středa 4. listopadu 2020

Levnější byty díky koronaviru? Zapomeňte

Kdo doufal, že jedním z nemnoha pozitivních efektů pandemie by mohl být kromě důrazného pošťouchnutí do onlinového světa také pokles cen nemovitostí, pak může být zklamán.

Existuje přinejmenším tucet důvodů, proč ceny nemovitostí nemusejí nijak výrazně klesnout, a proč se tedy bydlení nestane o nic dostupnějším než dosud. 

1. Lidé pociťují nejistotu, obávají se poklesu příjmů či ztráty zaměstnání, ale neplatí to pro všechny. Některé profese jsou nadále nedostatkové a bát se mohou všeho možného, ale rozhodně ne toho, že jim klesne reálný příjem nebo že přijdou o práci. 

2. Centrální banka provozuje velmi uvolněnou politiku, základní sazba (dvoutýdenní repo) klesla z dvou procent na 0,25 procenta a nejspíš tam dost dlouho zůstane.

3. ČNB zároveň zmírnila svá doporučení, podle nichž se snažila ovlivňovat, komu komerční banky dají či nedají hypotéku.

4. Banky se topí v likviditě, neboť firmy i domácnosti hromadí hotovost v bankovním systému, nehledě na negativní reálný úrokový výnos z depozit. Předpokládá se růst klientských vkladů v letošním roce o 10,9 procenta. 

5. Vzhledem k velkému poklesu toho, co vynášely bezpečné úložky v ČNB, a nízkému výnosu u vládních cenných papírů jsou hypotéky přes sazby blízké historickým minimům pořád z pohledu marží komerčních bank zajímavá alternativa, a tak je nabízejí. U hypotečních úvěrů je našlápnuto k rekordnímu roku.

6. Češi investice do vlastního bydlení vždy preferovali a byly pro ně vysoko v pořadí (dokonce i za starého režimu – viz svépomocná výstavba rodinných domů). Navíc jsou oblíbené i jako investiční statek určený nikoli k vlastnímu bydlení, ale k pronájmu.





Miroslav Zámečník

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...