařilo sklátit. Ti největší pičusové v oboru se považují za "moc hodné" nebo dokonce "moc dobré" pro dlouhodobý vztah a s o patnáct let starší mamčou, se kterou ve čtyřiceti skončí, se budou do konce života smát šeredkám v televizi.
Nejčastější námitka žen vůči mužům na českým sňatkovým trhu zní pochopitelně:"Jsou to sráči." Český chlapský vidláctví totiž bylo doplněno novodobou egoistickou přecitlivělostí, jenž dělá z muže kombinaci malého chlapečka, který od maminky ví, že je nejšikovnější a maluje ze všech nejhezčeji, zároveň ale od tatínka pochytil, že úkolem ženy je prát mu slipy a vařit.

Bolest z promlčenejch lásek časem prořídne stejně jako vlasy kavárenskejch donjuanů. Když ve městě nad 500 tisíc obyvatel prcá každej každýho, je jediným módem přežití cynismus.
Největší metou vzájemnýho ojebávání je ojebat někoho zadanýho a dokázat tím celýmu světu, že jsme všichni na stejné zkurvené lodi a hlavně - "klidně bych mohla mít taky někoho natrvalo, kdybych chtěla".
Ti, co se ještě cukaj, dostávají finální sodu od zadaných. "Hlavně nesmíš nikoho hledat, prijde to samo, až to budeš nejmíň čekat," solí zadaná kámoška moudro z Babičky, i když dobře ví, že "sedávej panenko v koutě" ještě nikomu nepomohlo.

"Možná bych taky měla zkusit bejt sama a najít svoje skutečný já. Jenže hledej po třicítce nějakýho normálního kluka," zklidňuje si sama hormon. "Tonda je vlastně fajn. A to, že se třikrát tejdně opije, hází fusekle a trenky na zem a zapomněl na moje narozeniny, přece neznamená, že mě nemiluje. A navíc jsme spolu byli letos na Bali a tam jsme se některý dny vůbec nehádali." Že mezi tím Tonda shání bokovky na Tinderu, aby si dokázal, že je pořád chlap, tolik nevadí. To co se počítá, je vůle udržet vztah.

"Zkurvi se mladej, zkurvi se, dokud je čas," vypráví reklamní scenárista studentovi posledního ročníku kreativního oboru..

Kecy o demokratický český hospodě, kde si jako rovný s rovným vykládá primář se zedníkem, jsou a vždycky byly jedna velká zasraná lež.

Generaci W poznáte podle toho, že neřeší pičoviny, nebojí se šáhnout na práci ani - bez zeptání - na ženskej zadek a pokud se doma posere pračka, tak jde a opraví ji. Následující generace X, 7 a Z se už nikdy nedopracuje k žoviálnímu klidu doktora Štrosmajera z Nemocnice na kraji města, který se s cigaretkou na kanapi rád pochlubí, že místo odborných zahraničních časopisů čte Káju Maříka. Jeho minimalistické charisma zformovalo celou generaci mužů a žen, kterým je přetvářka cizí stejně jako angličtina.
Když si to chlap generace W rázuje ve dvacet let starých prestižkách a s ještě o deset let starší montérskou taškou z vepřovice na výstavu o českým komiksu do Domů umění, nenapadne ho dělat si selfie. V životě neřešil otázku stylu. Lidi, kteří dva roky na vojně zvraceli do plynových masek, mají styl zkrátka v sobě.
Otužilci generace W se udržují v kondici s étosem tažného koně, nechytají se tak do tenat paradoxní sexuality jako nařachaní idioti, kteří s prvním sluncem odkládají již tak dost obtažená trička, aby vnucovali spolucestujícím v šalině své přebujelé, s láskou depilované prsní svaly, snižujíc svoje mizerné šance na sexuálním trhu na naprostou nulu. Šlachovitá, fortelná těla starých sokolů nejsou na parádu, ale jsou vedlejším efektem tisíců navozených koleček betonu při stavbě vlastního domu.
Když po roce 1989 přišly na trh pičoviny ze západu, intregrita generace W byla už natolik pevná, že ji nic z toho nemohlo vyvést z míry. Nestali se emigranty v nové, neznámé době, ale spíš se z pohodlí své zavedenoszi smějí zmateným představám svých dětí o rozjezdu start-upů, blogů, kariér v oblastech služeb, o kterých zatím nikdo s určitostí neví, jestli opravdu existují. I přes občasné, ne tak docela výhodné upsání se k půjčce u HomeCreditu, zůstávají W nadále poklidnými pozorovateli začínajícího šílenství a skeptickými diváky ve světě, ve kterým mají sice dohromady hovno, ale hovno si z toho dělaj.

Ke konfrontaci starýho světa televize s moderním světem internetu dochází zřídka. Neviditelná bariéra odděluje skupiny jejich uživatelů s jistotou kastovního systému. Jediné, co obě bezpečně spojuje, je, že se navzájem považují za blbce.


