Dva měsíce posloucháme, že přijatá opatření vyhodnotíme za dva týdny, kdy začnou působit, a rozhodneme, co dál. Poslední více než měsíc se to v praxi projevuje tak, že protiepidemická opatření tři až čtyři dny po zavedení tak nějak furt nejsou vidět v číslech a ministr zdravotnictví i odborníci (i „odborníci“) zděšeně hlásí, že opatření nefungují a je třeba přitvrdit. Pátý den se tedy přitvrdí. A tento týden je to jako přes kopírák. Čtyři dny po zavření obchodů se dozvíme, že je moc výjimek, nefunguje to a bude se přitvrzovat, a zakáže se noční vycházení do liduprázdných ulic.
Čísla stejně nijak zásadně klesat nezačnou. Ani za dva dny, ani za dva týdny. Pokud tedy nebude snížen počet prováděných testů. Počty nakažených jsou totiž do značné míry jen funkcí počtu provedených testů, což dokazuje celkem stabilní a spíše mírně rostoucí číslo udávající poměr pozitivně testovaných na počtu provedených testů. To znamená, že je v populaci mnohonásobně více lidí majících v sobě virus, než zachycují testy. Končící ministr Prymula hovoří jako o reálném čísle o půl milionu momentálně nakažených lidí, katastrofický virolog Šerý dokonce o milionu. Otočit tenhle parník lze nejspíš jen tak, že každý občan nafasuje velký igelitový pytel a počká, až ho armáda přijede zavakuovat.
Nyní je hitem izraelský lockdown, k němuž zřejmě v příštích několika dnech, maximálně týdnech směřujeme. Tam nákaza viditelně poklesla a izraelská vláda rychle uvolňuje opatření a roztáčí kola ekonomiky. Během pár týdnů ale uvidíme, jaká je trvanlivost této léčby. Lze očekávat, že se virus opět rozjede a restrikce se budou opakovat. Tento způsob léčby určitě uleví přetíženým nemocnicím, ale zda na konci dne bude méně obětí, je sporné. Co je nesporné, jsou obří náklady, a pokud by se ukázalo, že musíme vypnout zemi každé tři měsíce na tři neděle, tak o co méně lidí umře na covid, o to více jich „zařve“ pod mostem hlady.
Pak je tu slovenský model „otestujeme všechny“. Jako první o něm začal mluvit náš starý dobrý Prymula a chystá ho také. Jen jeho smysl není příliš zřejmý. K čemu bude vládě seznam minimálně stovek tisíc osob, které jsou v konkrétní den infikované, když další miliony lidí budou mít negativní test, ačkoli jeho validita bude ve skutečnosti trvat třeba jen několik hodin? Pro výrobce testů dobrý kšeft, ale v praxi k ničemu.
Pavel Páral
Žádné komentáře:
Okomentovat