Upravené vzorky s velmi malým množstvím vody vědkyně vkládají do centrifugy, kde se odstředivou silou všechno důležité usadí pohromadě na dně. Z usazeniny se izoluje virová RNA a pak jde vše na testy PCR do molekulárně biologické laboratoře.
„Jsme schopní detekovat určité množství kopií RNA, tedy genomové informace, nicméně pořád to jsou určité úseky RNA. Nemůžeme říct, zda jsou v odpadní vodě celé virové částice nebo už jsou nějakým způsobem narušené a nejsou schopné infikovat další buňky,“ popsala Českému rozhlasu jedna z vědkyň Alžběta Dostálková.
Pokud by vědkyně skutečně našly stopy koronaviru ve vzorcích odpadních vod, mohly by vědět o ohnisku nákazy dřív, než se v daném místě zaplní nemocnice. Znamenalo by to totiž, že obyvatelé domů v dané lokalitě jsou nakažení. Vědkyně by to dokonce mohly poznat ještě dřív, než u dotyčných nákaza propukne nebo než infikují další lidi.
Podobné pokusy s odhalováním ohnisek koronavirové nákazy se už provádějí v zahraničí, například nizozemští i američtí vědci už v odpadní vodě nový koronavirus našli.
Žádné komentáře:
Okomentovat