neděle 1. listopadu 2020

legíny z rybářských sítí i odpadu

„Současný módní průmysl patří k oblastem podnikání s největším negativním vlivem na životní prostředí. Vytváří se až padesát kolekcí ročně za velmi nízkou cenu a ve špatné kvalitě, a tak vzniká enormní množství textilního odpadu. Z toho se zrecykluje pouhé jedno procento. Výroba oblečení se potýká také se špatnými platovými podmínkami. Podle odhadů mají pouze dvě procenta pracujících v módním průmyslu mzdu, ze které dokážou v klidu vyžít,“ líčí Natália Krätsmar-Šmogrovičová.

Její firma se zaměřuje ještě na další problém – plasty v oceánech. Když vědci analyzovali složení nánosu odpadu v Pacifiku známého jako Velká tichomořská odpadková skvrna, přišli na to, že celých 46 procent tvoří rybářské sítě. A právě jejich recyklací vzniká materiál Econyl, který pro výrobu svých produktů využívá i značka Circlle.

„Econyl se zpracovává v Itálii a Slovinsku. A vedle sítí obsahuje i další plastový odpad ze Středozemního moře a textilní zbytky. Na nové kolekce plánujeme využívat také přírodní materiály a recyklovaný polyamid, který vzniká z textilního odpadu a vyhozených PET láhví,“ popisuje podnikatelka.

Z již použitého plastu jsou vyrobené i nitě rPet, z nichž se oblečení značky Circlle šije. Recyklované a nadále recyklovatelné jsou také cedulky na oblečení, hygienické vložky do plavek i obaly, ve kterých zásilky chodí zákazníkům. Firma dbá také na lokální produkci a své oblečení vyrábí ve dvou dílnách na Moravě.

V nabídce má zatím sportovní oblečení pro ženy jako legíny, topy, trička či plavky. Do budoucna plánuje nabídku rozšiřovat a představit i pánskou kolekci. Jako doplněk nabízí i speciální sáček na praní, který zabraňuje vypouštění mikroplastů ze syntetických materiálů.






Forbes

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...