"Jednou z hlavních funkcí spánku je umožnit mozku obnovit a opravit sám," vysvětluje profesor Jim Horne, ředitel Centra pro výzkum spánku na Loughborough University. Během hlubokého spánku se oblasti mozku odpovědné za myšlení, paměť, řeč, a tak dále - oprostí od přílivu informací smyslů a přejdou do režimu obnovy.
"Čím intenzivněji svůj mozku používáte během dne, tím více je třeba obnovit, a tím více spánku potřebujete," upřesňuje Horne. Nedostatek spánku se pak u žen projevuje depresemi nebo větší podrážděností.
Ovšem podobná únava, potřeba spánku a případně následky nejsou jen čistě ženskou záležitostí. Záleží i na zátěži - potřeba spánku bude vzrůstat i u mužů, kteří používají při práci laterálního myšlení - to souvisí s hledáním alternativ - tedy jiných postupů a možností.
Expert na spánek Dr. Michael Breuns je dokonce přesvědčen, že nedostatek spánku může vést i k rozvoji zánětů v organismu a srdečních onemocnění. Jednou z rychlých úlevných technik je podle Breuns i krátké zdřímnutí během dne, ovšem to by nemělo být delší než 90 minut, protože pak se zesiluje i pocit ospalosti, který narušuje fungování člověka po zbytek dne.
National Geographic
Žádné komentáře:
Okomentovat