Lidi svoje názory milujou a taky je rádi říkají. Sociální sítě tomu rozhodně nepomohly. Všichni dnes můžou aplikovat svou úzkou perspektivu na dění celýho světa, který k nám přichází skrz internet.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Nelajkujeme ty články, který nám přinesly něco novýho, ale ty, který potvrdily to, co "jsem vždycky říkal."

Městečko je tak svinsky ubíjející, že si člověk radši jde něco číst do hospody, aby nemusel koukat kolem sebe. Na stánku s tiskovinami mají na výběr mezi zlevněným DVD "Erotické anekdoty vyprávějí Petr Novotný a Václav Budinský" a Vyškovskými novinami. Je jasné, kde čtenář najde víc pozdvižení. Otvírák novin zní "Rozpočet Bučovic bude umírněný," po něm následuje "Husy ze severu přilétají", "Mladý truhlář chce mít vlastní firmu" a "Dočasně slepého přechytračil radiátor". Ne nadarmo je nejčtenější rubrika Vzpomínáme: "A přišla dlouhá noc a po ní žádné ráno..."

Součástí funkce střediskové vesnice je tlumočit módní trendy nejbližšímu okolí. Právě sem si v busech dojíždějí nakupovat "na léto i zimu" lidé z okolních vesniček, pročež kulturní zodpovědnost nákupčího v Oděvech vysoce převyšuje vedoucího dramatického kroužku.

Paní hospodská ve dvou kabátech má úsměv babičky z reklamy na bujón, ze kterého se chce jednomu bulet dojetím. Navzdory chipsům a tyčinkám za barem, každýmu oznamuje, že nemá nic k jídlu, člověk by měl přece svý těžce vydělaný prachy prochlastat a ne je utrácet za blbosti.

V Rousínově to začíná stejně jako ve Vyškově: Lídl napravo, Penny nalevo a za něma Kik pro domácí ťunti.
Ještě větším překvapením než systematická příprava radnice na potenciální turistický ruch je obrovský trávou zarostlý čtverec, který tvoří aspoň třetinu centra obce. Tahle nezastavěná plocha před panelákama je mokrý sen každýho developera maloobchodních řetězců.

Adamov, vrchol Jihomoravského trojúhelníku, není zrovna vyhledávaný místo k životu. Lidi tady nechtěj trávit dětství, mládí ani jinou životní etapu, přesto jich tu dost zestárne a zemře. A někteří mezi tím i pracujou.
Za prací do města se odsud nejezdí v luxusních autech, ale vlakem. Nejdůležitějšími uzly města jsou díky tomu dvě nádraží.
Až školáci vyrážející okolo sedmé se čas od času zasmějí. Zbytek má ve zvyku se sice pozdravit, ale jinak se nikdo s nikým nebaví. Možná není o čem, situace je bolestivě jasná.

"Když je tvůj svět zavřenej mezi Křtinama a Brnem, tak se ti jinam nechce," vysvětluje místní alkáč genius loci malého kusu údolí obklopeného ze všech stran zalesněnými kopci.

Naivní mladí Brňáci svý doby říkali o trojici hospod Maxim, Čáp a Hobit, že je to Bermudský trojúhelník, ve kterým se ztrácí géniové.
Těžištěm trojúhelníku dvou barů a non-stopu je autobusová zastávka - možnost úniku, která zůstává štamgasty nevyužitá. Kdysi odsud vedla přímá linka na záchytku do Černovic, takže pokud benga nechtěly riskovat zablitej služebák, mohy vás hodit do autobusu a vyzvednout až na místě. Dneska se odtud dostanete hned dvěma linkami na Kliniku čelistní a obličejové chirurgie nebo rovnou patologie v Bohunicích. Doba přitvrzuje.
Velké překvapení naopak u nově příchozích vzbuzuje ceník služeb vyvěšený u baru: Lehké zdřímnutí za pětku, rvačka od padesáti korun a otrava alkoholem zdarma.

Nikdo v Brně nemá v rozpuku i podzimu života takový respekt jako pingl. Obsluhovat celý život ožralce nebo arogantní snoby je bezpochyby umění.
Chytřeji se k alkoholu staví pinglové, jejichž byznys model je vnucování chlastu. Ožírají hosty víc, než by si sami přáli tak, že nosí další a další piva, aniž by si o ně kdo řekl. Památná servírka přezdívaná Karel dotáhla svého času na Šelepce tuto praxi k dokonalosti. Hostům další půllitr nosila už ve chvíli, kdy byl ten předchozí ještě ze dvou třetin plný. Když se někdo zkoušel bránit, důrazně mu oznámila:"Tady se chlastá, jestli se chceš procházet, měl si jít do parku." Co se týče tvrdýho chlastu, mezi oblíbený barmanský vtípky patří třeba ty o tom, že "malý panáky jsou vyprodaný".


Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...