První impuls ke zpracování skořápek pro léčebné účely nastal kolem roku 1986 u zaměstnance cíferských Západoslovenských drůbežáren, doktora Karla Michálka. Ten přišel na jejich nový a šetrný způsob zpracování, na základě toho vznikla v roce 1990 firma BIOMIN, kde se začal vyrábět lék na léčbu osteopenie a osteoporózy s přírodním vápníkem.
Princip léku je v podstatě okopírovaný z přírody. „Vaječný obal obsahuje velké množství vápníku, který kuřata používají na vlastní výstavbu kostí a chrupavek,“ vysvětluje výkonný ředitel BIOMINU, doktor Juraj Vozár.
„Vápník ze skořápek, který je přírodou vyskládaný v bílkovinné membráně, je tělu zásadně bližší než chemicky zpracovaný. Díky tomu je třeba regenerace po zlomenině o dva týdny kratší a taky se vstřebává se o 30 % lépe,“ dodává Vozár.
Využití vajec a lepší efekt léčby je i kvůli tomu, že skořápky přirozeně obsahují i jiné prospěšné látky pro kostní metabolismus. Zejména jde o hořčík, fosfor a další biogenní minerály a stopové prvky, které aktivně podporují účinek vápníku a v chemicky zpracovaném produktu se nevyskytují.
Od roku 2019 pracuje BIOMIN na způsobu, jak by se v rámci udržitelnosti mohly využít i vaječné blány pro farmaceutické účely, které se jinak dál nevyužívají. Blány jsou přírodní zdroj kolagenu, kyseliny hyaluronové, elastinu, keratinu a série dalších přirozeně se vyskytujících prospěšných prvků, které pozitivně ovlivňují pružnost chrupavek a kloubů.
Žádné komentáře:
Okomentovat