úterý 29. prosince 2020

internet v pandemií

Výrazy kolegů při online poradě zamrzly, z vedlejšího pokoje je slyšet předčítání ze slabikáře, v dalším se seká seriál na internetové televizi. Češi v posledních týdnech zažili řadu chvil, kdy prokleli svého poskytovatele internetu. Ještě méně je potěší, když se na něj obrátí: ve většině případů totiž uslyší parafrázi citátu slavného běžce Emila Zátopka – když nemůžeš, přidej. V tomto případě: když připojení nestíhá, pořiď si lepší.

Podle sdružení NIX.cz, které v zemi spravuje páteřní internetovou infrastrukturu, opravdu nejsou často na vině zpomaleného internetu málo robustní sítě českých poskytovatelů, ale spíše to, že lidem dříve stačila v domácnosti základní rychlost 20 megabitů za vteřinu, jež nyní vyjde zhruba na 400 korun měsíčně. Jenže na „covidový“ provoz je to málo.

„Samozřejmě nemůžeme vyloučit lokální podcenění, problém může nastat u poskytovatele i uživatele. Důvodem může být i to, že si zákazník platí nižší rychlost, která nepočítá s celodenním provozem vícečlenné domácnosti,“ popsal šéf sdružení Adam Golecký.

Právě rychlost zmíněných 20 megabitů patří mezi nejčastější verze klasického připojení, které lidé využívají, a to zpravidla s pomocí wi-fi routeru. „Přípojka DSL s rychlostí 20 megabitů zvládne zajistit surfování pro čtyři mobilní telefony najednou. Ale pokud se k tomu přidá online výuka, videokonference a třeba provoz internetové televize, není to rozhodně dostatečná kapacita,“ popsal Jiří Janeček, mluvčí T-Mobilu.






Lidovky

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...