Popel popelu, prach prachu: lidstvo je s půdou spojeno od pradávna. Jak moc o ní ale víme? Před několika sty lety pracovala většina lidí v zemědělství, a tak si dobře uvědomovali, jak důležitá pro nás půda je. Dnes žijeme v úplně jiném světě. Podle výzkumů OSN, žije v současnosti 55% obyvatel planety v městských oblastech a do roku 2050 by toto číslo mělo vzrůst až na 68%. Bude tedy platit “prach v cement”?
Ruku v ruce s přesunem do měst je i samozřejmé očekávání, že jídlo prostě bude. Ať už ze supermarketu nebo z donáškové služby. Obvykle nás ani moc nezajímá, odkud přišlo nebo jak bylo vyrobeno.
Půda, nesmírně bohatá, živá a rozmanitá. Základní prvek systému schopného udržet život na naší planetě.
Půda znamená mnoho věcí a pohled na ni se může měnit v závislosti na tom, kdo jste – pokud bydlíte ve městě, můžete v ní vidět bahno, zatímco farmář vidí živiny, které umožňují život. V knize “Světový atlas biologické rozmanitosti půdy“ je dokonce půda popisována jako “živá kůže naší planety”. Skládá se ze směsi neživých minerálů a živých organismů, které jsou výsledkem biologických a povětrnostních procesů působících po tisíciletí. Když se podíváme pod povrch, ukážou se nám vrstvy různých materiálů. Jsou to výsledky procesů, kterým bylo dané místo v minulosti vystaveno. Lze najít viditelná propojení mezi přírodními jevy a tím, jak vznikly dnešní přírodní úkazy, jako je např. Grand Canyon (ten vznikl pravidelným, miliony let trvajícím střídáním eroze a ukládání nového materiálu).
Zásadní jsou rozdíly v geologickém složení různých míst světa. Dokonce i v rámci jedné země mohou být tyto rozdíly obrovské. Jedním z nejzásadnějších faktorů, který ovlivňuje rozmanitost, je klima. Dopady klimatu jsou různé a mají vliv na řadu faktorů, mezi něž patří například teplota (nad, pod i u země), klimatické pásy, srážky apod.
Stejně důležité jako klima jsou organismy žijící na naší planetě (od zvířat po bakterie). Živé organismy poskytují půdě organickou složku, která je jedním z jejích základních komponentů, děje se tak skrze procesy, jako je např. vylučování nebo rozklad mrtvých kořenů. Na půdu má stále větší vliv také lidská činnost, a to zejména prostřednictvím zavádění územního plánování, pěstování plodin, anebo chovu zvířat.
A právě tyto rozmanité podmínky, dělají z půdy nepostradatelného průvodce života na Zemi. Podle “Světového atlasu biodiversity půdy” půda poskytuje: potravu, paliva, vlákniny, vsakování vody, skladování a dodávku čisté vody, regulaci výživových cyklů, ovlivňuje složení atmosféry a nese kulturní hodnoty.
Třetí a pravděpodobně nejdůležitější faktor vzniku půdy je čas. Po tisíce let, s tím jak planeta procházela významnými proměnami, procházela proměnami i půda, která naši Zemi pokrývá. I když se to může zdát samozřejmé, vzhledem k tomu, že se měnila celá planeta i její atmosféra, život na Zemi by se neudržel nebýt bohatého a nesmírně rozmanitého základu, který mu půda poskytla.
Andreas Candido
Žádné komentáře:
Okomentovat